Kuriant namų interjerą, viena sudėtingiausių užduočių – išsirinkti spalvas. Juk galima tiesiog pasiklysti tarp dešimčių skirtingų tos pačios spalvos atspalvių, ką jau kalbėti apie derinius. Kad būtų paprasčiau, pateikiame pagrindines spalvų derinimo taisykles ir gudrybes.

 

Ne daugiau nei keturios spalvosWoman,Designer,Choosing,Interior,Design,Color,From,Swatch,Palette

 

Siekiant harmoningo spalvų, baldų ir visų tekstūrų vaizdo interjere, dizaineriai pataria naudoti ne daugiau nei keturis elementus. Rekomenduojama pasirinkti dvi bazines spalvas, vieną pagrindinę tekstūrą ir vieną akcentinę spalvą. Tarkime, kambaryje vyraus kreminė ir ruda spalvos, dominuos medžio tekstūra, o akcentas bus žalia (žali augalai, samanų spalvos kilimas, žalsvos pagalvėlės arba baldai ar kt.). Kuriant visų namų interjerą, tokią taisyklę lengviau pritaikyti nusistačius bendrą spalvų gamą visam namui / butui, o paskui kiekviename kambaryje ją taikyti šiek tiek kitaip. Pavyzdžiui, svetainėje žali baldai, o vaiko kambaryje žalsvi tapetai ir pan. Esminė taisyklė – medžiagos ir spalvos turi atsikartoti visuose namuose.

 

Žaidimas atspalviais

 

Norint derinti kelias skirtingas spalvas ir jas atkartoti visuose namuose, reikia turėti išlavintą akį. Todėl, jei abejojate savo jėgomis, galite rinktis saugesnį variantą – naudoti kelis tos pačios spalvos atspalvius. Kiekvienoje dažų parduotuvėje yra dažų pavyzdžių, gražiai susegtų į spalvų ir atspalvių vėduokles, kurias praskleidus atsiveria plati spalvų gama. Pasirinkite vieną spalvą, kuri tinka pagal ryškumą, šiltumą, o toje pat kortelėje bus dar keli jos atspalviai. Šie atspalviai puikiai dera tarpusavyje, todėl drąsiai galite juos naudoti kartu. Šviesiausia spalva dažykite lubas, kiek tamsesne sienas, o ryškesnes spalvas palikite akcentinei sienai arba įsigykite tokių spalvų baldus ar vieną kitą interjero detalę. Derinant atspalvius svarbu nesirinkti daugiau nei trijų ar keturių. Siekiant, kad kambarys nebūtų pernelyg monochrominis, rekomenduojama spalvas prigesinti neutraliais (juodos, baltos) ar ryškiais (sidabrinės, auksinės, kontrastinės spalvos) akcentais.

 

Feminine,Dining,Room,Interior,With,Colorful,Chairs,At,The,RoundPatogi pastelė

 

Pastelinės spalvos – puikus pasirinkimas norintiems darnaus, bet nenuobodaus interjero. Visos pastelinės spalvos puikiai dera – nuo kreminių, pilkų iki melsvų, žalsvų, rausvų, gelsvų, violetinių atspalvių. Skirtingai nei derinant ryškias spalvas, čia negalioja taisyklė, kad viename kambaryje turi būti ne daugiau nei keturios spalvos. Tačiau ne klaida ir vos dviejų ar trijų pastelinių tonų deriniai. Tokiu atveju interjero dizaineriai pataria vadovautis ryškaus akcento taisykle, kad kambariai netaptų pernelyg blankūs: ant minkštų baldų išdėlioti ryškesnes pagalvėles, pastatyti išraiškingesnį toršerą ar fotelį, pakabinti spalvingą paveikslą ar patiesti pretenzingą kilimą. Svarbu įsidėmėti, kad ryškus daiktas taps pastelinio interjero akcentu, todėl apgalvokite, ar tikrai norite, kad atėjus į kambarį žvilgsnis pirmiausia nukryptų būtent į jį.

 

Išbandyti spalvą realioje aplinkoje

 

Renkantis spalvas savo namų sienoms, specialistai rekomenduoja išbandyti keletą variantų. Dažų parduotuvėje išsirinkite pagrindinės sienų spalvos (pvz., kreminės) kelis atspalvius iš paletės. Įsigykite pasirinktų tonų mėginius ir juos išbandyti ant nugruntuotos ir dažymui paruoštos sienos arba gipso kartonų atraižų, jei sienos gipsinės. Tereikia platesniu teptuku nubrėžti po vieną juostą ir įvertinti, kaip atrodo. Dažus gerai apžiūrėti natūralioje dienos šviesoje, jei įmanoma, ir prie dirbtinio apšvietimo. Tai padės nuspręsti, kuris atspalvis tinka geriausiai. Tokiu principu galima vertinti ne tik vienos spalvos atspalvius, bet ir visai skirtingus tonus, tik dažų netepti vieno šalia kito, nes bus sunku vertinti objektyviai, viena spalva užgoš kitą. Jei numatėte baldus ar interjerą kuriate jau su turimais, neprošal dažus palyginti su baldais, ar spalvos ir atspalviai nesipyksta.

 

Nusistatyti mėgstamiausias spalvas

 

Įsirengiant naujus namus ar atnaujinant senus, dažnai sunku sugalvoti, kokių spalvų norisi, nes dažų, tapetų, apdailos medžiagų pasirinkimas itin platus. Naudinga apsvarstyti, kokios spalvos dovanoja geriausias emocijas, kokių apsuptyje jaučiatės jaukiausiai. Prisiminkite maloniausių realių vietų dizainą: mėgstamiausią restoraną, viešbučio kambarį, draugų butą, močiutės namą ar kt. Spalvų paletę galima pasiskolinti ir iš gamtos – jūros pakrantė, miško pakraštys, žydintis sodas ar kalnų peizažas. Jei gražiausias vaizdas yra pušų apsuptas ežeras, rinkitės žalios ir mėlynos atspalvius, jei nieko nėra gražesnio už saulėlydį – geltonos ir rausvos derinius, jei aikčiojate nuo žydinčio sodo – šviesius kreminius, rausvus, baltus atspalvius. Svarbu, kad pasirinktos spalvos būtų priimtinos ir kitiems šeimos nariams, jei dekoruojate bendras patalpas.

 

Atkreipti dėmesį į poveikį

 

Tyrimai rodo, kad spalvos namuose daro įtaką emocinei savijautai, t. y. veikia nuotaikas, mintis. Kiekviena spalva turi psichologinę vertę, todėl rinkdamiesi pasverkite, kokią nuotaiką norite sukurti namuose. Raudona, geltona ir oranžinė laikomos tonizuojančiomis spalvomis: pagreitina širdies plakimą, gerina apetitą, didina dėmesį. Šalti mėlyni ar žali atspalviai atpalaiduoja, mažina slėgį, sulėtina reakciją, todėl puikiai tinka miegamajam. Šviesią (baltą, pastelines spalvas) kūnas nesąmoningai suvokia kaip saulėtą dieną, todėl savaime daugėja energijos. Pilka, juoda, tamsiai mėlyna ir violetinė nuteikia artėjančiam miegui.

 

Visos žemiškos spalvos sukuria patogumo, atsipalaidavimo jausmą, todėl tinkamos naudoti pasyvesnei aplinkai. Geltona gerina nuotaiką, nes asocijuojasi su saule, todėl tinka vaikų kambaryje, prieškambaryje. Grynos baltos spalvos reikėtų vengti patalpose, kur praleidžia daug laiko – vietoj jos patariama rinktis švelnesnius žalsvus atspalvius.

 

Pasidairyti internete

 

Daugybę interjero idėjų, spalvų derinimo pavyzdžių galima rasti internete. Atsirinkite labiausiai patinkančius derinius ir mintyse perkelkite spalvas į savo erdves. Tai darant svarbu atkreipti dėmesį į turimų erdvių dydį, apšvietimą, langų kiekį ir kitus reikšmingus veiksnius. Mat kas tinka šviesiam ir dideliam kambariui su stikline siena, visai netiks prastai apšviestai, mažai erdvei.

 

Patraukti akį ir įkvėpti spalviniams interjero sprendimams gali bet kas: gėlių puokštė, knygų lentyna, kriauklės ant jūros kranto ar mėgstamas desertas. Šis metodas leidžia savarankiškai sukurti natūralias ir malonias spalvų kompozicijas, kurias nesunkiai pavyks įgyvendinti interjere.

 

Naujausios tendencijos

 

Jei norite įsirengti ar atnaujinti namus pagal 2023–2024 m. interjero dizaino tendencijas, turite žinoti madingiausias spalvas. Pasak interjero dizainerių, labiausiai ant bangos – raminantys žali atspalviai, alyvuogių žalsva, mėtinė. Šias spalvas galima atskleisti dekoro detalėmis, baldais, perdažant sienas ar tapetuojant. Su žaliais atspalviais derinama tamsiai ruda spalva, kuri būdinga daugumai baldų. Vis dar madingi geltonos ir mėlynos atspalviai, tačiau kuo natūralesnių, gamtai artimų atspalvių. Aktualumą praranda ryškiai raudona spalva, tačiau mielai naudojama Burgundijos vyno raudona. Jei pirksite naujus spalvingus baldus, ieškokite aptakesnių, minkštesnių formų arba 1970-ųjų stiliaus.

 

Dera ar ne?

 

BALTA

 

Dera su visomis pastelinėmis ir grynomis ryškiomis spalvomis: juoda, pilka, auksine. Su šiltomis spalvomis geriau naudoti kreminę baltą, su šaltomis – sniego baltumo.

 

Tinka: vonios, miegamojo, svetainės interjerui.

 

PILKA

 

Dera su geltona, raudona, oranžine, žalia, violetine, rožine, mėlyna, juoda, balta.

 

Nedera su auksine ir ruda.

 

Tinka: studijos tipo apartamentams, miegamajam, virtuvei, darbo kambariui.

 

JUODA

 

Dera su balta, pilka, auksine, raudona, žalia, oranžine, violetine.

 

Nedera su geltona (prisimena kelio ir įspėjamuosius ženklus).

 

Tinka: studijos tipo apartamentams, dideliems kambariams.

 

RAUDONA

 

Dera su juoda, balta, pilka, auksine, ruda.

 

Nedera su violetiniais, pasteliniais atspalviais; su mėlyna ir žalia atrodo ekstravagantiškai.

 

Tinka: virtuvei, svetainės interjerui.

 

ORANŽINĖ

 

Dera su ruda, žalia, violetine, rožine, mėlyna, juoda, pilka, raudona.

 

Nedera su balta.

 

Tinka: virtuvei, vaikų kambariui, svetainei.

 

GELTONA

 

Dera su visomis spalvomis, ypač ruda, oranžine, žalia, balta, pilka, violetine, mėlyna, raudona, juoda.

 

Tinka: virtuvei, vaikų kambariui, darbo kambariui.

 

ŽALIA

 

Dera su ruda, pilka, balta, juoda, geltona, rožine.

 

Nedera su raudona.

 

Tinka: vonios interjerui, vaikų kambariui.

 

ROŽINĖ

 

Dera su balta, smėlio, pilka, pasteline mėlyna.

 

Nedera su raudona.

 

Tinka: svetainei, vonios kambariui, vaikų kambariui, miegamajam.

 

MĖLYNA

 

Dera su balta, oranžine, pilka, geltona, žalia, juoda. Su raudona atrodo ekstravagantiškai.

 

Nedera su violetine.

 

Tinka: vonios, svetainės, miegamojo interjerui.

 

VIOLETINĖ

 

Dera su balta, žalia, smėline, geltona, oranžine.

 

Nedera su raudona, ruda.

 

Tinka: vonios kambariui, miegamajam, svetainei.

 

RUDA

 

Dera su smėline, geltona, žalia, oranžine, turkio spalva.

 

Nedera su pilka, juoda.

 

Tinka: svetainei, virtuvei, vonios kambariui.

 

Autorius Laima Samulė