Įsimylėjote partnerį dėl vešlios šukuosenos, bet šiandien jis slepia plaukų išretėjimą skusdamas galvą? O gal jau pažinties pradžioje pastebėjote šviečiantį pakaušį? Androgeninis vyrų nuplikimas – problema, kuri jaudina abi lytis, tačiau sunku ryžtis atviram pokalbiui.

 

Genų pokštasYoung,Hispanic,Man,Wearing,Casual,Clothes,Thinking,Looking,Tired,And

 

Amerikiečių mokslininkų statistikos duomenimis, apie pusė visų vyrų iki 40-ies susiduria su progresuojančiu nuplikimu. Jis gali prasidėti net paauglystėje. Androgeninę alopeciją lemia genetinis jautrumas šalutiniam testosterono apykaitos produktui – dihidrotestosteronui, nuo kurio susitraukia plaukų folikulai. Tai pagrindinė ankstyvo vyrų nuplikimo priežastis. Apie 90 % stipriosios lyties atstovų netenka vešlios šukuosenos dėl genetikos, o ši savybė perduodama iš kartos į kartą. Amžius, kada plaukai pradeda kristi, nuplikimo forma, slinkimo greitis yra individualūs. Tačiau dažniausiai procesas vystosi panašia eiga. Pradinėje stadijoje daugeliui vyrui būdinga M linija, kai vizualiai padidėja kaktos aukštis. Plaukai slenka kaktos šonuose, mažiau – centre. Su metais augimo linija traukiasi pakaušio link. Iš M formos ji tampa U, nes išretėja viršugalvis ir pakaušis. Galiausiai plaukų lieka tik apatinėje augimo linijoje (palei ausis ir nugarinėje dalyje). Nepaisant bendrų bruožų, nėra nė vieno vienodai nuplikusio vyro. Skiriasi net dvyniai. Plaukų išretėjimą taip pat lemia gyvenimo būdas, kenksmingos darbo sąlygos, streso lygis, autoimuninės ligos (pvz., vilkligė).

 

Gydymo galimybės

 

Jei plikimas nulemtas genetiškai, jo išvengti nepavyks. Tačiau yra būdų, kaip padėti jauniems vyrams sulėtinti plaukų netekimą, paskatinti naujų augimą arba atkurti (persodinti) svogūnėlius. Nuo plikimo pradžios iki visiško plaukų netekimo – ilgas laiko tarpas, todėl didžiulį vaidmenį atlieka ankstyva profilaktika, ypač žinant apie genetinį polinkį. Amerikos ekspertai kalba apie veiksmingus vaistus, kurie blokuoja dihidrotestosteroną ir apsaugo plaukų svogūnėlius nuo pažaidos. Taip pat yra nereceptinių priemonių, pavyzdžiui, serumų, kaukių skalpo odai, šampūnų, kurių veikliosios medžiagos tonizuoja svogūnėlius, gerina aprūpinimą maistinėmis medžiagomis. Gydymas trunka iki 6 mėn. Pravarčios lazerio procedūros. Terminė energija atgaivina folikulus, jaunina, stabdo slinkimą ir skatina naujų plaukų augimą. Deja, nėra jokių sėkmės garantijų, nes vieni vyrai reaguoja į gydymą, o kiti nesulaukia teigiamo rezultato. Veiksmingiausias, ilgalaikis, tačiau brangiausias būdas atkurti šukuoseną – chirurginė operacija, kai svogūnėliai persodinami iš tankios nugarinės dalies į išretėjusį viršugalvį ar kaktos liniją. Procedūra, taikant vietinę nejautrą, trunka 5–6 val.

 

Pratęsti plaukų gyvenimą

 

Jaunuoliams, kurie džiaugiasi vešliais plaukais, bet su nerimu žvelgia į ateitį, verta pradėti rūpintis savimi nelaukiant pirmųjų požymių. Yra būdų, kaip išlaikyti plaukus sveikesnius. Pirmiausia būtina visavertė mityba. Užtektinai baltymų (šaltinis – liesa mėsa, žuvis, ankštinės daržovės), naudingų riebalų, tarp jų omega-3 riebalų rūgščių (šaltinis – žuvis, aliejus, riešutai, avokadai). Paprastieji angliavandeniai (cukrus, baltų miltų gaminiai) skatina uždegimą organizme ir, manoma, gali skatinti plaukų slinkimą. Didesnę vertę turi sudėtiniai angliavandeniai ir visų grūdo dalių produktai. Mityboje neturėtų stigti specifinių biologinių medžiagų, tokių kaip vitaminas D, cinkas, geležis. Svarbu riboti perdirbto maisto, alkoholio ir nikotino kiekį. Rekomenduojama peržiūrėti ne tik vaistinėlę, bet ir vonios spintelę su kūno priežiūros reikmenimis. Vengti besaikio plaukų želės naudojimo, skaityti etiketes ir rinktis produktus be agresyvių chemikalų.

 

Apgaulinga viltis

 

Daugybė reklamų žada stulbinantį efektą per trumpą laiką. Deja, neva stebuklingi augaliniai ekstraktai, piliulės, losjonai ar tepalai neparduodami vaistinėse ar grožio salonuose. Jie platinami internete arba tiesiai iš vadybininkų rankų. Susikrimtę dėl išvaizdos ir suvilioti gražių žodžių vyrai ar jų antrosios pusės moka nemažus pinigus už prekes, kurios neišsprendžia problemos. Jei plikimą lemia genetika, jokios į vidų ar išoriškai naudojamos priemonės nepakeis folikulų. Nereikia tikėti skambiais šūkiais, kad specialūs šepečiai ar vibruojantys galvos masažuokliai sugrąžins prarastą šukuoseną. Vienintelis būdas, kaip sustabdyti retėjimo procesą ir stimuliuoti dar gyvus plaukų svogūnėlius, yra (ne)receptiniai farmaciniai preparatai, patvirtinti valstybinių kontroliuojančių įstaigų, procedūros, kurias teikia licencijas turintys specialistai, ir chirurginė operacija.

 

Kamuoja kompleksai

 

Pradėjus slinkti plaukams keičiasi išvaizda, įvaizdis, kartais ir savivertė bei pasitikėjimas savimi. Jei pokyčius ant galvos pastebi antroji pusė, akivaizdu, jog apie plikimą žino ir pats vyras. Prieš pradedant pokalbį, norint pasiūlyti pagalbą, svarbu išsiaiškinti, kaip reaguoja į plaukų netekimą. Plikimas, ypač jaunystėje, paliečia psichologiškai ir sukelia daug sudėtingų jausmų. Fiziniai pokyčiai gali lemti nuotaikų nestabilumą, net depresiją, nerimą, nelygu, kaip asmuo vertina ir sureikšmina išvaizdą. Jei vyras nemoka tinkamai atpažinti savo jausmų ir juos išreikšti optimaliu būdu, gali elgtis asocialiai – atsiriboti, tapti grubus, nervingas, piktas. Kai kada vyrus kankina baimė nepatikti partnerei. Jie jaučiasi prarandantys galią konkuruoti su kitais stipriosios lyties atstovais. Išnaudoja daug energijos (ir pinigų) bandydami nuslėpti plikimą: nuo įmantriai suformuotų šukuosenų, dengiančių problemines vietas, iki madingų galvos apdangalų. Tačiau kai kurie nesikremta dėl kintančios išvaizdos ir priima realybę tokią, kokia yra. Daugelis tiesiog nusiskuta galvą plikai. Šiais laikais toks įvaizdis neturi sąsajų su kriminaliniu pasauliu. Gali būti, kad antrosios pusės nerimas ir susirūpinimas tik pakenks, nes atrodys, jog aplinkiniai domisi vyro plaukais labiau nei jis pats. Svarbų vaidmenį atlieka aplinka ir kalbos kontekstas. Viena kalbėtis jautria tema sėdint vakare ant sofos prieš židinį, kita – užsiminti apie plikimą vakarėlyje girdint draugams.

 

Žvilgsnis iš šono

 

Jei moteriai labai rūpi pasikalbėti su vyru apie jo plaukus, prieš praveriant burną psichologai rekomenduoja paklausti savęs, kodėl neramina pasikeitusi partnerio išvaizda ir domina planai, ką jis ruošiasi daryti su plike. Moteris gali pasiūlyti vyrui supratimą ir palaikymą, tačiau privalo likti sąžininga su savimi ir priimti savo jausmus, kokie jie būtų. Normalu nerimauti. Normalu ilgėtis prieš tai buvusios išvaizdos. Normalu nemėgti dabartinės išvaizdos. Normalu norėti to pačio vyro, bet su tankesniais plaukais. Nėra gerų ar blogų jausmų, yra tik netinkamos reakcijos. Jei moteris sureikšmins partnerio plikimą, pasirodys paviršutiniška, pasiųs signalą, jog du žmones telkia ne tvirta sąjunga, o tik išore grįsta simpatija ir seksualinė trauka. Svarbu pagalvoti, ar vyro plikimas keičia požiūrį į jo asmenybę, ar ateityje pavyks priimti permainas. Geriau susilaikyti nuo komentarų ir replikų, nei sukelti emocinę žalą, kuri paliks kartėlį ir pablogins santykius.

 

Psichologinė parama

 

Jei moteris nesureikšmina išretėjusios vyro šukuosenos, bet partneris jaučiasi neužtikrintai, dailiosios lyties atstovei reikėtų perimti iniciatyvą į savo rankas. Svarbu didinti vyro pasitikėjimą savimi ir stiprinti tarpusavio supratimą. Kaip ir kiekvienam žmogui, kuris dvejoja savimi, gera girdėti, jog yra mylimas. Partnerė gali sakyti: „Jeigu tu esi laimingas, aš irgi laiminga.“ Svarbu įsitikinti, kad vyras žinotų, jog išvaizdos permainos nejaudina mylimosios ir nieko nekeičia santykiuose. Stipriajai lyčiai ne visada sekasi reikšti jausmus, todėl tylą gali priimti kaip nepasitenkinimą, nusivylimą ar atstūmimą. Pora turėtų kalbėti visomis intymiomis temomis, o pokalbis apie išretėjusius plaukus gali būti jautrus ir subtilus. Nereikėtų griebtis kraštutinumų ir perdėti kalbant, jog nuplikęs partneris tapo seksualus lyg Holivudo aktorius. Verta susilaikyti nuo pasiūlymų įsigyti peruką. Supratinga moteris leis vyrui kalbėti ir užims klausytojos poziciją. Ji sutiks aptarti galimus variantus, kaip gydyti plikimą, bet tik tuo atveju, jei permainų nori vyras. Mylinti partnerė palydės antrąją pusę į konsultaciją, domėsis paskirtais produktais ir nauja plaukų priežiūros rutina. Galima pasiūlyti fotografuoti ir sekti progresą nuotraukose. Matomi rezultatai skatina nesustoti ir tęsti gydymą.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė