Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad minimali mėnesinė alga (MMA) kitais metais turėtų viršyti 1000 Eur. Anot jos, šiuo metu dėl MMA dydžio prasidėjusios diskusijos Trišalėje taryboje. Politikė tikisi, jog darbdaviams ir darbuotojams pavyks rasti sutarimą šiuo klausimu.

 

MMA kilo ir 2024 m.Close,Up,Of,Female,Hands,Holding,Grey,Wallet,With,20

 

2023 m., „Sodros“ duomenimis, šalyje minimalią algą uždirbo 98,6 tūkst. gyventojų. Skaičiuojama, kad jau septynerius metus uždirbančių MMA skaičius nedidėjo. Šiemet MMA kilo iki 924 Eur neatskaičius mokesčių, o nepamokestinamasis pajamų dydis (NPD) – iki 747 Eur. Šie pokyčiai lėmė, kad MMA uždirbančio žmogaus mėnesio pajamos „į rankas“ augo 75,22 Eur ir siekė 708,4 Eur. Šių metų pradžioje MMA dirbtinai padidinta 10 %. 2023 m. MMA iki mokesčių buvo 840 Eur, atskaičius mokesčius ji siekė 633 Eur. 2019 m. pradžioje visi Lietuvos darbuotojų atlyginimai neatskaičius mokesčių buvo padauginti iš 1,289, į juos „perkeliant“ darbdavių mokėtas „Sodros“ įmokas.

 

Darbo kodeksas numato, kad MMA galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą. Remiantis 2023 m. liepos 1 d. duomenimis, 22-ose iš 27-ių Europos Sąjungos valstybių narių nustatytas šalies minimalus darbo užmokestis. Vidutinis minimalus atlyginimas neatskaičius mokesčių Europos Sąjungos valstybėse šįmet siekia 1201,13 Eur. Didžiausias MMA yra Liuksemburge. Čia už nekvalifikuotą darbą mokama 2447 Eur per mėnesį prieš mokesčius. Mažiausias MMA Bulgarijoje – 477 Eur per mėnesį neatskaičius mokesčių. Austrijoje, Kipre, Danijoje, Suomijoje, Švedijoje ir Italijoje nėra nustatyto įprasto minimalaus darbo užmokesčio išskirtinai. Šiose valstybėse taikomi skirtingi įstatymai ir skirtingos normos pagal atskirus susitarimus, atsižvelgiant į darbo sektorių.

 

Didinimas turi privalumų ir trūkumų

 

Moksliniai tyrimai rodo, kad MMA didinimas prisideda prie nedarbo mažėjimo, nes didesnis atlygis skatina į darbo rinką sugrįžti ilgalaikius bedarbius. Didesnė MMA taip pat didina darbuotojų perkamąją galią, tai ypač aktualu regionams, kuriuose uždirbančių MMA yra daugiau. „Šiuo metu Lietuvos bankas pateikęs paskaičiavimą pagal formulę, kaip galėtų atrodyti MMA, jeigu išlaikytume tą pačią formulę, kuri buvo laikoma baze diskusijai ankstesniais laikotarpiais. Tikėtina, kad minimali mėnesinė alga kitais metais viršys 1000 Eur. Tačiau reikia suprasti, kad situacija nėra vienareikšmė ir ne visur vienoda“, – „Žinių radijui“ teigė G. Skaistė.

 

„Iš dalies MMA, kaip ir bendrai darbo užmokesčio augimas, prisideda prie ekonomikos skatinimo, didina žmonių perkamąją galią, bet sykiu yra sektorių, kuriems situacija neatrodo tokia rožinė, kaip kitiems, kuriems produktyvumas auga. Šiandien pasakyti, koks bus rezultatas, dar anksti“, – kalbėjo G. Skaistė. Vyriausybės Seime pateiktame mokesčių reformos projekte nurodoma, kad vienas iš esminių tikslų – numatomas NPD ir MMA suvienodinimas iki 2028-ųjų. Tais metais numatoma, kad NPD ir MMA galėtų siekti beveik 1200 Eur. Skaičiuojama, kad 2024 m. sprendimas kainuos apie 200 mln. Eur, o iki 2028 m. jo našta valstybės biudžetui pasiektų 573 mln. Eur.

 

Alga kyla augant ekonomikai

 

Lietuvos banko ekspertai sako, kad pagal esamą tvarką Trišalėje taryboje suderinta MMA skaičiavimo formulė grindžiama MMA santykio su vidutiniu darbo užmokesčiu skaičiavimu (VDU). Pagal 2024 m. kovo mėn. Finansų ministerijos ekonominės raidos scenarijų, vidutinis darbo užmokestis 2024–2025 m. padidės atitinkamai 8,6 ir 5 %. Pritaikius šiuos augimus, VDU, be nereguliarių premijų, priedų, priemokų ir vienkartinių piniginių išmokų, 2025 m. turėtų sudaryti 2139,3 Eur. Todėl prognozuojama, kad, atsižvelgus į siektiną 50 % santykį tarp MMA ir VDU, minimalus atlyginimas kitais metais turėtų didėti 15,8 % – nuo 924 iki 1070 Eur. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuomone, MMA ateinančiais metais taip pat turėtų perkopti 1000 Eur ribą.

 

Visgi pasigirsta nuogąstavimų, kad keliant MMA kils įvairių paslaugų ir produktų kainos. Didėja rizika, kad nedideli verslai nesugebės išlaikyti darbuotojų, todėl daugės atleidimų ir bankrotų. Ypač regionuose, kur algos didėja lėčiau nei didžiuosiuose miestuose. Atsižvelgiant į Finansų ministerijos kovo VDU prognozę, MMA ir VDU santykis Lietuvoje šiais metais turėtų siekti 45,4 %. Tyrimai rodo, kad 45–50 % MMA ir VDU santykis yra geras pasirinkimas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigė, kad Trišalė taryba savo išvadą dėl MMA Vyriausybei pateikia kiekvienais metais iki birželio 15 d. arba iki kitos Vyriausybės prašomos datos.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė