Pavasarį, sugrįžę arba Lietuvoje peržiemoję sparnuočiai, skuba sukti lizdus arba įsikuria mūsų iškeltuose inkiluose. Nors daugelis labai entuziastingai ir nuoširdžiai stengiasi padėti paukščiams, dažnai padaro ne vieną klaidą. Dažnai gražius, spalvingus, puikius inkilus sparnuočiai aplenkia.

 

Verkių regioninio parko ekologas Rokas Butkus

Televizijos laidos „Miško balsas“ vedėjas Giedrius Bučas, kuris savo dirbtuvėse yra pagaminęs ne vieną inkilą, atėjus pavasariui, kalbina ekologą apie tai, ką turime žinoti prieš kibdami į darbus.

 

„Miesto teritorijose inkilai dažniausiai keliami zylėms ir varnėnams. Svarbu į inkilo vidų nieko nedėti – skirtingos paukščių rūšys vidų „tapetuojasi“ skirtingai ir kiekvienas savaip sukasi lizdą. Teko matyti ryškių spalvų inkilų, kurie atrodo labai žaismingai ir estetiškai, tačiau lieka tušti. Inkilų gamintojai tiesiog nepagalvoja, kad ryškios spalvos gamtoje simbolizuoja pavojų ir paukščiai bijo į tokius namus skristi“, – patirtimi dalinasi Verkių regioninio parko ekologas Rokas Butkus.

 

Geriausia inkilus kelti į 4-7 metrų aukštį, atsukti juos į pietus ar pietryčius, taip sparnuočiai gaus natūralios šilumos. Reiktų parinkti netriukšmingas vietas, vengti gatvių, pėsčiųjų takų. Taip pat labai svarbu pakabinti inkilą, kad būtų kuo mažiau pakenkta medžiui. Jokiu būdu nekalti į medžio kamieną vinių, o inkilus pririšti prie kamienų arba kabinti ant storesnių šakų. Pakabinus inkilą, nereikia sparnuočių vaišinti ir palikti jame maisto.

 

„Neužtenka inkilus pagaminti ir pakabinti, labai svarbu juos valyti ir jais rūpintis. Paukščiai suneša į inkilus labai daug šapelių, palieka daug plunksnų. Patys išvalyti inkilų jie neturi jokių galimybių, taigi, praėjus porai metų, inkilai užsipildo ir sparnuočiai į juos nebesugrįžta“, – sako Rokas Butkus.

 

Kelti inkilus niekada nėra vėlu. Tai galima daryti ir rudenį, ir žiemą, tačiau jei norima, kad dar šiemet šalia namų apsigyventų sparnuočiai, šiomis dienomis jau reikėtų suskubti – vėliausiai tai daryti dar galima gegužės pradžioje.

 

Kaip patiems pasigaminti inkilą „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Miško balsas“ parodys Giedrius Bučas, o kaip investuoti į mišką, rinktis mišką kaip dovaną savo vaikams ar šeimos nariams ir laukti dividendų ateityje,  jau šį šeštadienį 17 val. papasakos bendrovės „Foros“ miškų valdymo ekspertas Vaclovas Sakalauskas.

 

Laidos rengėjų nuotr.