Rytinė tibetietiška gimnastika – gerai dienos pradžiai
2015-02-19 16:26Tibetas garsėja dvasingumu ir unikaliomis praktikomis, kurios naudingos tiek kūnui, tiek sielai. Šiame istoriniame – kultūriniame regione, iškilusiame daugiau nei 4000 metrų virš jūros lygio, į šiaurę nuo Himalajų buvo sukurtas pratimų rinkinys, kurį rekomenduojama atlikti kiekvieną rytą, neišlipus iš lovos. Tokia mankšta trunka tik 3 minutes, todėl jai rasti laiko nesunkiai galėtų bet kas.
Rytą pabudus nereikia iš karto šokti iš lovos ir skubėti ruoštis dienos įvykiams ir darbams. Leisti pasauliui palaukti. Kelias minutes jį ignoruoti. Iš pradžių pabandyti rasti kažką, kas įkvepia. Tada skirti kelias minutes lengviems tibetietiškos gimnastikos pratimams ar trumpai meditacijai. Po šių ritualų pasaulis ir mintys atrodys šviesesnės.
Tibeto lamų praktikuojama gimnastiką iš tikrųjų sudaro 25 pratimai, tačiau retas XXI amžiaus žmogus gali skirti tiek daug laiko mankštai kiekvieną rytą. Tai, kad sportas yra reikalingas, norint puikiai jaustis ir būti sveikiems, abejonių nekyla niekam, todėl labai užsiėmusiems, nuolatos kažkur skubantiems žmonėms rekomenduojama atlikti sutrumpintą tibetietiškos gimnastikos versiją. Ją su daro esminiai 5 pratimai. Tiek tikrai užteks, kad pagerėtų nuotaika ir bendra savijauta. Kiekvieną dieną atliekami pratimai padės visada jaustis žvaliems, energingiems ir pailsėjusiems.
1 pratimas
Atsargiai patrinti ausis su nykščiu ir smiliumi, paskui delnais. 10 – 20 kartų trinti pirštais ir 10 – 20 kartų – delnais.
2 pratimas
Glostyti galvą atvirais delnais dešine ir kaire rankomis. Pradėti glostyti nuo kaktos iki viršugalvio ir nugaros. Pratimą pakartoti 10 – 15 kartų.
3 pratimas
Atlikti judesį aukštyn ir žemyn, tarytum praustis veidą atvirais delnais. Šiek tiek žnybtelėti skruostus ir ilgiau pamasažuoti smilkinius. Pratimą pakartoti 10 – 15 kartų.
4 pratimas
Atsisėdus sukryžiuoti rankų pirštus ir juos padėti ant sprando. Tada bandyti pakelti galvą, jaučiant rankų pasipriešinimą. Pratimą atlikti vidutiniu greičiu. Pakartoti 15 – 20 kartų.
5 pratimas
Atsisėsti, šiek tiek pasvirus į priekį ir abiejų rankų išgaubtais delnais patrinti juosmens sritį aukštyn žemyn. Dešinė ir kairė ranka turi judėti priešingomis kryptimis. Pratimą pradėti nuo stuburo ir pamažu slinkti į šonus. Turi būti juntamas nestiprus spaudimas. Pratimą atlikti 20 – 30 kartų.
Visi šie pratimai padeda suaktyvinti svarbiausius kūno taškus, nuo kurių priklauso puiki savijauta visą dieną. Svarbiausia reikia netingėti ir atlikti aukščiau aprašytus pratimus kiekvieną dieną! Idealu, jei jie atliekami užmerktomis akimis.Tibeto lamos po lengvos rytinės mankštos rekomenduoja išgerti pusę stiklinės šilto vandens arba 1 – 2 stiklines kambario temperatūros vandens, jei siekiama geriausių rezultatų. Teigiama, kad pratimai turi būti atliekami su malonumu, jei reikia prisiversti juos atlikti, geriau nedaryti iš viso! Štai tokia įdomi tibetiečių filosofija apie sveiką gyvenimo būdą.
Rytinė tibetiečių gimnastika gali pagerinti kraujotaką, nervų, imuninę ir virškinimo sistemą. Masažas padeda užtikrinti sklandų teigiamų energijų tekėjimą po kūną ir šalinti viską, kas trukdo joms laisvai tekėti.
Jeigu yra daugiau laiko rytą galima pradėti nuo meditacijos. Meditacija, taip pat kaip ir mankšta, yra naudinga kūnui ir sielai, nesvarbu, kada ji atliekama. Nemažai dvasingų žmonių teigia, kad meditacija rytais gali duoti itin daug naudos. Taip yra dėlto, kad po nakties miego mintys būna aiškios, tik pabudus net valia būna stipresnė negu kitu paros metu. Kiekvienas žmogus gali rasti skirtingą būdą pamedituoti. Galbūt vienam – tai malda, kitam kvėpavimo pratimai, trečiam – meditacinės muzikos klausymas ar bundančios gamtos stebėjimas. Paprastai kalbant, tai tokia veikla, kuri padeda nurimti, sutelkti dėmesį ir pasiruošti artėjančiai dienai.