Paskutinį spalio savaitgalį – iš šeštadienio į sekmadienį – suksime laikrodžius viena valanda atgal. Nors teigiama, kad rudenį laiko sukimas lengvesnis negu pavasarį, visgi žmonėms tokios pasekmės kaip sutrikęs miegas, nuovargis ir dirglumas gali justis ir savaitę, o jautresniems – netgi tris savaites. „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė  dalijasi patarimais, kaip pasirengti laiko sukimui ir išvengti miego sutrikimų.

 

Kokios laikrodžio sukimo pasekmės sveikatai?Closeup,Of,An,Alarm,Clock,Adjusting,Backward,One,Hour,At

 

Vos viena valanda pasukto laikrodžio pasekmes žmonės gali jausti apie savaitę laiko. Vaistininkė T. Gečienė išskiria, kad dažniausiai iš pradžių pajuntami miego sutrikimai. „Įprastai vakarais mūsų organizme reguliariu metu pradeda gamintis melatoninas, kuris skatina eiti miegoti. Visgi, atsukus valandą atgal, išsiderina melatonino gamybos procesas – ji prasideda vėliau nei įprastai, dėl ko vakare sunkiau užmigti. Užmigę vėliau nei įpratę, kitą rytą prabusime nepailsėję. Nuovargį gali lydėti nerimas, padidėjęs streso lygis, išsiblaškymas, suprastėjęs darbingumas“, – pasakoja T. Gečienė. Dėl to, anot vaistininkės, sudėtingiau tiems, kurie įpratę keltis itin anksti rytais. Ji priduria, kad su iššūkiais taip pat gali susidurti turintys širdies ir neurologinių sveikatos problemų, kenčiantys nuo depresijos.

 

Pataria, kaip iš anksto ruoštis laiko sukimui

 

Melatoninas. Žmonėms, kurie itin jautrūs laiko pokyčiams, patariama vartoti melatoniną likus valandai iki miego. Reguliariai jį vartokite kasdien ir dar bent 2 dienas po laiko persukimo. Tai skatins melatonino gamybą organizme ir įpratins anksčiau užmigti.

 

Vaistažolių arbatos. Vakare, likus bent porai valandų iki miego, išgerkite puodelį vaistažolių arbatos – melisų, suktažolių ar pipirmėčių. Išgerkite nedaug arbatos, ypač jei esate linkę naktį keltis į tualetą, kad tai nesutrikdytų miego.

 

Daugiau fizinės veiklos gryname ore. Ateinančiomis dienomis skirkite daugiau laiko fizinėms veikloms – tinka paprasčiausias pasivaikščiojimas lauke.

 

Rūpinkitės širdies veikla. Laiko persukimas gali turėti įtakos širdies ir kraujagyslių ligų paūmėjimui. Pasirūpinkite ne tik savo, bet ir vyresnių artimųjų vaistinėle, kad joje būtų vaistų nuo spaudimo ir širdies lašų.

 

Jeigu galite, pailsėkite sekmadienį. Laikrodis bus sukamas naktį iš šeštadienio į sekmadienį, tad paskutinę savaitės dieną patariama praleisti ramiai. Namų ruošos darbus ar didesnius planus, esant galimybei, nukelkite kitai dienai, nepervarkite prieš pirmadienį.

 

Pranešimą spaudai parengė UAB „Eurovaistinė“.

 

Apie laiko persukimą trumpai:

 
  •  Sukti laiką visose Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse nutarta dar 1980 m. dėl energijos taupymo. Tačiau 2018 m. rugsėjį Europos Komisija pasiūlė nustoti sukioti laikrodį, nes to prašė ES piliečiai ir kai kurios šalys narės. Taip pat Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, palaikančią tokį pasiūlymą.
  •  Tyrimai rodo, kad nors sezoninis laiko keitimas šiek tiek naudingas mažinant energijos suvartojimą visoje ES, taip yra ne visose valstybėse narėse. Energiją apšvietimui, sutaupytą persukus laikrodį, taip pat gali atsverti padidėjęs energijos suvartojimas šildymui.
  •  Laikrodžio persukimas neigiamai veikia gebėjimą sutelkti dėmesį. Draudimo bendrovė BTA, išnagrinėjusi pastarųjų ketverių metų duomenis, nustatė, jog paskutinį spalio pirmadienį eismo įvykių skaičius šokteli net 25 %, palyginus su kitomis darbo dienomis.
  •  Yra ir šiokios tokios naudos. Tyrimą atlikę JAV mokslininkai nustatė, kad pirmadienį po laikrodžių persukimo pavasarį miokardo infarktų padaugėja 25 %, o rudenį – sumažėja 25 %, bet irgi tik pirmadienį.
  •  Rudeninis laiko persukimas nepalankus linkusiems į depresinius sutrikimus. Mokslininkai nustatė, kad rudenį persukus laikrodžius net 11 % išauga depresinių sutrikimų dažnumas, kuris išlieka padidėjęs gana ilgą laiką ir atslūgsta tik po maždaug 10 savaičių.