Šaltalankiai – sveikatai rudenį stiprinti
2017-10-20 10:12Šaltalankis – vertingas augalas. Mažos, rūgščios uogos nėra tokios skanios kaip obuoliai, kriaušės ar vynuogės, tačiau yra naudingumu sveikatai pralenkia daugelį kitų uogų ir vaisių, net juoduosius serbentus ir erškėčių vaisius. 100 g šaltalankių uogų yra beveik rekomenduojama dienos norma vitamino C, R, K, provitamino A ir kai kurių kitų medžiagų, kurios yra labai naudingos žmogaus organizmui. Taip pat jose yra vitamino E, kuris gali apsaugoti nuo aterosklerozės ir raumenų distrofijos. Taip pat oranžinės spalvos uogos yra vitaminų B1, B2, B6, tiamino, riboflavino, folio rūgšties aminorūgščių, mikro ir makroelementų.
Šaltalankių uogos gali padėti išvengti vėžio, pagerinti kepenų funkciją, stimuliuoti skrandžio sulčių išsiskyrimą, žarnyno, kasos veiklą, pagerinti bioelektrinį širdies aktyvumą, kraują, sustiprinti imuninę sistemą ir naikina mikrobus. Šaltalankių uogos taip pat gali būti naudojamos virškinimo sutrikimams, sumažinti skrandžio rūgštingumą.
Šaltalankiai – rudenį nepakeičiama gydymo ir profilaktikos priemonė. Įdomus dalykas, kad ne tik šaltalankių sėklose, bet ir uogų minkštime gali būti iki 80 % aliejaus. Šis fenomenas būdingas tik šaltalankiams ir alyvuogėms. Šaltalankių aliejus taip pat dažnai naudojamas gydyti radiacijos pažeistą odą, nudegimus, egzemą, negyjančias žaizdas, gimdos kaklelio eroziją, dermatozes, raumenų distrofiją, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas, faringitą, sinusitą ir pan.
Šaltalankių aliejumi prekiauja vaistinės, tačiau jo galima pasigaminti ir namų sąlygomis. Iki 1 kg šaltalankių uogų užpilti 150 g saulėgrąžų arba kito aliejaus ir palikti 8 – 10 valandų kaitintis orkaitėje. Per šį laiką uogų minkštimas praktiškai ištirps ir išsiskirs visos riebaluose tirpios medžiagos. Viską išsunkti per marlę. Taip yra gaunamas biologiškai aktyvių medžiagų koncentratas iš šaltalankių.
Šaltalankiuose yra iki 10 % taninų, todėl jos gali būti naudojamos natūraliems odos dažams gaminti. Iš šaltalankių lapų gali būti išgaunama juoda ir ruda spalvos, o iš uogų – geltonos spalvos dažai. Šaltalankių žievėje randama serotonino, kuris didina kraujo spaudimą tiems, kurie serga hipotenzija (žemas kraujo spaudimas) ir mažina tiems, kurie serga hipertenzija (aukštas kraujo spaudimas).
Skelbiama, kad šaltalankių aliejus gali padėti pagerinti odos būklę, turintiems veido rožinę. Gali būti, kad šaltalankiuose esančios naudingosios medžiagos naikina odos erkutes, sukeliančias odos raudonį, nors mokslinių įrodymų, kad tai būtų tikrai veiksminga nėra. Vis dėlto yra nemažai žmonių, kuriems šaltalankių aliejaus naudojimas išoriškai padėjo sumažinti odos problemas. Jis tinka net jautriai odai, kuriai daugelis priemonių netinka.
Taigi, maža, rūgštoko skonio šaltalankio uoga yra prevencinė priemonė nuo daugelio ligų, visų pirma aterosklerozės. Šaltalankiai apsaugo nuo cholesterolio kaupimosi ant kraujagyslių sienelių, padaro jas elastingesnes, apsaugo nuo pažeidimų ir vidinio kraujavimo.
Šaltalankiai – tai krūmai, kuriuos galima auginti sode ir kurie nereikalauja daug ypatingos priežiūros. Be to, tai dekoratyvus augalas, rudenį papuošiantys sodą.