Kovo 8-ąją moters diena pasaulyje minima nuo XX amžiaus pradžios, kai prasidėjo industrializacija ir radikalūs politiniai perversmai. Ši šventė turėjo ryškų politinį atspalvį ir buvo skirta paminėti visų pasaulio moterų kovą už jų teises, lygybę su vyrais, demokratiją ir taiką. Vėliau Rusijoje ir kitose buvusiose Sovietų Sajungos šalyse ji tapo tiesiog visų moterų diena, kurios metu vyrai sveikina savo mylimąsias, motinas, dukras, bendradarbes ir kitas moteris.

 

Tarptautinė moterų diena švenčiama kovo 8-ąją, nes šią dieną 1857 metais Niujorke moterys iš drabužių ir tekstilės fabrikų pradėjo masinius protestus. Jos kovojo prieš nežmoniškas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus. Tada policija protesto dalyves išvaikė, tačiau po dviejų metų, taip pat kovo mėnesį jos subūrė pirmąją profesinę darbo sąjungą, kuri turėjo ginti jų teises darbo vietoje.

 

1908 metais kovo 8 dieną 15000 moterų surengė protesto akciją Niujorke, reikalaudamos sutrumpinti darbo valandas, padidinti atlyginimą, suteikti balsavimo teisę ir neleisti dirbti vaikams. Moterų šūkis buvo „Duona ir rožės“. Duona simbolizavo ekonominį saugumą, o rožės – geresnę gyvenimo kokybę. Gegužę Amerikos socialistų partija paskutinį vasario sekmadienį paskelbė moterų diena. Vėliau data pakeista į kovo 8-ąją.

 

Šią dieną Lietuvoje ir kitose šalyse moterims dažniausiai dovanojamos vienos pirmųjų pavasario gėlių – tulpės, narcizai ir geltonosios mimozos. Šią dieną visuomenė prisimena žymias moteris, jų pasiekimus, kovą už lygias teises.