Tarpšonkaulinio nervo uždegimas (neuralgija) pasižymi nervuose atsirandančiu skausmu, kurį dažniausiai sukelia skausmo receptorių dirginimas. Medikai sako, kad tokio staigaus skausmo priežastys – įvairiausios. O ir pats sutrikimas sunkiai diagnozuojamas. Skausmo priepuoliai būna trumpalaikiai arba nuolatiniai, sunkiu atveju, užsitęsus pažeidimui, paveikiama motorinė nervų funkcija. Tad tarpšonkaulinę neuralgija būtina diagnozuoti ir gydyti.

 

Dažniausios priežastysChest,Bone,Nerve,Pain,,Human,Anatomy

 

Medikai sako, kad tarpšonkaulinio nervo uždegimu gali susirgti kiekvienas. Pastaraisiais dešimtmečiais aštriu skausmu besiskundžiančių pacientų padaugėjo kone 20 %. To priežastis – menkas fizinis aktyvumas. Tarpšonkaulinio nervo uždegimo simptomais skundžiasi jauni žmonės, kurie dažniau daro staigius judesius, daugiau juda neapšilę, patiria traumų sportuodami. Vyresni pacientai su šiuo sutrikimu susiduria dėl ilgalaikio netaisyklingo sėdėjimo ar stovėjimo, stuburo degeneracinių pakitimų. Su amžiumi dėvisi stuburo diskai, slanksteliai. Tuomet net nepatogiai gulint gali įvykti biomechaniniai stuburo pakitimai, kurie sudirgina nervą ir sukelia itin stiprų skausmą. Kadangi nervas keliauja po kiekvienu šonkauliu, todėl ir skausmo vieta neprognozuojama – kairėje ar dešinėje, krūtinės ląstos srityje. Štai tuomet atrodo, jog skauda širdį. Vyresni pacientai neretai išsigąsta ir kreipiasi į medikus įtardami širdies ir kraujagyslių ligas. Kitos dvi dažnos tarpšonkaulinės neuralgijos priežastys – krūtinės ląstos audinių ir nervų pažeidimas po krūtinės ląstos chirurginių intervencijų bei juostinė pūslelinė infekcija, dar žinoma kaip poherpetinė neuralgija. Visgi priežasčių gali būti ir daugiau, nors jos retesnės. Tai šonkaulių lūžiai ar jatrogeniniai sužalojimai atliekant chirurgines procedūras. Beje, su šiuo negalavimu susiduria ir nėščios moterys, nes augantis vaisius priverčia išsitempti audinius. Neuralgiją gali sukelti ir bendras organizmo uždegimas, įvairios užsitęsusios infekcijos. Šis uždegimas dažniau kartojasi sergant vėžiu. Jaunesniems pacientams ar net paaugliams liga gali išsivystyti dėl ryškių laikysenos sutrikimų.

 

Išskirtinis skausmo pobūdis

 

Šis sutrikimas gali apimti bet kuriuos tarpšonkaulinius nervus, o kiekvienos iš 12 tarpšonkaulinių nervų poros pažeidimo simptomai itin skirtingi. Įprastai poroje pažeidžiamas tik vienas nervas, todėl skausmas dažnai vienpusis. Medikai pastebi, kad dažniau skausmas pasireiškia kairėje pusėje. Tarpšonkaulinio nervo uždegimo sukeltas skausmas būna aštrus, lyg šaudantis, deginantis, duriantis ar veriantis, žmogus gali jausti tirpimą ar dilgčiojimą. Skausmas gali apimti visą krūtinės ląstą ar tik vieną jos pusę, plisti iš nugaros link krūtinės ląstos priekio ir tapti juosiančiu, taip pat jaučiamas per visą šonkaulio ilgį. Esant tarpšonkaulinei neuralgijai, liečiant audinius suskausta dar stipriau. Skausminga būna ir oda. Kartais maudimas išplinta į pažastis, krūtinkaulį, stuburą ar kaklą. Šie specifiniai simptomai padeda nustatyti, kad skausmą sukėlė ne širdies infarktas. Be to, skausmai neretai kartojasi epizodais. Tarpšonkaulinio nervo uždegimo sukeltas skausmas pasireiškia staiga. Nemalonų pojūtį sustiprina bet kokie judesiai, net juokas, kosulys, čiaudulys. Kartais pacientai skundžiasi, kad skauda net kvėpuojant. Dėl to žmogaus kvėpavimas apsunksta, pavyksta įkvėpti tik lėtai ir negiliai. Paūmėjus skausmui gelbsti tik priverstinė kūno padėtis – pasilenkimas į sveiką pusę, nes tokioje pozoje prasiplečia tarpšonkauliniai tarpai, nervai mažiau spaudžiami, todėl šiek tiek nuslopsta aštraus dūrimo jausmas ir lieka tik nemalonus maudimas. Gydytojai primena, kad esant tarpšonkaulinio nervo uždegimui pykinimas, dusulys, širdies ritmo sutrikimai nepasireiškia. Tad pajutus skausmą ir pastebėjus gretutinius simptomus derėtų kviesti greitąją pagalbą.

 

Kaip gydoma?

 

Tarpšonkaulinė neuralgija per 3–6 mėn. gali praeiti savaime, bet dažniausiai prireikia gydyti. Mat negydant kyla didelė rizika, kad uždegimas kartosis. Prieš parengiant gydymo planą pirmiausia šeimos gydytojas įvertina simptomus, vyresniems pacientams neretai tenka apsilankyti pas kardiologą, o nenustačius širdies ir kraujagyslių ligų siunčiami pas neurologą. Pirmiausia skiriama skausmą malšinančių nesteroidinių vaistų. Kiek rečiau prireikia specialių skausmą slopinančių injekcijų. Vaistai suleidžiami į sritį aplink nervų šaknelę. Pakenkto tarpšonkaulinio nervo srityje gali būti atliekamos tarpšonkaulinių nervų blokados vietiškai veikiančiais anestetikais ar kortikosteroidais. Vaistai nuo depresijos padeda malšinti nervo skausmą. Antihistamininiai medikamentai vartojami niežėjimui nuslopinti. Vaistai nuo virusų sumažina simptomų sunkumą ir sutrumpina jų pasireiškimo trukmę. Vartojant kortikosteroidų mąžta neuralgijos rizika po pūslelinės viruso infekcijos. Tarpšonkaulinė neuralgija taip pat gali išsivystyti dėl nervo suspaudimo, panašiai kaip išijo atveju, todėl skausmas malšinamas analogiškais vaistais. Juos skiria neurologas, atsižvelgęs į konkretų atvejį, skausmo priežastis ir gretutines paciento ligas. Kartais gydoma pulsinės radiodažninės stimuliacijos procedūromis. Retsykiais pacientams, kuriems tarpšonkaulinė neuralgija dažnai kartojasi, reikia suardyti tam tikrą skausmą sukeliančią nervo dalį. Tais atvejais, kai nervą suspaudžia pilvo randai, tenka išpjauti siūles. Visgi dažniausiai intervencijos pavyksta išvengti ir skausmas pašalinamas taikant elektroterapiją. Tarp kitų gydymo būdų minėtinas poveikis šalčiu, akupunktūra, kineziterapija.

 

Naudinga žinoti

 
  •  Išvengti tarpšonkaulinio nervo uždegimo gali padėti skiepai nuo vėjaraupių, paprastosios ir juostinės pūslelinės. Labai svarbus apsauginių priemonių naudojimas užsiimant pavojingomis sporto šakomis. Jos apsaugo arba sušvelnina traumas, kurios vėliau sukelia šį sutrikimą.
  •  Viena pagrindinių ūminės tarpšonkaulinės neuralgijos komplikacijų – neigiamas poveikis kvėpavimo funkcijai, todėl ligą svarbu nustatyti kaip galima greičiau ir iškart pradėti gydyti. Kvėpavimo sutrikimas reikšmingas vyresniems žmonėms, ypač po operacijos, arba tiems, kurių imunitetas susilpnėjęs bei turintiems daug gretutinių ligų.
  •  Negydomas skausmas ilgainiui gali tapti lėtinis. Tai našta tiek psichologinei, tiek fizinei sveikatai.
  •  Medikai veiksminga profilaktika laiko saugų fizinį aktyvumą, nugaros raumenų stiprinimą ir deramą B grupės vitaminų kiekį.
  •  Kartais tarpšonkaulinę neuralgiją lemia stiprūs emociniai išgyvenimai. Tad pacientams, be įprasto gydymo, rekomenduojama psichoterapija.
  •  Jaunos moterys su šiuo sutrikimu susiduria atsiradus reikšmingam hormonų disbalansui. Kiekvienas tarpšonkaulinio nervo uždegimo atvejis tiriamas atliekant ne tik pirminę apžiūrą, bet ir kraujo tyrimus.
  •  Svarbu prisiminti, kad rentgeno ir ultragarso tyrimai neparodo tarpšonkaulinės neuralgijos. Visgi jie atliekami siekiant atmesti kitų ligų ar sužeidimų hipotezes.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė