Stipraus skonio šviežia ar džiovinta žolelė patiekalui suteikia saldumo užuominą. Kuo dar ypatingi raudonėliai?

 

Daugiausia naudotas gydymuiFresh,And,Dried,Oregano,Herb,On,Wooden,Background

 

Nuo seniausių laikų Graikijoje auginti raudonėliai apgaubti mitinių istorijų. Pagal vieną jų, raudonėlį sukūrė deivė Afroditė kaip džiaugsmo simbolį. Žodis „raudonėlis“ kilęs iš graikiškų žodžių „oros“, reiškiančio „kalnas“, ir „ganos“, reiškiančio „džiaugsmas“, t. y. „kalnų džiaugsmas“. Romėnams patiko raudonėlių skonis ir tekstūra, juos buvo lengva auginti. Netrukus jie pasklido po Europą ir Šiaurės Afriką. Senovės graikai puikiai išmanė gydomąsias raudonėlių savybes ir vartojo skausmui, raumenų spazmams, pilvo diegliams, net apsinuodijimui malšinti. Šiandien moksliškai įrodyta, kad paprastieji (graikiški) raudonėliai pasižymi antioksidacinėmis ir antibakterinėmis savybėmis dėl didelės fenolių, tokių kaip timolis, karvakrolis ir rozmarino rūgštis, koncentracijos. Paprastųjų raudonėlių nuoviras yra sutraukiantis, šiek tiek kartus ir tradiciškai vartojamas viduriavimui slopinti. Raudonėlių aliejus malšina dantų skausmą. Hipokratas vertino jo antiseptines savybes, o svarbus senovės graikų gydytojas, farmakologas ir botanikas Dioskoridas rekomendavo vartoti raudonėlių tiems, kurie skųsdavosi apetito stoka. Senovės graikai tikėjo, kad raudonėliai gali būti vartojami ir kaip nuodų priešnuodis; pykinimui, traukuliams gydyti, be to, naudojo odos sudirgimams ir infekcijoms mažinti. Viduriavimą, skrandžio sutrikimus, pykinimą irgi gydė raudonėliais, negana to, vartojo nuo artrito, raumenų ir sąnarių skausmų – ši žolelė pasižymi uždegimus mažinančiomis savybėmis.

 

Viduramžiais raudonėliai taip pat plačiai vartoti medicininiais tikslais. Žmonės kramtydavo raudonėlių lapus kaip vaistus nuo daugelio ligų, tokių kaip reumatas, dantų skausmas, virškinimo sutrikimai ir kosulio priepuoliai. Netrukus raudonėliai pasiekė Kiniją. Šiame regione taip pat buvo pasitelkiami medicininiais tikslais. Kinai tikėjo, kad jie padeda nuo karščiavimo, vėmimo ir skrandžio sutrikimų. Elžbietos I laikais raudonėliai naudoti beveik viskam – nuo burtų siekiant laimės, sėkmės, apsaugos iki sveikatos gerinimo. Raudonėliai JAV buvo plačiai vartojami tik po Antrojo pasaulinio karo, kai amerikiečių kareiviai žolelę aptiko Italijoje.

 

Nauda sveikatai

 

Padeda išvengti laisvųjų radikalų sukeltos žalos. Antioksidantų junginiai, esantys raudonėliuose, padeda kovoti su žalingų laisvųjų radikalų daroma žala. Laisvųjų radikalų kaupimasis organizme siejamas su lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip vėžys ir širdies negalavimai. Raudonėlių eteriniame aliejuje gausu karvakrolio ir timolio – dviejų antioksidantų, padedančių išvengti laisvųjų radikalų sukeltos žalos ląstelėms.

 

Kovoja su bakterijomis. Raudonėliuose yra junginių, kurie turi stiprių antibakterinių savybių. Ištirta, kad raudonėlių eterinis aliejus slopina Escherichia coli ir Pseudomonas aeruginosa – dviejų bakterijų padermių, galinčių sukelti infekciją, augimą. Kitas tyrimas mėgintuvėlyje parodė, kad raudonėliai buvo veiksmingi prieš 23 bakterijų rūšis. Tyrime taip pat lygintas raudonėlių, šalavijų ir čiobrelių eterinių aliejų antimikrobinis aktyvumas, kuris parodė, kad raudonėlių eterinis aliejus buvo vienas veiksmingiausių prieš bakterijas.

 

Saugo nuo vėžio. Raudonėliuose esantys antioksidantų junginiai ne tik neutralizuoja laisvųjų radikalų daromą žalą, bet ir užkerta kelią vėžiui. Tyrimai parodė, kad raudonėliai ir jų komponentai sunaikina vėžines ląsteles. Vieno tyrimo mėgintuvėlyje metu žmogaus gaubtinės žarnos vėžio ląstelės buvo gydomos raudonėlių ekstraktu ir nustatyta, kad jis sustabdė vėžinių ląstelių augimą ir padėjo jas sunaikinti. Taip pat įrodyta, kad karvakrolis slopina gaubtinės žarnos vėžinių ląstelių augimą ir plitimą.

 

Mažina infekcijas. Be kovos su bakterijomis, mėgintuvėlio tyrimai parodė, kad raudonėliai ir jų komponentai saugo nuo kai kurių virusų. Karvakrolis ir timolis, du raudonėlių junginiai, susiję su antivirusinėmis savybėmis. Viename mėgintuvėlio tyrime karvakrolis per vieną valandą nuo gydymo pradžios inaktyvavo norovirusą – virusinę infekciją, sukeliančią viduriavimą, pykinimą ir skrandžio skausmą. Kitu tyrimu nustatyta, kad timolis ir karvakrolis vos per vieną valandą inaktyvavo 90 % herpes simplex viruso.

 

Slopina uždegimą. Lėtinis uždegimas skatina širdies, cukrinio diabeto ir autoimuninių ligų išsivystymą. Viename tyrime su gyvūnais raudonėliuose esantis karvakrolis sumažino pelių letenų patinimą iki 57 %. Kitas tyrimas su gyvūnais parodė, kad čiobrelių ir raudonėlių eterinių aliejų mišinys sumažino uždegimo žymenų skaičių pelėms, sergančioms kolitu, arba storosios žarnos uždegimu.

 

Naudingosios medžiagos100 g

 

Riebalai 10,25 g

Angliavandeniai 64,43 g

Baltymai 11 g

Kalcis 1576 mg

Geležis 44 mg

Kalis 1669 mg

Vitaminas C50 mg

100 g 306 kcal

 

Čimičiuris

 

6 porcijos

100 ml 884 kcal

Ruošti 25 min.

 
  •  20 g petražolių
  •  3 šaukštai raudonojo vyno acto
  •  4 skiltelės česnako
  •  2 šaukštai šviežių raudonėlių lapų
  •  2 šaukšteliai maltų raudonųjų pipirų
  •  Druskos, maltų juodųjų pipirų pagal skonį
  •  120 ml alyvuogių aliejaus

Gaminimas. Virtuviniu kombainu iki vientisos masės sumaišyti petražoles, actą, česnaką, raudonėlius ir raudonuosius pipirus. Pagardinti druska ir juodaisiais pipirais. Viską sumaišyti su aliejumi. Prieš vartojimą turi pastovėti bent 20 min.

 

Raw,Homemade,Argentinian,Green,Chimichurri,Or,Chimmichurri,Salsa,Or,Sauce

 

Sūrio sriuba

 

8 porcijos

100 ml 201 kcal

Ruošti 35 min.

 
  •  Svogūnas
  •  1 kg brokolių
  •  Aliejaus kepti
  •  3 skiltelės česnako
  •  2 šaukšteliai raudonėlių
  •  2 šaukšteliai čiobrelių
  •  Šaukštelis maltos paprikos
  •  2 šaukštai miltų
  •  750 ml pieno
  •  700 ml vištienos sultinio
  •  Druskos, maltų pipirų pagal skonį
  •  2 šaukšteliai citrinos sulčių
  •  50 g tarkuoto parmezano
  •  100 g tarkuoto čederio

Gaminimas. Smulkintą svogūną ir išskaidytus brokolių žiedynus kepinti kelias minutes. Suberti smulkintą česnaką, raudonėlius, čiobrelius, papriką ir kepinti minutę. Suberti miltus ir kaitinti dar minutę. Supilti pieną, sultinį ir troškinti 15 min. Pagardinti prieskoniais ir citrinos sultimis. Sriubą nukelti ir įmaišyti sūrius.

 

??????????

 

Autorius Monika Budnikienė