Taigi, gavote naują darbą ir atrodo, jog galite atsikvėpti. Tačiau artėjant momentui, kai teks peržengti darbovietės slenkstį, sugrįžta nerimas. Nors kiekviena darbo vieta ir pareigos turi savą specifiką, pasiruošti padės universalus patarimų rinkinys.

 

Nusiteikite mokytisYoung,Woman,Having,First,Working,Day,Getting,Acquainted,With,Colleagues

 

Galbūt kolegos neskubės užversti informacija, tačiau pasirenkite įsisavinti įmonės misiją, vertybes, jūsų pareigas ir vaidmenį įgyvendinant tikslus, naudojamas programas ar įrankius, prisijungimus ir slaptažodžius, komandos narių vardus ir pareigas. Jei nenorite perdegti pirmą dieną, nustokite kontroliuoti įvykius, atsipalaiduokite ir neturėkite didelių lūkesčių. Taip lengviau sugersite informaciją. Pabandykite medituoti klausantis ramios muzikos, radę laisvą minutę kelis kartus giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, nuolat mintyse save pagirkite ir paskatinkite.

 

Užduokite klausimų

 

Iš vakaro sudarykite dominančių klausimų sąrašą. Surašykite juos ant balto lapo, nes vėliau, apėmus stresui, informacija gali išgaruoti iš galvos. Pasižymėkite svarbiausius punktus: kas mano tiesioginis vadovas, už kokius sprendimus atsakau, kokia mano komandos sudėtis ir užduotys, į ką kreiptis kilus klausimų. Per dieną tikriausiai iškils dar ne vienas rebusas, kurį reikės spręsti, todėl pasirenkite būti aktyvūs, smalsūs ir nuolat bendradarbiaukite su aplinkiniais.

 

Išsimiegokite

 

Šimtą kartų girdėtas patarimas, tačiau jis veikia. Jei norite būti maksimaliai budrūs ir valdyti stresą, nervų sistema turi pailsėti. Tik taip galėsite pateikti geriausią savo versiją. Optimalus laikas miegui yra 7–8 val. per naktį, todėl vakare nesėdėkite prie kompiuterio, o juo labiau – nešvęskite su draugais. Dieną prieš naują darbą rekomenduojama praleisti aktyviai: pasivaikščioti gamtoje, nueiti į baseiną, pavažinėti dviračiu. Tuomet laiku nueisite miegoti, o atsikelsite žvalūs ir gerai nusiteikę.

 

Išstudijuokite veiklą

 

Kolegos įvertins, jei įsiliesite į darbą jau susipažinę su įmonės veiklos specifika. Išsiaiškinkite, kokių kompiuterinių programų reikės, kaip vyksta vidinė komunikacija ir palaikomi ryšiai su klientais ar partneriais, kokie didžiausi projektai buvo ir laukia ateityje. Ieškokite bet kokios informacijos internete. Kartais praverčia net žinios apie įmonės struktūrą ir administraciją. Kuo daugiau išmoksite, tuo labiau pasitikėsite pirmą dieną. Būtinai pabrėžkite savo norą padidinti komandos našumą ir įmonės rezultatus.

 

Parenkite prisistatymą

 

Teks daug bendrauti su nepažįstamais žmonėmis, todėl pasiruoškite pateikti apie save glaustą informaciją. Naujokams rekomenduojama lifto taisyklė, t. y. gebėti prisistatyti per trumpą laiką, kol keliamasi iš vieno aukšto į kitą. Trumpo pokalbio metu užduodami standartiniai klausimai, tačiau jie gali sudaryti pirmą ir vienintelį įvaizdį. Reikia prisistatyti ir aiškiai ištarti savo vardą bei pavardę, paminėti ankstesnes pareigas ir patirtį, informuoti apie naujas pareigos dabartinėje darbovietėje. Svarbu pasiteirauti to paties pašnekovo, kad jis papasakotų apie save.

 

Susipažinkite su kolegomis

 

Savo kolektyvo narius pažinkite artimiau, juk trečdalį gyvenimo praleidžiame darbe. Per pietų pertrauką užveskite kalbą neutralia ir draugiška tema, kad prasidėtų diskusija. Rekomenduojama klausti apie augintinius, pirmą darbą gyvenime, laisvalaikį, keliones, paprašyti patarimų naujokui, aptarti technologijų (telefonų, kompiuterių) naujienas. Draugiškas mikroklimatas padės atsipalaiduoti ir užsitikrinti paramą prireikus pagalbos. Nustebsite, tačiau praėjus kuriam laikui, kai išnyks naujoko statusas, panašiai elgsitės su naujai įdarbintais žmonėmis.

 

Apsiginkluokite pozityvumu

 

Vienas iš būdų padaryti gerą įspūdį – įnešti į kolektyvą geros energijos. Ši diena gali atverti kelią tolesnei karjerai, todėl išnaudokite galimybes. Mąstant pozityviai didėja darbo našumas – produktyvumas, kūrybiškumas, įsitraukimas. Nereikia daug juokauti ar pulti į kraštutinį optimizmą, jei tai nėra jūsų asmeninės savybės. Tiesiog daug šypsokitės, pastebėkite gerus dalykus, pagirkite ir dėkokite. Atminkite, kad kūno kalba, jei labai nerimaujate ir sustingstate, gali suklaidinti aplinkinius. Jie pamanys, jog naujokas kažkuo nepatenkintas, pavargęs, nusivylęs.

 

Rodykite susidomėjimą

 

Parodykite, kad jus domina tai, ką komanda daro ir nori pasakyti. Žiūrėkite į akis, tylėkite, kai kiti kalba, užduokite klausimus į temą, įsiminkite išgirstus dalykus. Praktikuokite aktyvų klausymąsi ir nedarykite kelių veiklų vienu metu. Pokalbio metu skirkite laiko žodžiams suvirškinti. Netarškėkite greitakalbe, bet ir nemurmėkite po nosimi. Taip pat nesistenkite pažeisti asmeninės erdvės, nestovėkite per arti, nesilieskite. Kuo vertingesnė bus tarpusavio sąveika, tuo geresnį įspūdį paliksite.

 

Išnaudokite savo pranašumus

 

Būkite muse ant sienos, kol suprasite, kaip veikia įmonė, tačiau taip pat mokykitės iš praktinių dalykų. Pagalvokite, kokioje srityje galėtumėte išnaudoti savo pranašumus ir žinias, kad atskleistumėte kompetencijas ir profesionalumą. Parodykite darbdaviui, kokia kryptimi norite tobulėti ateityje. Jei turite patirties, kaip valdyti tam tikrus procesus, pristatykite idėjas komandai, tačiau nepirškite nuomonės primygtinai. Pirmiau apšilkite kojas, tada siekite permainų.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė