Investavimas į daiktus, kurių vertė gali padidėti bėgant laikui, vis populiarėja. Nors tradiciniai investavimo būdai, tokie kaip akcijos ar nekilnojamasis turtas, išlieka populiarumo viršūnėje, vis daugiau žmonių atranda alternatyvas – unikalias kolekcijas. Tad kokie vertingiausi investiciniai daiktai?

 

Rankinių grožis ir prabangaLuxury,Goods,Shopping.,Luxury,Purse,Products,For,Woman.,Store,Front

 

Pastaruoju metu prabangios rankinės dėl galimybės iš jų gauti didelę grąžą tampa vis labiau mėgstamos kolekcininkų ir investuotojų, ne tik dėl prekės ženklo pamišusių moterų. 2024 m. šių daiktų rinka išaugo 15 %. Prognozuojama, kad 2026-aisiais pasieks 80 mlrd. svarų sterlingų, o prie didžiosios dalies šio augimo prisidės tokie gamintojai kaip „Hermès“ ir „Chanel“. Štai „Hermès“ „Birkin“ rankinė dėl išskirtinių medžiagų, retumo ir išskirtinumo laikoma rankinių mados šventuoju Graliu. Pirkimo procesas „Hermès“ parduotuvėse tikrai sudėtingas, netgi turtuoliams gali nepavykti įsigyti rankinės. Tai neabejotinai didina prekės patrauklumą rinkoje. Kaip ir visas „Hermès“ rankines, „Birkin“ nuo pradžios iki pabaigos gamina vienas amatininkas, kuris mokėsi jas siūti daugiau nei 5 metus. Vienai „Birkin“ rankinei paruošti reikia mažiausiai 18 val.„Birkin“ popkultūros įtaka neabejotina, o jų perpardavimo vertė labai skiriasi, atsižvelgiant į odos tipą ir gamybos techniką. Investavimo specialistai teigia, kad „Birkin“ – geresnė investicija nei akcijos. Mat šių rankinių atsiperkamumas per pastaruosius 35 metus išaugo nedideliu, bet pastoviu procentu. Jų paklausa nuolat auga, o prieinamumas vis mažėja. „Chanel“ mados namai siejami su rafinuotumu ir prabanga. Jų klasikinės rankinės – nesenstančios elegancijos pavyzdys. Iškart atpažįstamos dėl firminio dygsniuoto motyvo, sujungtų CC raidžių ir grandinėlės dirželio. Rankinės turi sudėtingą kūrimo procesą, būna įvairių spalvų ir stilių, todėl klientams siūloma didelė įvairovė. Prekės ženklas paprastai didina kainas du kartus per metus, taip norėdamas didesnio išskirtinumo. Pernai „Chanel“ ne tik pakėlė kainas, bet ir pasimokė iš „Hermès“ – apsunkino rankinių pirkimo procesą. Nors anksčiau buvo galima tiesiog užeiti į parduotuvę ir įsigyti klasikinę rankinę, dabar klientams leidžiama nusipirkti tik vieną per metus. Ši politika, susijusi su prekių retumo apsauga, kilstelės perpardavimo vertę.

 

Vienetinės monetos

 

Numizmatų teigimu, monetos – ir hobis, ir investicija. 1794 m. nukaldintas „Flowing Hair“ sidabrinis JAV doleris – brangiausia kada nors parduota moneta. Jos priekyje matyti Laisvės statulos profilis su laisvai krintančiais plaukais, o kitoje pusėje pavaizduotas Amerikos erelis. Šių monetų per visą istoriją pagaminta mažiau nei 1800. Numizmatų manymu, greičiausiai liko vos 120 monetų. 2022 m. viena jų aukcione parduota už 12 mln. JAV dolerių. Monetą pavadinimu „Brasher Doubloon“ XVIII a. pabaigoje nukaldino Niujorko auksakalys Ephraimas Brasheris. Monetos priekyje pavaizduotas valstybės antspaudas su tekančia saule, o reverse – Amerikos erelis su skydu. Moneta itin reta, tam tikros jos versijos, atsižvelgiant į konkrečias savybes, kainuoja įvairiai. 2011 m. su E. Brasherio parašu parduota už beveik 7,4 mln. dolerių. 2018 m. moneta su parašu ant paukščio sparno kainavo daugiau nei 5 mln. dolerių. Dar viena E. Brasherio moneta 2021 m. sausį parduota už rekordinę 9,36 mln. dolerių sumą.

 

Prabangūs namai

 

2024 m. itin prabangaus būsto rinka suaktyvėjo – IV ketvirtį išaugo net 58 %. Brangiausi namai yra vietovėse, kurios gerai žinomos kaip patrauklūs multimilijardierių magnetai. Maždaug pusė šių namų yra JAV, septyni išsibarstę po Pietų Kaliforniją, o keli kiti – Floridoje ir Niujorke. Londonas ir Dubajus taip pat turi po tris objektus kiekviename mieste, o Honkongas, Turkija ir Šveicarija – po vieną. Štai brangiausiu laikomas 314 mln. JAV dolerių vertės „Holme“ dvaras Londone. Būstas išlaikė brangiausio parduodamo namo titulą pasaulyje trečius metus iš eilės. Jo savininkas – princas Abdullah bin Khalidas bin Sultan al-Saudas, Saudo Arabijos karališkosios šeimos narys. Baltaisiais Regento parko rūmais pramintas dvaras pastatytas 1818-aisiais. Iš viso dviejų aukštų rūmus sudaro 40 miegamųjų, sauna, biblioteka, puikus valgomasis ir garažas, kuriame telpa iki aštuonių automobilių. Be to, iš rezidencijos atsiveria nuostabūs vaizdai į medžiais apsodintą ežerą.

 

Paklausios sporto kortelės

 

Investicijos į sporto korteles pastaraisiais metais vis auga. 2023 m. jų rinka uždirbo 14,8 mlrd. JAV dolerių pajamų. Tikimasi, kad šis skaičius per ateinančius kelerius metus išaugs iki daugiau nei 51 mlrd. dolerių. Paklausiausios sporto kortelės rinkoje parduodamos už milijonus dolerių, įskaitant „T206 Honus Wagner“ beisbolo kortelę, kuri 2021 m. aukcione nupirkta už 6,6 mln. dolerių. Tais pačiais metais klasikinė beisbolo žaidėjo Babe‘o Rutho kortelė parduota už 4,2 mln. dolerių. Profesionalus sporto autentifikavimo priemonės įvertinimas padeda kolekcininkams suprasti tikrąją kortelių vertę. B. Rutho kortelės – vienos iš labiausiai atpažįstamų, tad priklauso aukščiausiai klasei. Žaidėjo našumas ir populiarumas gali turėti įtakos sporto kortelei aukcione. Tikėtina, kad kortelė, kurioje pavaizduotas aukšto lygio žaidėjas su įspūdingu karjeros pasiekimų sąrašu, bus vertinama labiau nei vidutinio žaidėjo kortelė. Išmintingi kolekcionieriai, spręsdami, į kurias korteles investuoti, atsižvelgia ne tik į dabartinį, bet ir į būsimą žaidėjų populiarumą. Investuotojai gali nusipirkti naujokų kortelių, jei tikisi puikios karjeros.

 

Aukso ir sidabro rinka

 

Skirtingai nuo akcijų ir obligacijų, auksą ir sidabrą galima įsigyti kaip fizinį turtą luitų ir monetų pavidalu. Dėl gamybos ir platinimo antkainių investuotojai dažnai moka priemoką už aukso ir sidabro monetas. Taip pat reikėtų atsižvelgti į saugojimo ir draudimo išlaidas. Sidabras turi vidutiniškai silpną teigiamą koreliaciją su akcijomis, obligacijomis ir biržos prekėmis. Tačiau auksas laikomas galingesniu diversifikatoriumi. Skirtingai nei sidabras ir pramoniniai netaurieji metalai, auksas mažiau veikiamas ekonomikos nuosmukio, nes jo naudojimas pramonėje gana ribotas. Aukso standartas buvo plačiai priimtas XIX a. ir atliko svarbų vaidmenį pasaulio ekonomikoje. Tačiau aukso standarto galiausiai atsisakyta, o šio tauriojo metalo vertę lėmė pasiūla ir paklausa. Dabar auksu prekiaujama biržose visame pasaulyje. Didžiausia aukso rinka – Londono tauriųjų metalų rinkos asociacija, kuri atsakinga už aukso dienos kainos nustatymą. Kitos pagrindinės aukso rinkos – Šanchajaus aukso birža, Niujorko prekių birža ir Tokijo prekių birža. Elektroninių prekybos platformų plėtra turėjo didelės įtakos aukso rinkai, nes tapo lengviau pirkti ir parduoti auksą internetu. Tai padidino aukso rinkos likvidumą investuotojams visame pasaulyje.

 

Autorius Monika Budnikienė