Regis, pasaulį kamuoja dvi amžinos problemos: ką daryti, kad sveiki produktai nekenktų arba nesveiki produktai taptų naudingi žmogaus kūnui. Nesvarbu, ką kalbėtų ir kaip įtikinėtų mitybos specialistai, kokie produktai yra vertingi, o kurie – ne, tačiau daugelis vis tiek vartoja viską. Kur kas svarbiau ne ko nors atsisakyti, bet išmokti maitintis taip, kad tai nekenktų organizmui.

 

sveikata

Kefyras – labai naudingas produktas. Turi begalė gerų savybių. Padeda, jei kamuoja vidurių užkietėjimas. Tačiau vartojant nešviežią kefyrą, ši problema gali dar labiau paaštrėti. Geriausia vartoti kefyrą, ne senesnį nei 1 dienos.

 

Obuoliai taip pat rekomenduotini vaisiai, kai vargina vidurių užkietėjimas. Tačiau teigiamą poveikį sveikatai daro tik saikingas jų vartojimas. Tam, kad organizmas išsivalytų ir praeitų vidurių užkietėjimas, pakanka tik 100 g prinokusių obuolių. Kitu atveju gresia kita problema – viduriavimas.

 

Panašų poveikį kaip obuoliai ir kefyras turi ir nesaikingas kriaušių vartojimas. Ypač, jei vaisiai suvalgomi su žievele ir branduoliu (kramtant jaučiasi vaisiaus minkštimo grūdėtumas).

 

Grietinė ir grietinėlė gali pagardinti beveik bet kurį patiekalą, tačiau jose labai daug cholesterolio. Dėl šios priežasties daugelis gydytojų nerekomenduoja vartoti šių produktų, sergant ateroskleroze ir hipertenzija. Gali būti, kad jie klysta. Grietinėje ir grietinėlėje itin gausu fosfolipidų, kurie keičia cholesterolio sudėtį ir jį neutralizuoja.

 

Žirniai taip pat rekomenduotinas maistas tiems, kurių kraujyje yra padidėjęs cholesterolio lygis. Iš tiesų ji padeda pašalinti šios medžiagos perteklių iš organizmo. Tačiau žirniuose esančios medžiagos taip pat tirština cholesterolį, kuris kaupiasi ant kraujagyslių sienelių. Tam, kad cholesterolis nekeltų pavojaus sveikatai jį reikia skystinti. Paradoksalu: nors žirnių vartojimas mažina cholesterolio kiekį kraujyje, bet skatina jo kaupimąsi ant kraujagyslių sienelių.

 

Kiauliena tarp daugelio mitybos specialistų turi neigiamą reputaciją. Teigiama, kad tai pati nesveikiausia mėsos rūšis. Tačiau, ar tai tiesa? Įrodyta, kad kiaulienos riebalams suskaidyti organizmui reikia 36 laipsnių temperatūros, jautienos – 41 – 48, ėrienos – 44 – 52 laipsnių. Tai reiškia, kad kiaulienos vartojimas mažiausiai apkrauna organizmą. Šioje mėsoje taip pat mažiau cholesterolio negu jautienoje (nors dažniau teigiama, kad yra priešingai). Kiaulienoje taip pat yra daugiau vadinamojo „gerojo“ cholesterolio.

 

Juoda duona – sveikesnė? Daugelis mitybos specialistų norintiems sulieknėti rekomenduoja baltos duonos gaminius keisti į juodą duoną. Tačiau dažnai vienintelis juodos duonos privalumas yra tas, kad joje tiesiog mažiau kalorijų. Juodoje duonoje gausu B grupės vitaminų, kurie padeda angliavandenius paversti į riebalus, todėl ilgainiui gali padidėti riebalinis kūno sluoksnis.

 

Kartais tikimąsi, kad gyvulinius riebalus pakeitus augaliniu aliejumi, suvartojama mažiau riebalų. Tai netiesa. Augaliniame aliejuje riebalų yra daugiau negu gyvūniniuose riebaluose. Pavyzdžiui, svieste yra 80 – 82 % riebalų, o saulėgrąžų aliejuje – net 99 %! Vartoti produktus, gamintus augaliniame aliejuje, ypač pavojinga sergantiems diabetu. Be to, nesaikingai vartojant aliejų, nesočiosios riebalų rūgštys skatina medžiagų apykaitos produktus oksiduotis. Ilgainiui tai nuodija kepenis, inkstus ir net silpnina imuninę sistemą.

 

Kiaušinis – unikalus produktas, kurį daugelis nepelnytai pamiršta. Tačiau tam, kad jie iš tiesų būtų sveiki ir naudingi, kiekvieną jo dalį reikia specialiai paruošti. Baltymus reikia išvirti kietai. Tokie yra geriausiai įsisavinami. Kietai virti tryniai yra labai sunkiai virškinami, todėl jų vartojimą reikėtų riboti. Sveikiausia valgyti tokius kiaušinius, kai baltymas kietas, o trynys skystokas.

 

Dažnai kalbama apie tai, kad gerti kavą nėra sveika. Tai netiesa. Kava gali būti labai naudingas organizmui produktas. Žinoma, jei jos nėra išgeriama po 6 puodelius kasdien. Piktnaudžiauti šiuo gėrimu nerekomenduojama tiems, kuriuos vargina aukštas kraujo spaudimas. Kava neretai gardinama kaloringais priedais (grietinėle, sirupu, ledais), o tai nepadeda išsaugoti dailios figūros. Sveikiau rinktis kavą, kurioje nėra daug pieno ir cukraus. Kita vertus, pienas net esantis kavoje aprūpina organizmą kalciu.