Norint palaikyti gerą savijautą, svarbu reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą. Tai geriausias būdas užbėgti sunkioms ligoms už akių. Moterims itin svarbu nepamiršti reguliarios ginekologinės patikros. Ką apie ją būtina žinoti?

 

Kodėl svarbu?Medical,Worker,Holding,Virtual,Uterus,Reproductive,System.,Woman,Health,Concept,

 

Reguliari ginekologinė patikra pirmiausia svarbi dėl to, kad leidžia anksti aptikti galimas sveikatos problemas. Prevencija yra geriau nei gydymas – tai auksinė medicinos taisyklė. Kai kurios ligos gali nesukelti jokių simptomų, todėl, reguliariai atliekant ginekologinę patikrą, galima laiku aptikti gimdos kaklelio ikivėžinius pakitimus, kiaušidžių cistas, lytiškai plintančias ir kitas ligas.

 

Reguliari ginekologinė patikra taip pat leidžia lengviau keliauti skirtingais amžiaus tarpsniais, pasiruošti ne tik šeimos planavimui bet ir kitiems reikšmingiems moters pokyčiams kaip nėštumas, laikotarpis po gimdymo, perimenopauzė bei menopauzė. Juk tai, kas svarbu paauglystėje, gerokai skiriasi nuo to, kas patiriama menopauzės laikotarpiu. Profilaktinio vizito metu gydytojas ginekologas pateiks visą jums reikalingą informaciją, supažindins su konkretaus gyvenimo etapo iššūkiais, pasidalins sveikatos priežiūros patarimais ir atsakys į rūpimus klausimus. Gavę reikiamų žinių apie savo kūną jausitės ramiau, geriau suvoksite, kas vyksta, gebėsite geriau atpažinti tai, kas nėra normalu ir dėl ko nedelsiant reikėtų pasirodyti gydytojui.

 

Ko tikėtis vizito metu?

 

Specialaus pasiruošimo ginekologinei patikrai nereikia, bet registruojantis vizitui reikia atsižvelgti į savo menstruacijų ciklo dieną, nes vizitui geriausia atvykti pasibaigus mėnesinėms. Pirmiausia gydytojas susipažins su jūsų sveikatos istorija, menstruacijų ciklu (svarbu prisiminti paskutinių mėnesinių pirmos dienos datą), seksualiniu aktyvumu ir kontracepcija, paklaus, ar turite nusiskundimų, klausimų, rūpesčių, ar vartojate kokių nors vaistų. Labai svarbu į visus klausimus atsakyti sąžiningai, nieko neslėpti – tai aktualu tiksliai diagnozei ir gydymui, jeigu toks reikalingas.

 

Ginekologinės apžiūros ir apčiuopos metu įvertinama reprodukcinių organų būklė, makšties išskyros, gimdos kaklelis, gimda ir gimdos priedai. Atliekant ultragarsinį tyrimą nustatoma, ar nėra darinių dubenyje bei pakitimų gimdoje, kiaušidėse. Ultragarsinis tyrimas atliekamas per pilvo sieną ar makštį. Jeigu reikia, ginekologinės apžiūros metu taip pat gali būti paimtas tepinėlis gimdos kaklelio citologiniam (PAP) tyrimui, kuris padeda nustatyti, ar gimdos kaklelio ląstelėse yra ikivėžinių pokyčių. Šis tyrimas pagal prevencinę gimdos kaklelio vėžio programą nemokamai atliekamas moterims nuo 25 iki 34 m. imtinai kartą per trejus metus. 35–59 m. moterims kartą per penkerius metus nemokamai daromas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV). Jeigu gaunamas teigiamas rezultatas, papildomai atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio (PAP) ištyrimas skystoje terpėje.

 

Po apžiūros gydytojas aptaria visas išvadas, jeigu reikia, paskiria papildomų tyrimų, pasiūlo gyvenimo būdo korekcijų, sudaro gydymo planą, jeigu toks būtinas.

 

Kaip dažnai ir kada lankytis?

 

Merginoms pirmą kartą pas ginekologą rekomenduojama apsilankyti iki 16-ojo gimtadienio (nors kitur teigiama, kad pirmą kartą reikėtų apsilankyti 18–20 m. arba pradėjus lytinį gyvenimą), geriausia prasidėjus pirmoms menstruacijoms arba net prieš jas, siekiant aptarti labai svarbius klausimus: intymi higiena, kas yra normalios mėnesinės, lytiniai santykiai, kontracepcija ir kitus. Vėliau profilaktiniai vizitai rekomenduojami kasmet – net jeigu moteris jaučiasi visiškai sveika, neturi jokių nusiskundimų. Jeigu pasireiškia neraminančių simptomų, pavyzdžiui, nereguliarios, itin skausmingos, gausios mėnesinės, neįprastos makšties išskyros, kraujavimai ne ciklo metu, skausmai ar kt., į ginekologą kreiptis nieko nelaukiant.

 

Vizitą pas ginekologą geriausia planuoti ne mėnesinių metu, o po jų (nebent kitaip neįmanoma dėl sveikatos problemų). Iki vizito likus 24–48 val. patariama nenaudoti makšties kremų ir tamponų. Būtų puiku iš anksto susirašyti visus aktualius klausimus, kad jų nepamirštumėte. Galite pasižymėti paskutinių mėnesinių datą, jeigu bijote, kad pamiršite ar pateiksite netikslią informaciją.

 

Autorius Jūratė Survilė