DJI_0740

Lietuvos gyventojai jau gali susipažinti ir įvertinti ne anksčiau kaip 2022 m. šalyje atnaujintus daugiabučius ir išrinkti, kuris iš jų vertas „Metų renovacijos projekto“ titulo. Raginame apžvelgti modernizuotų daugiabučių istorijas, pritaikytus sprendimus, renovacijos procesus ir kitus svarbius kriterijus.

 

Skaitytojams pateikiami praėjusiais metais įgyvendinti projektai, iš kurių geriausią atviro balsavimo metu išrinks visuomenė. Daugiabučių modernizacija šalies savivaldybėse prasidėjo 2013 m. ir nuo to laiko atnaujinta 3528 daugiabučiai, dar 1407 šiuo metu yra atnaujinami, taip pat paskelbti dar du kvietimai pasinaudoti valstybės parama lengvatinėmis sąlygomis.

 

„Metų renovacijos projekto“ konkursas skirtas priminti visuomenei apie modernizacijos teikiamą naudą, paskatinti atnaujinti savo būstą bei supažindinti visuomenę su išskirtiniais pavyzdžiais.

 

„Girdėdami šias istorijas matome, kad buvo pagerintas gyventojų gerbūvis, sumažintas šiluminės energijos suvartojimas, kas pastaraisiais metais tapo itin svarbu, kilusi energetikos krizė labai gerai parodė gyventojams, kaip svarbu taupyti. Ne ką mažiau svarbu ir tai, kad mažiau suvartojantys namų ūkiai sukuria mažiau taršos, prisideda prie klimato kaitos stabdymo. Matome, kad konkretūs gyventojų pavyzdžiai įkvepia kitus, todėl „Metų renovacijos projekto“ konkursas yra puiki galimybė supažindinti visuomenę su geriausiais pavyzdžiais, tuo pačiu pamatyti, kam visuomenė teikia prioritetą, kad ateityje priimdami sprendimus galėtume geriausiai atliepti žmonių poreikius“, – teigia Gintarė Burbienė, Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamento vadovė.

 

Energetinių išteklių taupymo svarbą aiškiai parodė praėjusiais metais kilusi energetikos krizė. Daugiabučio atnaujinimas prisideda ne tik prie mažesnių sąskaitų, bet ir pakelia būsto vertę bei išsprendžia kitas problemas.

 

„Nors energijos kainos šią žiemą buvo ženkliai didesnės, tačiau konkurse dalyvaujančių daugiabučių gyventojų istorijos rodo, kad jų suvartojimas ir sąskaitos už šildymą vis tiek lieka mažesnės nei iki renovacijos, kai šildymo kainos buvo ženkliai mažesnės. Taip pat turime nemažai pavyzdžių, kai daugiabučiai jau buvo pasiekę ribą ir reikėjo kapitalinio remonto, kai kur avarinės tarnybos dėl trūkusių vamzdžių važiuodavo vos ne kas mėnesį. Todėl renovacija išsprendė daugybę problemų“, – sako G. Burbienė.

 

Daug unikalių projektų

 

Nuo balandžio 7 d. su rinkimuose dalyvaujančiais projektais galima bus susipažinti Facebook paskyroje „APVA daugiabučių modernizavimas“ bei naujienų portale, kuriame balandžio mėnesį vyks ir atviras balsavimas.

 

„Kiekvienas iš rinkimuose dalyvaujančių daugiabučių savaip nusipelnė šios nominacijos. Stengiamės parodyti ir platų galimų atnaujinimo priemonių spektrą, kuris yra pritaikomas pagal kiekvieno daugiabučio gyventojų poreikius. Turime pavyzdžių, kur daugiabučių renovacija vykdoma kartu su miesto vyriausiuoju architektu, kitur prasčiausias daugiabutis po renovacijos tampa mažiausiai suvartojančiu energijos gyvenamuoju namu visame rajone“, – teigia G. Burbienė.

 

Balsuojant kviečia vertinti ne tik pastato estetiką

 

Skaitytojai galės atiduoti savo balsą už labiausiai jiems patikusį projektą nuo balandžio 21 d., tačiau prieš balsavimą, APVA Pastatų energinio taupumo departamentas kviečia apžvelgti visas istorijas, įvertinti ne tik pastato estetiką, bet ir kokią naudą gavo renovuoto namo gyventojai.

 

„Modernizacija turi ne vieną privalumą, tai ne tik estetinis fasadas ar mažiausios sąskaitos už šildymą. Skatiname įvertinti visus kriterijus, tokius kaip energinis efektyvumas, atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, draugiškumas aplinkai, bendruomeniškumas ir bendras gatvės, rajono ar net miesto vaizdas. Šie kriterijai prisideda prie ilgalaikės gyventojų ir šalies gerovės, ekonomikos konkurencingumo stiprinimo bei šalies klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo“, – sako G. Burbienė.

 

APVA įsteigti apdovanojimai bus įteikti trims daugiausiai skaitytojų balsų surinkusiems projektams. Geriausius įgyvendintus projektus kviečiami rinkti visi Lietuvos gyventojai – balsavimas už kandidatus vyks balandžio 21-27 d., o laimėtojai bus paskelbti balandžio 28 d.

 

Autorius Kotryna Grušauskaitė 

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB zenklas_2015 04 13