Senovės kinų filosofijos fengšui tikslas – sukurti tobulą pusiausvyrą aplinkoje ir išlaisvinti gyvybinę energiją. Tikima, kad daugiau kaip 3500 m. žinomiems principams paklūsta net menkiausios detalės. Fengšui praktikuoja „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas ir televizijos žvaigždė Oprah Winfrey. Pasaulinės korporacijos „Coca Cola“, finansų milžinės „Citibank“ ir net Jungtinių Tautų Organizacijos administraciniai pastatai suprojektuoti laikantis fengšui principų. Tikima, kad ši filosofija pritraukia pinigus, sėkmę ir meilę. Tad nenuostabu, jog taikoma net sode ar darže.

 

Vis labiau populiarėjaWonderful,Winding,Oriental,Zig-zag,Pathway,With,A,Persimmon,Tree,&

 

2018 m. JAV atlikta daugiau kaip 500 Amerikoje gyvenančių kinų tautybės asmenų apklausa. Net 86 % apklaustųjų manė, jog pagal fengšui principus įrengtas būstas teigiamai veikia jų gyvenimą. 79 % žmonių prisipažino, kad teko sumokėti daugiau nei reali būsto vertė tik todėl, jog apdaila ir pastato vieta atitiko fengšui filosofiją. Net pusė apklaustųjų tikino, kad iškart atsisakytų pirkti namą, kuriame miegamasis užima vadinamąją mirties poziciją – lovūgalis atsuktas į duris. Nekilnojamojo turto agentūra „Better Homes and Gardens“ ir nekilnojamojo turto asociacija „The Asian Real Estate Association of America“ išsiaiškino, kad žmonės vidutiniškai sumoka 16 % daugiau, jeigu būsto išplanavimas leidžia tekėti gyvybinei energijai: parinktos tinkamos spalvos, virtuvė įrengta kukliai, o namuose nėra slenksčių. Ir tai ne vienintelis pavyzdys, įrodantis, kad fengšui mokymas ir konsultacijos užima reikšmingą paslaugų rinkos dalį bei daro įtaką priimant sprendimus. Honkongo fengšui konsultantas Tony Chan uždirbo net 60 mln. dolerių už vienos turtingiausių Azijos moterų Ninos Wang namų įrengimą ir kasdienes konsultacijas. Ši filosofija populiari ir Vakarų šalyse, o jos principai vis dažniau pritaikomi kasdienybėje. Jeigu kinai ir japonai aplinką, net išvaizdą koreguoja pagal asmeninį elementą, kurį atidžiai parenka sertifikuotas fengšui specialistas, tai vakariečiai mieliau šiuos senovės filosofijos principus taiko soduose. Mat tai ne tik paprasta, bet ir padeda sukurti išskirtinę rytietišką harmoniją kieme, sode, darže.

 

Decorative,Above,Ground,Pond,In,Japanese,Style,In,Back,YardPasaulio šalys ir augalai

 

Pagal fengšui filosofiją, privalu paisyti daugybės griežtų taisyklių. Ypač įrenginėjant namų erdves. Lauke galima elgtis laisviau. Norint apsaugoti asmeninę erdvę, fengšui specialistai ragina sklypo pakraščiuose sodinti pušis arba kuplių plačialapių krūmelių – jie sulaiko teigiamą energiją sodo viduje. Tiesa, spygliuočių aštriais ir ilgais spygliais patariama vengti. Tad tradicinės lietuviškos eglaitės turėtų būti sodinamos už sklypo ribos ar bent kuo atokiau nuo namo. Į namus pilnatvę ir finansinę gerovę kviečia sode augantys vaismedžiai ir uogakrūmiai. Itin palankiomis laikomos obelys, kriaušės, slyvos ir trešnės. Šiuos derlių vedančius medžius sodinti galima ten, kur jie gauna daugiausia šviesos ir erdvės. Visgi norint, kad išsipildytų fengšui pažadas į gyvenimą atnešti daugiau laimės, sėkmės ir gerovės, augalus teks sodinti atsižvelgiant į pasaulio šalis. Štai pagrindiniai principai:

 
  • Pietūs. Ši sritis siejama su socialiniu statusu, todėl visos raudonos ir rožinės gėlės turi būti pasodintos būtent šičia. Galima sodinti rožių, kardelių, sprigių, taip pat visžalių: kadagių, pušų ir kitų spygliuočių. Jeigu šioje zonoje gėlių sodinti neįmanoma, rinktis avietes ir raudonųjų serbentų krūmelius. Tiesa, būtina kruopščiai genėti, kad atrodytų estetiški ir tvarkingi: taip sodo šeimininkai aplinkiniams atrodys gerbtini. Jeigu pietų pusėje įkurdintas daržas, jame būtinai turi augti kukurūzų, paprikų, braškių, moliūgų, petražolių, krapų, kalendrų. Šie augalai dovanoja aukštą statusą ir pagarbą.
  • Pietvakariai. Tai laimingo santuokinio gyvenimo ir šeimos sektorius, siejamas su namų ūkio finansine gerove. Taigi, šioje vietoje augalams reikia skirti ypatingą dėmesį. Patariama auginti geltonai žydinčių augalų: saulėgrąžų, vilkdalgių, jonažolių. Taip pat tinka pasodinti persikų ir abrikosų.
  • Šiaurės rytai. Ši sklypo dalis daro įtaką žinių kaupimui ir padeda siekti tikslų. Tad čia galima sodinti visas šaknines daržoves, taip pat saulėgrąžas. Iš dekoratyvinių augalų rinktis šermukšnius, rododendrus, gudobeles, magnolijas. Jeigu plotelis gauna mažai šviesos, sodinti moliūgų ir cukinijų – puikiai tarps ir neš derlių. Tad ir gyvenime viskas seksis lengvai, o likimas bus dosnus dovanų.
  • Vakarai. Šioje sklypo dalyje slypi kūrybiniai impulsai. Taip pat turi įtakos klausimams, susijusiems su vaikų auklėjimu. Norint santarvės šeimoje, čia būtina pasodinti baltų gėlių. Vienas geriausių pasirinkimų – ramunės, siejamos su sklandžiu bendravimu ir nuoširdumu. Palanku įsirengti nedidelį tvenkinį ar baseinėlį su žydinčiomis lelijomis. Tikima, kad tuomet namiškiai niekada nemeluos vieni kitiems.
  • Šiaurės vakarai. Šia zona būtina pasirūpinti tiems, kurie mėgsta keliones ir trokšta niekada nepritrūkti jėgų. Tai užtikrina kvapniais žiedais apsipylę jazminai ir ievos. Galima pasodinti ir keletą visžalių krūmelių, kad saugotų nuo blogos akies, o kelionėse niekada nenutiktų nieko blogo. Jazminai ir ievos saugo namus nuo netikėtų nelaimių ar net nesavalaikės mirties. Idealu, jeigu šie augalai sodinami prie kiemo vartų. Vakaruose ir šiaurės vClose,Up,On,A,Wooden,Wind,Chimeakaruose tinka auginti hortenzijas, pupmedžius, klevus. Puiku įkurdinti graikinį riešutmedį – vyriškosios išminties simbolį.
  • Šiaurė. Šviesos ir šilumos stokojančioje zonoje verta puoselėti tvarkingas pieveles, sodinti mėlynai žydinčių gėlių. Šiaurė fengšui filosofijoje siejama su sėkme karjeroje. Mėlyna spalva ir griežtos formos neša sėkmę. Trokštant, kad darbas ar verslas neštų dideles pajamas, galima sodinti juodųjų serbentų krūmelius. Stabilumą atneš kedrai, o greitą sėkmę pritrauks baklažanai, cukinijos ir agurkai.
  • Rytai. Rytų pusėje įsikūręs šeimos harmonijos ir meilės centras. Jeigu nesiseka meilės reikalai, metas šioje sklypo dalyje atnaujinti augalus. Puikiai atrodys puošnūs, vešlūs žalialapiai ar visžaliai krūmai, vaistinės ir prieskoninės žolelės.
  • Pietryčiai. Tai pinigų, finansinės gerovės sektorius. Tad dera sodinti stambius augalus, medžius, kurie išsiskiria dydžiu, vešlumu, kamieno storiu. Taip pat įkurdinti pakeltas lysves ir jose auginti ne tik daržoves, bet ir braškes. Saldžios uogos sietinos su finansine gerove.
 

Paprastos taisyklės harmonijai sukurti

 

Kinijoje, kur ir atsirado fengšui filosofija, sodas – neatsiejama gyvenamosios erdvės dalis. Čia ne tik leidžiamas laisvalaikis, bet ir skiriama laiko meditacijai ar svarbių sprendimų priėmimui. Tad šioje erdvėje privalo vyrauti harmonija, o energija turėtų tekėti laisvai. Tuomet žmogaus protas būna aiškus ir ramus. Sodas, atitinkantis fengšui principus, turi atspindėti gamtą ir jos dermę, todėl visos griežtos formos sušvelninamos. Tam tinka pupos formos tvenkiniai ar vingiuojantys upeliai, akmenys ar jų sankaupos, dirbtinės kalvelės. Fengšui soduose neturėtų vyrauti atvira erdvė. Plačios pievos ir kiaurai vėjų perpučiamos erdvės išblaško visą teigiamą energiją. Nedidelis atviras plotas turėtų likti tik centrinėje dalyje. Aplink ją tinka sodinti kvapnių prieskoninių augalų. Medžiai fengšui filosofijoje yra energijos šaltiniai. Ypač palanku jų sodinti sklypo gale ir pakraščiuose. Beje, reikėtų prisiminti, jog sodas, sukurtas pagal fengšui principus, nėra tradicinis kiniškas sodas. Veikiau atitinkantis tą kultūrą, kurioje gimė ir augo jo šeimininkai. Tam, kad sodas taptų teigiamos energijos šaltiniu ir harmoningas subalansuotas, būtina pasirinkti augaliją pagal dirvožemio tipą ir klimatą. Vietiniai augalai sode auga ir vystosi natūraliai. Tai vienas svarbiausių teigiamos energijos pritraukimo principų. Itin vertingu laikomas vanduo, ypač tekantis. Fengšui specialistai pataria vandens telkinį įsirengti prie namą, o ne už jo. Vanduo sugeria blogąją energiją ir ją išsklaido. Tad bent teoriškai svečiai, praėję pro fontanėlį ar tvenkinį, negali atnešti nieko negatyvaus.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė