Traškučiai – daugelio mėgstamas užkandis, puikiai tinkantis žiūrint filmą, bendraujant su draugais, mėgaujantis laisvalaikiu gamtoje ar pasirinkus aktyvų gyvenimo būdą. Ilgą laiką įprastais bulvių traškučiais buvo patariama mėgautis tik retomis progomis. Dabar modernios technologijos leidžia mums išteisinti šį užkandį. Naujai atsiradę ir šiuo metu vis didesnį aktualumą įgyjantys daržovių traškučiai – ne tik gardus, bet ir naudingas pasirinkimas. Kodėl? Dalijamės keliais argumentais, kurie, tikimės, paskatins leistis į naujų skonių paieškas.

 

1_800x534

 

1 argumentas. Skonių įvairovė

 

Daržovių traškučiai, gaminami iš bulvių, morkų ir burokėlių, gardinami ir įprastais, ir gomuriui netikėtais prieskoniais, kurie suteikia galimybę pažinti plačią skonių paletę bei rasti naują derinį kiekvienai progai. Be to, tokie traškučiai įprastai gaminami be konservantų, skonio stipriklių ir aliejaus bei gardinami tik natūraliais prieskoniais.

 

„Geras skonis prasideda nuo šviežių daržovių, todėl traškučius gaminame tik iš natūralių Lietuvos ūkiuose auginamų bulvių, morkų ir burokėlių. Gamyboje naudojame jaunas natūraliai saldžias daržoves. Prieš 3 metus pradėjome startuolį su 6 skonių ir daržovių deriniais, šiandien klientams siūlome daugiau nei 30 derinių. Tokia įvairovė skatina tyrinėti, eksperimentuoti ir nuolat išmėginti ką nors nauja. Norime, kad užkandžiai ir džiugintų, ir stebintų“, – pasakoja lietuviško daržovių traškučių startuolio „CHAZZ“ gamybos vadovas Martynas Dumbris.

 

2_400x600

 

2 argumentas. Geresnė įprastų traškučių alternatyva

 

Alternatyvių, įvairesnių užkandžių paieška, eksperimentai su maistu neaplenkė ir sūrių užkandžių. Žmonės parduotuvių lentynose pradėjo ieškoti kuo pakeisti mums įprastus bulvių traškučius ir būtent daržoviniai tapo ta naujove, kuri supurtė visą traškučių kategoriją. Kettle  (angl.”kepti puode”) daržovių traškučiai tapo geidžiama alternatyva. Jie gaminami ypatingu būdu: kepami žemesnėje temperatūroje, lėčiau, todėl tampa ne tik traškesni, bet ir išlaiko natūralios bulvės skonį ir labiau primena gamintus namuose, nei mums įprastus, masinius traškučius, gaminamus milžiniškose gamyklose Lenkijoje ar Latvijoje.

 

„Toks kepimo būdas mažiau oksiduoja kepimo aliejų ir degina angliavandenius. Traškučius kepame nedidelėmis porcijomis, todėl jų skonis išlieka natūralus, lyg būtų pagaminti namuose. Atsižvelgdami į skirtingus mitybos poreikius, siūlome traškučių, tinkamų veganams ir žmonėms, netoleruojantiems glitimo. Maisto tendencijos paskatino atsižvelgti ir į ekologiškumo temą – asortimente jau turime ekologiškų traškučių liniją, juos sėkmingai eksportuojame į Estiją, Daniją ir kitas ES šalis“, – pasakoja „CHAZZ“ eksporto vadovė Brigita Lakomkaitė.

 

3_400x600

 

3 argumentas. Džiazas virtuvėje

 

Daržovių traškučiai gali tapti ne tik nauju mėgstamiausiu jūsų užkandžiu, bet ir įkvėpti eksperimentams virtuvėje. Traškučiais galite gardinti salotas, trintas daržovių sriubas, naudoti kaip alternatyvą skrudintoms bulvytėms ar merkti juos į mėgstamą užtepėlę.

 

„Bulvių traškučius galima derinti su mėsainiais ar patiekalu „fish and chips“, burokėlių trapučiai tobulai papildys salotas su feta, moliūgų sriubai naujų skonių suteiks morkų traškučiai. Neketiname sustoti ieškodami naujų skonių ir tobulindami asortimentą. Jau dabar jame galima rasti traškučių, gardintų triufeliais, kanapėmis ar Chalapos paprikomis. Sekame pasaulio tendencijas ir traškučių priedus atsirenkame itin kruopščiai, kai kuriuos iš jų vežamės iš tolimiausių pasaulio kampelių. Taigi nors mūsų traškučiai gaminami Trakų rajone, juose – viso pasaulio skoniai“, – dalijasi naujienomis „CHAZZ“ marketingo vadovė Arimantė Jančauskaitė.

 

Daržovių traškučiai – jau ir Lietuvoje

 

Daržovių traškučių aktualumą įrodo pamažu vis daugiau populiarumo susilaukiantis lietuviškas traškučių startuolis „CHAZZ “. Savo kelionę pradėjęs 2019 metais, šiuo metu šis prekinis ženklas išplėtė prekių asortimentą iki daugiau nei 30 produktų, eksportuoja į 23 šalis ir nuolat kuria bei leidžia naujus produktus, kurie „CHAZZ“ internetinėje parduotuvėje būna išparduoti per labai trumpą laiką.
Gera žinia – portalo skaitytojams „CHAZZ“ suteikia specialų nuolaidos kodą „PRIEKAVOS“, su kuriuo jų elektroninėje parduotuvėje (www.chazzchips.com/)  galima gauti -20% nuolaidą. „CHAZZ“ siūlo įsigyti ir išbandyti specialų degustacinį rinkinį, įvairius jau sukomplektuotus teminius rinkinius, arba, jeigu turite savo skonį, traškučių rinkinį iš daugiau nei 30 skirtingų skonių galite susikomplektuoti pats!