IMG_4913Pernai Lietuvoje renovuoti 333  senos statybos daugiabučiai. 11,3 tūkst. juose gyvenančių šeimų pajuto teigiamus pokyčius: sumažėjo išlaidos šildymui ir remontams, aplinka tapo jaukesnė ir patogesnė. . Daugiausiai namų atnaujinta trijuose didžiuosiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, tačiau mažųjų savivaldybių renovacijos tempai taip pat džiuginantys.

 

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje renovuota po 28 namus. Palangoje ir Elektrėnuose modernizuota po 21 daugiabutį, taip pat gerai atrodo Jonava ir Ukmergė, atnaujinusios po 12 namų, Tauragė, Marijampolė, atnaujinusios po 11 namų. Išsiskiria ir 10 senų daugiabučių renovavęs Rokiškis.

 

„Pernai beveik 200 modernizuotų daugiabučių pasiekė B energinio naudingumo klasę. Tai džiuginantys rezultatai – vis daugiau gyventojų supranta energetiškai efektyvių namų svarbą ir naudą“, – sako Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Daugiabučių namų modernizavimo projektų skyriaus vadovė Aušra Bartkevičienė.

 

Ji tęsia, kad šiemet tikimasi atnaujinti bent 400 daugiabučių. Procesą turėtų paspartinti praėjusiais metais įsigaliojęs naujas paramos modelis – finansavimas dabar priklauso nuo pastato ploto ir siekiamos energinės klasės, o ne nuo konkrečių įrenginių ar priemonių vertės. Taip pat daugiau atsakomybės perduota projektų administratoriams, sumažintas dokumentų tvarkymo ir patikrinimų kiekis. Be to, finansuojama daugiau priemonių.

 

„Labai svarbus ir savivaldybių indėlis – kaip jos skatina gyventojus apsispręsti atnaujinti senus būstus. Gerų pavyzdžių turime visoje Lietuvoje: kai kurios savivaldybės nemokamai sutvarko renovuotų namų aplinką ir kiemus, kitos organizuoja investicijų planų rengimą, aktyviai informuoja gyventojus apie renovacijos pranašumus bei naujoves“, – teigia A. Bartkevičienė.

 

Svarbus administratorių vaidmuo

 

Klaipėdos mieste pernai modernizuoti 28 daugiabučiai, t. y. 31 tūkst. pastatų naudingojo ploto. Visi modernizuoti namai pasiekė B ir C energinio naudingumo klases.

 

Miesto savivaldybės Statinių administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Smilgytė dalinasi, kad gyventojus ryžtis renovacijai dažniausiai skatina kaimyninių namų pavyzdžiai, tačiau svarbų vaidmenį atlieka ir bendrojo naudojimo objektų administratoriai.

 

„Gyventojus dažniausiai motyvuoja geri kaimynystės pavyzdžiai, tačiau kartais reikia ir aktyvesnių bendruomenės narių, skatinančių priimti sprendimus. Administratoriai šiame procese atlieka svarbų vaidmenį – jie organizuoja susirinkimus, informuoja apie renovacijos kvietimus ir padeda pasirengti investicijų planą, kad gyventojai lengviau įvertintų savo finansines galimybes“, – sako L. Smilgytė.

 

Ji priduria, kad didžiausią renovacijos naudą pirmiausia pajunta jaunos šeimos, siekiančios mažesnių šildymo sąskaitų ir didesnio komforto. „Atnaujinus bendrojo naudojimo objektus, nebereikia rūpintis pastato remontu. Apšiltinus sienas, pamatus, stogą, pakeitus ir automatizavus šildymo sistemą, gyventojai gali mėgautis komfortiška temperatūra bei patys reguliuoti šilumos kiekį. Be to, išauga jų turimo turto vertė“, – pabrėžia specialistė.

 

Taip pat savivaldybė, planuodama aplinkos tvarkymo darbus – tokius kaip šaligatvių, automobilių stovėjimo vietų, apšvietimo atnaujinimas, vaikų žaidimo ir laisvalaikio zonų įrengimas – pirmenybę teikia tiems rajonams, kuriuose gyventojai atnaujinę daugiabučius.

 

Paraiškos priimamos iki spalio

 

APVA primena, kad kaip tik šiuo metu galima teikti paraiškas valstybės paramai daugiabučių renovacijai iki B ar aukštesnės energinio naudingumo klasės gauti. Kvietimas galioja iki spalio ir yra ne konkursinis – paraiškos vertinamos iškart.

 

Valstybė finansuoja 20–30 proc. rangos darbų, padengdama projektavimo, administravimo ir statybos išlaidas. Parama skiriama stogo, langų, sienų, šildymo sistemos atnaujinimui, balkonų išplėtimui ir naujų įrengimui, dviračių saugykloms ir priedangoms rūsiuose įrengti, kitoms priemonėms. Taip pat numatyta  lengvatinė paskola iki 20 metų su fiksuotomis 3 proc. metinėmis palūkanomis.

 

Daugiau informacijos apie kvietimo sąlygas rasite APVA tinklalapyje: www.apva.lrv.lt Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.

 

Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.

 

Teksto autorė: Ieva Vidūnaitė

 

APVA logo LT-01 LT_FundedbytheEU_RGB_POS