Stop žaliajam smegenų plovimui!
2024-12-04 07:57Europos Parlamentas pritarė Ekologiškumo teiginių direktyvai, kuri, tikimasi, bus priimta jau 2025 m. pradžioje, o taikymas įsigalios per dvejus metus. Jos tikslas – panaikinti vadinamąjį žaliąjį smegenų plovimą ir klaidinančius ekologiškumo, tvarumo, draugiškumo aplinkai teiginius rinkoje. Mat šiuo metu daugelyje etikečių rašoma, kad produktai yra „ekologiškesni“, „tvaresni“ ar „draugiškesni aplinkai“ nei kiti, tačiau šie teiginiai nėra faktiškai pagrindžiami. Naujosios direktyvos pagrindinės nuostatos iš esmės nukreiptos į draudimą skelbti ekologiškumo teiginius, kurie neatitinka būtiniausių kriterijų, ir naudoti tvarumo ženklus, kurie neatitinka skaidrumo ir patikimumo reikalavimų. Tad bus siekiama suteikti aiškumo vartotojams Europos Sąjungos rinkoje.
Keisis produktų ženklinimas
Siekiant spręsti ženklinimo sistemų įvairovės problemą, įsigaliojus direktyvai būtų uždrausta kurti naujas valstybines, nacionalines ar regionines aplinkosauginio ženklinimo sistemas. Aptariamas reguliavimas apims raštu ir žodžiu apie produktus ar paslaugas suteikiamą informaciją – tai bet kokios formos pranešimas ar teiginys, tekstas, paveikslėlis, grafinis vaizdas ar simbolis. Tad ant pakuočių taip lengvai nebus galima vartoti tokių pamėgtų teiginių kaip ekologiškas, eko, žalias, gamtos bičiulis, aplinkosauginis, aplinkos požiūriu teisingas, neutralus poveikio klimatui, neutralaus anglies dioksido poveikio, išmestas CO2 kiekis kompensuojamas 100 % ir kita. Tiesa, gamintojas pats nuspręs ir pasirinks teiginius, apibūdinančius jo produktų ar paslaugų tvarumą ir poveikį aplinkai. Vadinasi, įsigaliojus reikalavimams įmonė, kuri nusprendė vartoti tokius teiginius, prisiims atsakomybę – turės pagrįsti ekologiškumo teiginius pagal nustatytas taisykles. Prieš direktyvos taikymą verslai turėtų peržiūrėti savo komunikacijoje ir etiketėse vartojamus teiginius ir įsivertinti, ar šie teiginiai atitinka realią situaciją, nėra dviprasmiški, neaiškūs, ar nėra praleidžiama arba nuslepiama svarbi informacija apie produkto ir paslaugos aplinkosauginį veiksmingumą. Ir svarbiausia – ar įmonės galės pagrįsti teiginius tam tikrais direktyvoje nustatytais metodais.
Dalis pokyčių – jau priimti
Šiuo metu painiojamos ir tapatinamos dvi direktyvos: minėta Ekologiškumo (žaliųjų) teiginių, kuri dar tik bus priimta, ir Vartotojų įgalinimo (teisių) direktyva, kuri jau priimta šių metų vasario pabaigoje. Jos nuostatos turi būti perkeltos į nacionalinę teisę iki 2026 m. kovo, o direktyva pradėta taikyti nuo 2026 m. rugsėjo. Vadinasi, pokyčiams verslai turi ruoštis dar anksčiau. Su jau priimta Vartotojų įgalinimo direktyva atsiras draudimas neribotai vartoti bendrinius aplinkosaugos teiginius: draugiškas aplinkai ar klimatui, ekologiškas, tvarus, klimatui neutralus. Šios dvi direktyvos iš esmės papildys vieną kitą ir padės užtikrinti realią situaciją atitinkančių bei pagrįstų ekologiškumo teiginių vartojimą rinkoje.
Autorius Eglė Stratkauskaitė