Viena mylimiausių britų karališkosios šeimos narių princesė Diana viešumoje visada stengėsi šypsotis. Tačiau, žinant jos gyvenimo istoriją, tampa akivaizdu, kad net ir princesės verkia. Juolab tuomet, kai tenka kovoti su žemiškomis negandomis. Ledi Diana per savo trumpą gyvenimą susidūrė su depresija, bulimija ir vyro, princo Charleso, neištikimybe. Galiausiai pačiame jėgų žydėjime tragiškai žuvo, palikdama ją mylėjusių žmonių širdyse milžinišką skausmą. Rugpjūčio 31 d. pasauliui minint princesės Dianos mirties metines verta prisiminti svarbiausius šios nepaprastos moters gyvenimo faktus.

 

diana

1. Velso princesė Diana – ketvirtoji atžala penkių vaikų Johno Spencerio, vikonto Oltorpo, šeimoje. Užaugo karalienės Elžbietos II išnuomotame dvare rytinės Anglijos grafystėje Norfolke. Mergaitės tėvai išsiskyrė, kai jai buvo septyneri, ir nuo tada būsimoji princesė daug laiko praleisdavo su senele. Būtent dėl to Dianos gyvenimas su karališkąja šeima susijęs nuo pat ankstyvos vaikystės. Mat išsiskyrus šeimai vaikus priglobusi senelė buvo artima karalienės motinos draugė, asmeninė asistentė ir palydovė, surengusi ne vieną karališkąjį vakarėlį. Pati Diana interviu pasakojo, kad vaikystėje žaidė su jauniausiais karalienės Elžbietos II vaikais, princais Andrew ir Edwardu.

 

2. Diana norėjo tapti profesionalia balerina, tačiau šiai profesijai buvo per aukšta. Jau vaikystėje buvo akivaizdu, kad ilgakojė mergaitė suaugusi bus gerokai aukštesnė už daugelį. Spėjimas pasitvirtino – Dianos ūgis siekė 1,78 m. Grakšti, sportiška ir laisva mergina ne itin domėjosi mokslais. Iki 9-erių mergaitė mokyta privačiai namuose, vėliau lankė mokyklą. Deja, sekėsi gana prastai, dėl kelis kartus neišlaikytų egzaminų 16-metė Diana išmesta iš mokyklos. Ji dirbo aukle. Valandinis uždarbis už vaikų priežiūrą, namų tvarkymą ir skalbimą buvo vos 5 JAV doleriai.

 

3. Nors Dianai britų didikai nebuvo svetimi – buvo tolima Anglijos karaliaus ir Tiudorų dinastijos pradininko Henriko palikuonė, tačiau jos širdį užkariavo pats kilmingiausias iš visų – karalienės pirmagimis, 13 metų už ją vyresnis princas Charlesas. Pirmą kartą jie susitiko, kai Dianai buvo tik šešiolika. Antrą kartą pasimatė bendrų draugų namuose po trejų metų. Kaip dokumentinėje laidoje „Diana: In Her Own Words“ yra skaičiavusi pati princesė, su mylimuoju iki vestuvių jiedu susitiko vos 13 kartų. Tiesa, kalbama, kad prieš susižavėdamas Diana princas buvo užmezgęs romaną su jos vyresniąja seserimi Sarah. Manoma, kad būtent ji ir supažindino būsimuosius sutuoktinius.

 

4. Charlesas ir Diana vestuviniais žiedais apsikeitė 1981 m. liepos 29 d. Šv. Pauliaus katedroje Londone. Diana buvo pirmoji Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos narė, pakeitusi vestuvinę priesaiką – ji praleido dalį, kurioje žadama paklusti vyro valiai. Vietoj šios eilutės princesė pažadėjo jį mylėti, gerbti ir palaikyti ištikus ligai ar nesėkmei. Taip prasidėjo nauja pakeistos priesaikos tradicija. Po ceremonijos Dianai atiteko Velso princesės titulas, kuris, deja, jai laimės neatnešė. Moters gyvenimas didinguose rūmuose nebuvo lengvas.

 

5. Sužadėtuvių žiedą Diana išsirinko iš juvelyrikos namų „Garrard“ katalogo. Tai buvo neįprasta, nes anksčiau visoms būsimoms karališkosios šeimos nuotakoms sužadėtuvių žiedai gaminti pagal specialius užsakymus. Šiandien šis žiedas priklauso Kembridžo hercogienei Kate Middleton. Ypatinga buvo ir vestuvinė suknelė. Tai įspūdingiausias XX a. 8-ojo dešimtmečio rūbas. Ir ne be priežasties. Suknelė siuvinėta daugiau nei 10 000 perlų, o jos šleifas siekė 7,25 metro. Tai vienas ilgiausių šleifų, kada nors matytų karališkosiose vestuvėse. Ledi Dianai labiausiai patiko dizainerės Catherine Walker darbai, ji buvo ne tik asmeninė princesės siuvėja, bet ir artima draugė.

 

6. Po įspūdingu reginiu tapusių vestuvių netrukus visą karališkąją šeimą pradžiugino žinia apie pirmagimį. Visgi gimus Williamui princesė prisipažino pajutusi ne tik palengvėjimą. Nors vaikelis suteikė daug laimės, 1995 m. duotame interviu garsiam žurnalistui Martinui Bashirui ledi Diana prabilo apie ją kankinusią pogimdyvinę depresiją. Ši būsena apėmė ir gimus antram sūnui. Ir tai nebuvo vienintelis sunkumas. Nors, kaip pati princesė Diana yra pasakojusi BBC, santuokinis gyvenimas iš pradžių buvo laimingas, žiniasklaidos dėmesys jai kišo koją. Princesė jausdavosi nepatogiai dėl to, kad žurnalistams ji buvo įdomesnė nei jos vyras, galiausiai pasiūlęs karališkas pareigas atlikti atskirai. Nors toks prašymas Dianą labai liūdino, ji jautėsi neturinti kito pasirinkimo. Beje, buvo pirmoji karališkosios šeimos narė, turinti darbą, už kurį mokamas atlyginimas.

 

7. Asmeninio princesės gyvenimo nepalengvino ir tai, kad žiniasklaida ėmėsi įnirtingai aptarinėti jos santykius su sutuoktiniu. Manoma, kad maždaug 1986 m. princas Charlesas atnaujino santykius su Camilla Parker-Bowles. „Žinojau apie tai, tačiau nieko negalėjau padaryti, – žurnalistui M. Bashirui sakė Diana. – Buvome trise šioje santuokoje. Taigi buvo ankštoka.“Su princu Charlesu princesė Diana išsiskyrė 1996-aisiais. Po skyrybų ji prarado garbės titulą „Karališkoji Aukštybė“. Kalbama, kad Elžbieta II norėjo jai šį titulą palikti, bet princas primygtinai reikalavo atimti. Po skyrybų ji vadinosi tiesiog Velso princesė Diana arba ledi Di. Dianai leista pasilikti visas brangenybes, padovanotas santuokoje, išskyrus vestuvinę tiarą, kurią jai įteikė karalienė Elžbieta II kaip vestuvinę dovaną. Ji yra karalienės nuosavybė, ja 2015 ir 2016 m. puošėsi K. Middleton.

 

8. Velso princesė po skyrybų virto žmonių širdžių karaliene ir nedingo iš žiniasklaidos akiračio. Daug laiko labdaringai veiklai skyrusi moteris jos nenutraukė. Ji pasirinko 5 labdaros sritis – raupsuotųjų misiją, labdarą benamiams, valstybinę sergančiųjų AIDS globą, Karališkąją Marsdeno onkologijos ligoninę ir Great Ormond Street vaikų ligoninę.Likus keliems mėnesiams iki pasaulį sukrėtusios avarijos, kurioje ir žuvo garsioji princesė, Diana „Christie‘s“ aukcione pardavė net 79 savo sukneles. Už jas gauti pinigai buvo skirti su AIDS kovojančioms ir sergantiems vėžiu padedančioms labdaros organizacijoms.Ypatingi santykiai princese Dianą siejo su kita geradare – Motina Terese. 1992 m. ji apsilankė motinos Teresės hospise Kalkutoje (Indija) ir pabendravo su visais mirtinai sergančiais ligoniais. Vėliau Diana ir Motina Teresė susitiko Romoje, Londone, Niujorke ir suartėjo. Motina Teresė mirė praėjus 5 dienoms po Dianos mirties, 1997-ųjų rugsėjį.

 

9. Žmonių širdžių princesė nebijojo laužyti stereotipų.1987 m. ji atidarė pirmąjį AIDS skyrių Didžiosios Britanijos ligoninėje, be pirštinių spaudė ligoniams rankas, atmetusi visus išankstinius įsitikinimus, susijusius su šia liga. Tas pats ir su raupais: ji apsilankė Indonezijos ligoninėje, kur, nepaisant griežtų karališkųjų rūmų atstovų perspėjimų, nufotografuota sėdinti ant ligonio lovos.Lankydamasi ligoninėse niekada nesidėdavo skrybėlaitės. Daugeliui įsiminė jaudinami princesės susitikimai su vaikais. Norėdama būti jiems artimesnė, niekada nepridengdavo galvos – jos nuomone, „neapkabinsi vaiko, jei esi su skrybėle“.

 

10. Vos 36-erių princesė tragiškai žuvo per automobilio avariją Paryžiuje. Ji patyrė sunkių vidinių sužalojimų, įskaitant plaučių venos plyšimą. Atgabenta į ligoninę mažiau negu po 2 val. mirė. Jos laidotuves stebėjo 2,5 mlrd. žmonių. Iš pradžių planuota, kad jos bus privačios ir dalyvaus tik karališkosios šeimos nariai, artimiausi giminaičiai ir draugai, bet žmonių masėms demonstruojant gilų liūdesį ir meilę karalienė sutiko rengti viešas laidotuves, kurios transliuotos per televiziją ir radiją. Diana palaidota mažytėje Oltorpo ežero saloje jos šeimos dvare. Salą puošia 36 medžių alėja – po vieną kiekvieniems jos gyvenimo metams.