Placebo išvertus iš lotynų kalbos reiškia „Aš pamaloninsiu“. Taip vadinamas bet koks pasyvus medicininis gydymo būdas. Ilgus metus mokslininkai tyrinėja placebo, kaip vaisto, patikimumą. Laikydamiesi etikos standartų gydytojai klinikinių bandymų dalyviams turi pasakyti, kad jiems gali būti skiriamas placebo gydymas.

 

Paprastai vienai grupei skiriami įprastiniai vaistai, o kitai – placebas. Placebas gali būti niekuo neypatinga cukraus piliulė. Niekas iš tyrimo dalyvių nežino, kurie iš jų turi aktyviąsias ar neaktyviąsias medžiagas. Kartais net patys tyrėjai nežino, kokias piliules vartoja tiriamieji (tai vadinamas aklas testas).

 

Abiejų grupių rezultatų palyginimas turi nurodyti vaistų veiksmingumą. Tačiau kartais žmonės pasijaučia geriau, vartodami placebą. Šis fenomenas vadinamas placebo efektu. Maždaug trečdalis pacientų, vartojančių placebą dėl įvairių priežasčių, teigia, kad patiria simptomų palengvėjimą.

 

Placebas – tai ne vien tabletės. Tai ir įvairūs gydymo būdai, kaip specialios dietos, mankštos, fizinė terapija, net operacijos. Placebo efektą sukelia paciento tikėjimas gydymu ir tai, kad jis pasijaus geriau.

 

Placebu dažniausiai sėkmingai gydoma depresija, įvairūs skausmai, jūros liga, miego sutrikimai, dirgliosios žarnos sindromas.

 

Kai kuriuose moksliniuose tyrimuose aiškinama, kad placebo efektas nėra tik įsivaizduojamas. Placebas sukelia tam tikrus fizinius pokyčius. Gydantis placebu organizme skatinama endorfinų gamybą, kurie veikia kaip natūralūs vaistai nuo skausmo.