Tarptautinės energijos agentūros duomenimis, su energijos gamyba susijusi anglies dvideginio emisija per metus padidėja apie 5 %, arba 1,5 mlrd. tonų. Tai itin spartus augimas, stebimas nuo 2010 m. Ir turint omenyje, kad elektros energijos rinka dėl įtemptos geopolitinės situacijos vis dar nėra stabili, šie skaičiai neramina ne tik aplinkosaugininkus, bet ir vartotojus, kurie už suvartotą elektros energiją turi atseikėti nemenkas sumas. Viliamasi, kad ilgainiui perėjus prie gamybos iš atsinaujinančių šaltinių sumažės ne tik anglies dvideginio emisija, bet ir tvariai išgautos elektros energijos kainos. Visgi kol kas kiekvienam naudinga išmokti taupyti elektros energiją namuose:

 

Electricity,Eating,Up,Your,Savings.,Studio,Shot,Of,A,Womans

  •  Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai parodė, kad visas elektros lemputes namuose pakeitus taupiosiomis galima sutaupyti net 20 % elektros energijos.
  •  Bent kartą per metus derėtų atšildyti ir kruopščiai išvalyti šaldytuvą. Stipriai sušalęs naudoja kur kas daugiau energijos. Be to, šį buities prietaisą svarbu pastatyti ten, kur nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai.
  •  Išjungti iš elektros lizdo visus nenaudojamus prietaisus. Kas kartą išeinant iš namų, einant miegoti ar baigus naudotis elektros prietaisu. Net išmaniojo telefono įkroviklio laidas naudoja elektrą, už kurią tenka susimokėti.
  •  Elektriniame virdulyje kaskart derėtų kaitinti tik tiek vandens, kiek jo reikia. Įprasta virdulį virti pilną, nesvarbu, kiek puodelių arbatos bus ruošiama. Kuo daugiau vandens, tuo ilgiau reikia jį virinti, tuo daugiau elektros energijos sunaudojama.
  •  Gaminant elektrinėje orkaitėje nevarstyti durelių be reikalo. Kepimo procesą stebėti per stiklą, mat atidarant dureles šiluma iš orkaitės išleidžiama, ir ši naudoja daugiau elektros reikiamai temperatūrai pasiekti.
  •  Indaplovę rekomenduojama įjungti kartą per dieną arba kartą per dvi dienas. Šis prietaisas iš tiesų padeda sutaupyti tiems, kurie turi dviejų tarifų apskaitą ir gali indus plauti naktimis.
  •  Mobiliuosiuose įrenginiuose patariama naudoti energijos taupymo funkciją. Visi šiandienos mobilieji įrenginiai – telefonai, planšetės, nešiojamieji kompiuteriai – turi energijos taupymo funkciją. Ją įjungus naudojimosi kokybė nepablogėja, o elektros energijos sunaudojama mažiau. Tad juos įkrauti galima rečiau.
  •  Dulkės – vienas didžiausių efektyvių buities prietaisų priešų. Visų pirma, dulkės neleidžia prietaisams ir elektriniams varikliams efektyviai veikti. Visų antra, jos apsunkina prietaisų vėdinimo ir aušinimo sistemas. Taip pat ilgainiui dulkės gali tapti gedimo priežastimi. Dėl to rekomenduojama reguliariai valyti dulkes nuo kompiuterio, televizoriaus, elektros lempučių, elektrinių šildytuvų ir t. t.
  •  Visus drabužius patariama lyginti vienu kartu. Mat daugiausia elektros energijos lygintuvas naudoja kaisdamas.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė