Robotas meilužis – mokslinė fantastika ar reali ateitis?
2025-05-14 09:16Pasaulis sparčiai keičiasi. Permainų nestigs net miegamajame. Spėjama, jog iki 2050 m. žmonės rečiau mylėsis tarpusavyje ir dažniau užsiims seksu su robotu. Atsižvelgiant į subtilius moterų poreikius, naujoji industrija žada parūpinti meilužių su dirbtiniu intelektu.
Geresnis seksas
Sekso robotai artimiausiu metu netaps tokie įprasti kaip išmanieji telefonai, tačiau per artimiausius du dešimtmečius garantuotai atsidurs lovoje. Tuo įsitikinęs žymus futurologas dr. Ianas Pearsonas. Mokslo ir technikos progreso neįmanoma sustabdyti, nepaisant skeptiško požiūrio ir baimių. Atvirkščiai – yra nemažai priežasčių, kodėl dirbtinis intelektas (DI) yra išsigebėjimas žmonijai, ypač dailiajai lyčiai.
Šiuo metu daugelis projektų susiję su moteriškosios lyties humanoidų kūrimu. Toks seksizmas reiškia neišvengiamą pornografijos industrijos dominavimą. Brangiausios sekso prekės (robotas kainuos panašiai, kiek automobilis) orientuotos į vyriškosios lyties klientus, kurie paprastai valdo didesnius pinigus. Tačiau gamintojai mano, kad moterys – neatrasta ir nepakankamai įvertinta rinka sekso robotams. Dailioji lytis žymiai seniau naudoja meilės žaisliukus ir išmaniuosius vibratorius, o poreikiai ir įpročiai – kur kas įvairesni, palyginti su vyrais. Kitaip tariant, moterų organizmas pateikia DI daugiau iššūkių, tačiau atveria daugiau galimybių.
Garantuotas orgazmas
Žadama, kad robotai turės beribį anatominį potencialią. Tai reiškia, kad išspręs išsisenėjusią heteroseksualių porų problemą.
Per sueitį orgazmą patiria tik 25 % moterų. Taip yra todėl, kad daugeliu atvejų kulminaciją lemia ne vaginos, o klitorio stimuliacija. Sekso robotai turėtų įmontuotą vibratorių, kurio forma visai neprimintų varpos. Atsižvelgiant į moterų anatomiją, falo atitikmuo bus lenktas, kad stimuliuotų G tašką makšties sienelėje, ir turės specifinę ataugą, kuri tuo pačiu metu dirgins klitorį. Jei per įprastą meilės aktą 80 % laiko moterys laukia malonumo ir maksimalaus susijaudinimo, tai robotas gebės sukelti intensyvų ir mišrų orgazmą beveik iš karto, o pojūčių intensyvumas tęsis tiek, kiek nori partnerė, o ne gali vyras.
Dar 2007 m. dirbtinio intelekto ekspertas Davidas Levy knygoje „Love and Sex with Robots“ rašė: „Seksualinių veiksmų ir mylėjimosi pozų, paprastai praktikuojamų tarp žmonių, skaičius išsiplės, nes robotai gali daugiau, nei mokoma visuose sekso vadovėliuose kartu sudėjus.“
Suasmeninta virtualybė
Ateityje skaitmeninis seksas bus toks įprastas dalykas, jog virtualios žvaigždės taps populiaresnės nei žmonės. Jau dabar galima rasti interneto svetainių, kurios už papildomą mokestį siūlo virtualių sekso darbuotojų paslaugą. DI avatarai, haptiniai odos kostiumai, leidžiantys patirti prisilietimus ir įsijausti į virtualią realybę, teledildonika (technologija, sudaranti partneriams seksualinių potyrių galimybę bendraujant nuotoliu) yra toli pažengę ir nenustoja tobulėti. Manoma, kad ateityje į smegenis gali būti įdiegtas nanobotų tinklas, kuris sujungs visas šias grandis, kad užtikrintų geriausią gyvenime seksą.
Virtualioje realybėje DI sugeneruos svajonių meilužį, kuris atrodys, kalbės, lies ir judės taip, kaip nori moteris. Tai ne tik reiškia, kad sugulovų vaidmenį atliks karščiausi, geidžiamiausi žinomi pasaulio žmonės. Bus galima sukurti ir kitų patrauklių ar baisių personažų, atsižvelgiant į seksualinius poreikius. Didžiausias pranašumas – virtualus seksas su mitiniu personažu ar istoriniu veikėju bus saugus ir malonus.
Gali būti, kad dings neištikimybės problema. Užuot apgaudinėjus sutuoktinį su viršininku ar kaimynu, o gal net buvusiu vaikinu, užteks pakeisti virtualaus meilužio išvaizdą. Ir jis gebės atlikti tai, ko galbūt nemoka prototipas. Nereikės nerimauti dėl pirmo karto su nepažįstamuoju. Kiekvienas seksas bus lyg vienos nakties nuotykis.
Monogamija 3D pasaulyje
O kaip dėl etikos ir moralės normų? Tiems, kuriems svetima sukti į kairę, virtuali realybė siūlo linksmintis su savo partneriu. Anot kūrėjų, puikus sprendimas palaikyti santykius per atstumą ir rengti romantinius pasimatymus. Netolimoje ateityje žmonės galės susitikinėti ir keistis seksualinėmis patirtimis būdami bet kokiame Žemės kampelyje. Žavi alternatyva flirtui ir žaidimams, jei miegamajame kankina nuobodulys. Galima gulėti lovoje, tačiau glamonėtis išgalvotoje aplinkoje.
Virtualios realybės akiniai pašalins monotoniją santykiuose. Galima keisti partnerio savybes arba paversti jį kažkuo kitu. Haptinė technologija leidžia imituoti prisilietimą, net jei fiziškai partneris nėra šalia. Seksualinė stimuliacija vyksta ne tik per regą, bet ir taktilinius odos receptorius. Jau dabar „Tesla“ sukurti kostiumai naudoja neuronų stimuliaciją, todėl smegenyse sukelia pojūčius, kurių nėra realybėje, pavyzdžiui, vėjo dvelktelėjimą.
Jaunosios kartos ateitis
2016 m. Tuftso universiteto (JAV) apklausa atskleidė, kad du trečdaliai vyrų norėtų lytinių santykių su robotu ir tiek pat moterų nurodė, kad niekada to nedarys. Praėjus beveik dešimtmečiui prioritetai pasikeitė, tad technologijų įmonės sunkiai dirba, kad sukurtų DI objektus, galinčius užmegzti romantinius ir emocinius ryšius. Dalis žmonių (daugiausia Japonijoje ir Kinijoje) prisipažino, kad formuoja intensyvų emocinį prisirišimą prie DI pokalbių robotų. Prognozuojama, kad pasaulyje, kuriame jauni žmonės didžiąją gyvenimo dalį praleidžia internete, DI partneriai bus patrauklesni už realius.
Naujausių apklausų duomenimis, apie 90 % Z kartos atstovų (13–28 metų) nori rasti meilę, tačiau bijo atstūmimo, išsiskyrimo, išdavystės ir kitokio skausmo, kuris santykiuose neišvengiamas. Nors trokšta emocinio ryšio realiame gyvenime (82 % teigia, jog jaučiasi vieniši), draugysčių ieško internete ir iš rankų nepaleidžia telefonų.
Manoma, kad kartai, kuriai pasimatymai ir seksas kelia stresą, sąveika su DI gali pasirodyti saugi ir patraukli alternatyva partnerystei ar net santuokai.
Sekso žaislų bumas
DI iš pagrindų keičia supratimą apie sekso inventorių. Viskas, kas geriausia, dar laukia ateityje.
Intymius žaislus bus galima užprogramuoti pagal individualius poreikius. Ir kalbama ne tik apie patinkantį vibracijos režimą. Žaislai su įdiegtu DI turės itin asmeniškų interaktyvių funkcijų. Žmonės, mokantys naudotis 3D spausdintuvais, galės sukurti ir pasigaminti jų tiesiog namuose. Manoma, kad, nepaisant virtualaus sekso įrangos populiarumo, ji liks išmaniųjų namų dalimi saugant privatumą ir intymumą. Skubančiame pasaulyje aktualumo nepraras nedideli nešiojami vibratoriai ir kiti stimuliatoriai, kuriuos galima pasiimti į kelionę arba… darbą.
Seksualinių technologijų rinka itin pelninga. 2023 m. ji buvo vertinama 30 mlrd. JAV dolerių. Prognozuojama, kad iki 2032 m. pasieks 100 mlrd.
Žmogus – (ne)pakeičiamas?
Akivaizdu, jog ateities scenarijus kelia nerimą.
Yra pagrįstų nuogąstavimų, kad sekso robotai, užprogramuoti patenkinti kiekvieną tamsiausią vyrų užgaidą, pakurstys moterų sudaiktinimą ir mizoginiją (liguistą neapykantą, neigiamą nusistatymą).
Tačiau partneriai robotai gali pasiūlyti ir daug teigiamų dalykų. Mažiau atsitiktinio sekso su nepažįstamais žmonėmis reiškia mažiau lytiškai plintančių ligų ir neplanuoto nėštumo. Virtualios programos siūlo mylėtis su svajonių partneriu, todėl, tikimasi, mažės nusikaltimų ir prievartos aktų. Visi galės užsiimti seksu bet kokiais būdais ir su kuo nori nekenkiant bei nesukeliant žalos.
Sekso robotai padės žmonėms, kurie negali rasti antrosios pusės. Technologijos jau padarė įtaką vyrų, patyrusių stuburo traumų, erekcijos sutrikimų ir kitų negalių, seksualiniam gyvenimui. Robotai galėtų padėti moterims, kurios nusivylė seksu, nes nepatiria orgazmo arba patiria malonumą tik masturbuodamosi. Individualūs sprendimai gali pranokti žmogiškas partnerių galimybes ir pasiūlyti tai, apie ką sunku svajoti.
Išsispręstų daugelis porų problemų, pavyzdžiui, seksualinių poreikių nesuderinamumas. Kils mažiau konfliktų, jei vienas partneris nori mylėtis dažniau, o kitas rečiau. Robotas bus prieinamas visada, kada nusiteikęs savininkas.
Nuogąstavimai, kad humanoidai pakeis tikrą seksą, yra ne visada pagrįsti. Anksčiau bijota, jog vibratoriai išstums iš lovos vyrus, bet taip neatsitiko. Žmonės vis dar reikalingi vieni kitiems. Kad ir kokia efektyvi bei protinga būtų sekso technologija, ji negali konkuruoti su gyvu kūnu.
Autorė Jurgita Ramanauskienė