Sportas ir charakteris
2013-01-02 10:39Pasaulyje yra daugybė sporto rūšių. Žaisti tenisą ar tinklinį, važinėti dviračiu ar bėgioti – kiekvienas gali rasti sau patinkantį užsiėmimą. Sporto psichologijoje skiriamos dvi žmonių grupės: A ir B. Pirmajai grupei priklausantys asmenys labai mėgsta rungtyniauti ir nekenčia pralaimėjimo. B grupės žmonės yra labiau atsipalaidavę, mažiau konkurencingi ir motyvuoti, todėl renkantis sporto šaką reikia atsižvelgti į asmenybę.
Psichologai išskiria dvi žmonių grupes: intravertus (ramius, santūrius, susimąsčiusius žmones) ir ekstravertus (atvirus, emocingus žmones). Vis dėlto kai kurie žmonės turi abiems tipams būdingų bruožų.
Pastebėta, kad daugiau savybių, būdingų intravertams, turintys asmenys labiau mėgsta tokias sporto rūšis, kurioms reikia: susikaupimo, tikslumo, savimotyvacijos, sudėtingų įgūdžių, nedidelio entuziazmo, individualios veiklos. Intravertams tinka šaudymas iš lanko, golfas ar biliardas.
Ekstravertams patinka sportas, keliantis daug emocijų, komandinis, greitas sportas, lengvi ir dažni judesiai. Jiems tinka sportas, kuriam nereikia daug susikaupimo. Ekstravertams tinka regbis ar boksas. Tokie žmonės dažnai pasirenka agrysyvesnes sporto rūšis.
Agresija sporte būna dviejų rūšių: netiesioginė ir tiesioginė. Netiesioginės agresijos objektas sporte – golfo, teniso, futbolo, krepšinio kamuolys. Tiesioginės agresijos objektas – kitas žaidėjas. Šiose sporto šakose būtinas fizinis kontaktas (regbis, imtynės, boksas). Tačiau agresija pasireiškia ir tose sporto rūšyse, kuriose nereikia fizinio kontakto. Iki tam tikro lygio agresija sporte laikoma sveikintinu dalyku.