Remiantis Europos Komisijos (EK) priimtu reglamentu, su maistu besiliečiančiose medžiagose nebebus naudojamas bisfenolis A (BPA), taip skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Ši medžiaga, institucijos teigimu, daro žalingą poveikį gyventojų sveikatai.

 

„BPA yra cheminė medžiaga, naudojama tam tikrų plastikų, lakų ir dangų gamyboje. BPA nebus leidžiama naudoti gaminiuose, kurie liečiasi su maistu ar gėrimais, tokiuose kaip geriamojo vandens ir kitų gėrimų buteliukai, su maistu liestis skirti vienkartiniai maišeliai, daugkartinio naudojimo plastikinės gertuvės, virtuvės reikmenys, metalinių skardinių, dangtelių dangos“, – sako SAM atstovai. Nurodoma, jog daugumai gaminių bus taikomas 18 mėnesių laipsniško nutraukimo laikotarpis ir ribotos išimtys tais atvejais, kai nėra alternatyvų šiai cheminei medžiagai, o pramonei reikia laiko prisitaikyti ir išvengti maisto grandinės sutrikimų.

 

SAM teigimu, šis draudimas nustatytas po EK sprendimo, atsižvelgiant į Europos Parlamento ir Tarybos poziciją bei naujausią Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) atliktą mokslinį vertinimą. „EFSA išsamiai peržiūrėjo BPA vertinimą, sumažindama leistiną paros normą (LPD) 20 tūkst. kartų ir pateikė išvadą, kad BPA daro galimą žalingą poveikį imuninei sistemai. Siūlomas draudimas priimtas po viešų konsultacijų ir išsamių diskusijų su visomis valstybėmis narėmis“, – nurodo ministerija. Šiuo sprendimu taip pat pratęsiami anksčiau buvę draudimai Europos Sąjungoje naudoti BPA kūdikiams skirtiems buteliukuose ir panašiuose gaminiuose.

 

Bpa,Free,Round,Symbol,,Green,Leaves,,Bpa,Free,LabelKaip BPA patenka į žmogaus organizmą?

 

Moksliniai tyrimai rodo, jog BPA migruoja į vandenį ir maistą bei tokiu būdu patenka į žmogaus organizmą. Šis procesas dar labiau suintensyvėja, jeigu talpa pažeista arba veikiama karščiu (pvz., palikus vandens butelį saulės atokaitoje ar maistą šildant mikrobangų krosnelėje). Kiti BPA patekimo į organizmą būdai – inhaliacinis (gali būti įkvėptas) arba per odą. Pagrindiniai žmogų veikiantys BPA šaltiniai yra maisto pakuotės, dulkės, odontologinės medžiagos, terminis popierius, žaislai.

 

BPA pakaitalai

   

Kadangi BPA pasirodė galintis sukelti daugybę sveikatos problemų, industrija, atsižvelgdama į tyrimus ir vartotojų keliamą spaudimą, bisfenolį A pradėjo keisti kitomis bisfenolių grupės cheminėmis medžiagomis, tokiomis kaip bisfenolis S (BPS) bei bisfenolis F (BPF). Tačiau jau dabar perspėjama, kad ir šie bisfenoliai nėra saugesni.

 

Ar įmanoma išvengti?

 

Bisfenoliai labai paplitę, tad jų visiškai išvengti beveik neįmanoma. Visgi galima sumažinti sąlyčio su šiomis medžiagomis dažnumą:

 
  • Atsisakyti plastiko, žymimo 3 ir 7 perdirbimo numeriais.
  • Nešildyti maisto plastikiniuose induose.
  • Riboti maisto ir gėrimų iš skardinių vartojimą.
  • Maisto laikymui naudoti stiklo ar nerūdijančiojo plieno tarą.
  • Bisfenolių būna net ant kasos aparato čekių, tad jų nederėtų liesti vaikams ir nėščioms moterims.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė