Planas, kuris pakeis požiūrį į maisto papildus
2014-10-16 13:36Šiandien daug žmonių, jaunų ir garbaus amžiaus, vartoja tiek daug maisto papildų, kad tai būtų galima pavadinti priklausomybe. Dažnas kasdien vartoja pernelyg dideles vitaminų, mineralų, vaistažolių ekstraktų ir koncentratų dozes ir net įsigudrina jomis pakeisti įprastą maistą.
Saikingai vartojami vitaminai ir maisto papildai teigiamai veikia sveikatą. Tačiau net ir geriausi dalykai gali pakenkti, kai jų yra per daug. Vitaminų ir maisto papildų kiekis negarantuoja puikios sveikatos, o atvirkščiai ją pablogina. Todėl tiems, kurie vartoja per daug maisto papildų, rekomenduojama sumažinti jų kiekį iki tokio lygio, kuris nekenktų organizmui.
Tikriausiai daugeliui kyla klausimas, kiek vitaminų ir maisto papildų vartoti yra normalu. Reikia pažymėti, kad būtina vartoti tuos vitaminus ir maisto papildus, kuriuos rekomendavo gydytojas, konkretiems negalavimams šalinti. Papildomai galima vartoti ne daugiau trijų vitaminų ar maisto papildų (dažniausiai multivitaminų ir omega 3 riebiųjų rūgščių). Visi kiti vartojami vitaminai ir papildai žmogaus organizmui daro daugiau žalos, negu naudos.
Iš karto sumažinti vitaminų ir maisto papildų suvartojimą gali būti sunku, todėl rekomenduojama laikytis plano, kurį sudarė tinklalapis doctoroz.com:
- 1 savaitė: sumažinti vitaminų ir maisto papildų perteklių 25 %.
- 2 savaitė: sumažinti vitaminų ir maisto papildų perteklių 50 %.
- 3 savaitė: sumažinti vitaminų ir maisto papildų perteklių 75 %.
- 4 savaitė: nebevartoti nebūtinų vitaminų ir maisto papildų.
Nusprendus kardinaliai sumažinti vitaminų ir maisto papildų suvartojimą reikia atlikti nedidelę analizę. Visų pirma atsakyti sau, dėl kokių sveikatos problemų buvo pradėti vartoti maisto papildai. Tada pasidomėti, kokios sveikesnės alternatyvos (maistas, sportas, santykiai, veikla) galėtų patenkinti šį poreikį. Dažniausia priežastis, dėl ko perkama vis daugiau šių sintetinių farmacijos produktų – tai energijos stygius ir nusilpęs imunitetas. Tačiau šias problemų nebeliks ne tik vartojant brangius papildus, bet ir pakeitus gyvenimo būdą. Štai keli pavyzdžiai.
Iki šiol norėdami sustiprinti imuninę sistemą vartodavote vitaminą C? Ko gero, visi mitybos specialistai pasakytų, kad naudingiau būtų kasdien suvalgyti bent vieną maisto produktą, kuris yra natūralus vitamino C šaltinis (lapiniai kopūstai, avietės, braškės, papajos, raukšlėtieji melionai, raudonos paprikos, brokoliniai, briuseliniai, žiediniai, rauginti kopūstai, svarainiai bei citrusiniai vaistai ir t. t.).
Vietoj cinko tabletės kasdien valgyti šio mineralo turtingų maisto produktų (lęšių, avinžirnių, sezamų, moliūgų sėklų, anakardžių, krevečių, kalakutienos, bolivinės balandos kruopų, kiaušinių, bulvių, vyšnių, obuolių, kriaušių ir t. t.).
Kita dažna problema šiuolaikinėje visuomenėje – nuolatinis energijos stygius ir nuovargis. Neverta tikėtis, kad kažkokie išreklamuoti maisto papildai, lyg burtų lazdele pamojus, panaikins šią problemą. Norint visada jaustis žvaliai, reikia pakoreguoti savo darbo ir poilsio laiką bei sveikai maitintis.
Vaistininkai dažniausiai siūlo įsigyti B12 vitaminų, jei kamuoja lėtinis nuovargis. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad jų gausu ir maisto produktuose. Rekomenduojama kasdien vartoti B12 turtingų produktų (kiaušinių, sardinių, lašišų, sojų varškės, pieno, jogurto, krevečių, midijų, austrių, kitų jūros gėrybių ir t. t.).
Kiekvieną dieną su maistu suvartoti vienos rūšies produktų, turinčių vitamino D (pavyzdžiui, lašišų, sardinių, tunų, pieno, kiaušinių).
Taip pat energijos suteikia folio rūgštis, todėl rekomenduojama suvartoti bent vienos rūšies produktų, kuriose jos yra, kiekvieną dieną. Folio rūgšties yra špinatuose, briuseliniuose kopūstuose, romaninėse salotose, smidruose, brokoliniuose kopūstuose, žirniai, pupelės.
Norint būti sveikiems reikia ne gerti vitaminus ir maisto papildus, o tinkamai maitintis ir sumažinti kortizolio kiekį kraujyje. Kortizolis – tai hormonas, kurį išskiria antinksčių žievė. Jis rodo streso lygį organizme, todėl jo kiekį organizme būtina kontroliuoti. Tai padės padaryti 3 minučių meditacija tris kartus per dieną. Ją galima atlikti pagal žemiau pateikiamą instrukciją.
Nustatyti laikmatį 3 minutėms. Pirmąją meditacijos dalį pabandyti įsiklausyti į savo mintis ir jausmus. Kas labiausiai kankina jus šiandien? Jauskitės dėkingi už viską, ką per meditaciją sužinosite apie save. Paskui sutelkti dėmesį į kvėpavimą. Stengtis pastebėti mažiausius pojūčius organizme. Pajusti, kad įkvėpimai ir iškvėpimai išjudina visą kūną. Galų gale susikoncertuoti ne tik į kvėpavimo, bet ir į kūno, kaip visumos, potyrius. Pajusti, ką reiškia būti savo kūne. Baigiantis trims minutėms, pajusti, kaip dingsta įtampa (ir tuo pačiu stiprėja imuninė sistema) ir grįžta energija.
Be meditacijos rekomenduojama kasdien 45 minutes atlikti mankštos pratimus. Niekas kitas taip nesuteikia energijos, kaip mankšta!