Visi žmonės yra skirtingi, todėl ir ribos, kurias jie nusibrėžia gali būti skirtingos. Rekomenduojama jau santykių pradžioje aptarti, kaip galima elgtis santykiuose ir kaip – ne. Net jei pora kartu yra ne vienerius metus, bet dar neaptarė ribų santykiuose, turėtų ryžtis tokiam nuoširdžiam pokalbiui. Gali būti, kad nusistačius ribas, pagerės santykiai ir grįš šilti jausmai vienas kitam. Gali būti, kad visos santykių problemos ir kilo dėl nežinojimo, kokios yra vienas kito ribos.

 

santykiai

Santykių ribos, kurias būtina nusistatyti iš anksto:

 
  • Kaip galite vienas kitą vadinti. Ne visi žmonės nori, kad juos vadintų mažybiniais vardais ir sugalvotų pravardžių. Kai kurie žmonės jautriau reaguoja į įvairius pasakymus, o kitiems net lengvas pasišaipymas neatrodo kaip kažkas baisaus. Išsiaiškinkite, kaip į tai reaguoja jūsų partneris ir gerbkite jo pasirinkimą, kad ir koks jis būtų.
 
  • Kaip ginčysitės. Svarbu paisyti vienas kito norus ir poreikius. Gali būti, kad vienas iš partnerių, kai bus nusiminęs ar susierzinęs, norės pabūti šiek tiek vienumoje ir tokį jo sprendimą reikia gerbti. Pakalbėkite, kaip elgsitės, kai susipyksite. Be to, reikėtų suprasti ir ko partneriui reikia, kai jis jaučiasi liūdnas, prislėgtas, sužlugdytas.
 
  • Kada galėsite pabūti vieni. Net jei esate vienas kitam labai artimi, kartais norėsite erdvės sau. Jums ne tik reikės laiko sau, bet ir laiko pabūti su savo draugais ir šeimomis. Nepaisant šių ribų, santykiuose gali kilti didelių konfliktų, gali nukentėti ryšiai su šeima ir draugais. Sveikuose santykiuose abu partneriai yra laisvi daryti tai, ką nori ir leisti laiką su tuo, su kuo nori. Pakalbėkite su partneriu apie tai, kiek daug laiko jums reikia pabūti su savimi ir savo draugais, šeima. Patikėkite, kad kartais sveika pabūti atskirai.
 
  • Kaip elgsitės socialiniuose tinkluose. Vienas iš partnerių gali norėtis dalytis romantiškų santykių akimirkomis socialiniuose tinkluose, o kitam tai gali būti nepriimtina. Galbūt jis visai nenori, kad apie jo asmeninį gyvenimą žinotų ir kalbėti kolegos, šeimos nariai ir kiti žmonės, kuriuos turi draugų sąrašuose. Galbūt jums nepatinka, kad partneris bendrauja su buvusiomis partnerėmis internetu. Svarbu visus šiuos dalykus išsiaiškinti kuo anksčiau, nusistatyti ribas ir jas gerbti.
 
  • Kuo turėtumėte dalytis vienas su kitu. Vieni žmonės nori, kad antroji pusė žinotų visus prisijungimus prie sąskaitų. Kitiems toks elgesys yra nepriimtinas. Svarbu aptarti ribas, kurių negalima pažeisti. Pavyzdžiui, galbūt jūs nenorite, kad partneris vartytų ir skaitytų jūsų užrašų knygeles, bet jūsų partneris neprieštarauja, kad jūs taip darytumėte. Kalbėkitės, kad išvengtumėte nesusipratimų.
 
  • Kaip dažnai bendrausite. Galbūt jūs iš tų žmonių, kurie mėgsta rašyti daug žinučių ir nuolat skambinėti telefonu. O galbūt jūs iš tų, kurie nori būti palikti ramybėje, kai dirbate ar leidžiate laiką su draugais. Aptarkite tai su partneriu santykių pradžioje. Pasakykite, kad nenorite, kad jis nuolat tikrintų, ką veikiate, nes tai nėra sveikų santykių ženklas ir laikykitės šio abipusio susitarimo.
 
  • Ką darysite ir ko nedarysite dėl vienas kito. Rekomenduojama aptarti, kaip elgtumėtės skirtingose situacijoje. Galbūt nenorėsite taikstytis, jei paaiškės, kad partneris turi priklausomybių. Galbūt nenorėsite apmokėti partnerio išlaidas, jei jis taps bedarbis. Galbūt galėsite kartu nueiti į kiną, koks jums nepatinka, jeigu paprašys partneris eiti kartu. Nusistačius ribas galima užkirsti kelią konfliktams ateityje.
 
  • Kaip mylėsitės. Pažeisti seksualines ribas nėra sveika – tai jau išnaudojimas, už kurį numatyta baudžiamoji atsakomybė. Ribos apima ne tik tai, ką jums priimtina daryti lovoje, bet ir kaip dažnai bei su kuo mylėsitės. Nesveikuose santykiuose, kai vienas iš partnerių daro spaudimą kitam, kad užsiimtų nepatogiu arba nesaugiu seksu be abipusio pritarimo. Labai svarbu kalbėtis apie seksą, kad žinotumėte, kas vienas kitam labiausiai tinka ir patinka.
 
  • Kaip vienas kitam įsipareigosite. Galbūt monogamija yra priimtina tik jums, bet ne jūsų partneriui. Yra daug porų, kuriems priimtiniausias atvirų santykių modelis. Nemažai žmonių yra nieko prieš, kad antroji pusė susitikinėtų su kitais. Svarbu prieš pradedant naujus santykius aptarti, ar bus galima flirtuoti su kitais, kaip reikėtų elgtis, bendraujant internetu ir ką jums reiškia neištikimybė. Kai kurioms poroms neištikimybė – tai bučinys, kitiems fizinė neištikimybė (seksas) yra blogiau negu emocinė išdavystė.