Jolė yra senovės germanų šviesos šventė. Arba jos atgimimas po ilgų tamsos mėnesių. Ji buvo švenčiama ilgiausią metų naktį, t. y. per žiemos saulėgrįžą. Žiemos saulėgrįža suteikia optimistiškų minčių, kad dabar gyvenimas bus geresnis ir, svarbiausia, šviesesnis!

 

saulegrįža

Kada yra žiemos saulėgrįža?

 

Ji švenčiama gruodžio 21 – 22 dienomis ilgiausią ir tamsiausią metų naktį. Tai yra tada, kai prasideda Jolė arba pateka Elnias devyniaragis – lietuvių tikėjime Mėnulio simbolis. 2021 metais tikslus žiemos saulėgrįžos laikas šiauriniame pusrutulyje – gruodžio 21 d. 17 val. 58 min. Žiemos saulėgrįžos šventės tradiciškai susijusios su germanų tautų ritualais ir laukinių žvėrių medžioklės bei jos globėjo – dievo Odino švente. Vėliau krikščioniškosios tradicijos susimaišė su pagoniškosiomis, todėl Šiaurės šalyse ir Estijoje taip vis dar nebevadinamos Kalėdos.

 

Meilė ir ramybė ateina žiemos saulėgrįžos pabaigoje – ilgiausią metų naktį. Sutikime sugrįžtančią Saulę su viltimi ir džiaugsmu. Tegul mums niekada jos nepritrūksta.

 

Per žiemos saulėgrįžą reikia išvaryti blogį

 

Seniau pagonys aukojo dovanas žiemos dievams, kad juos nuramintų ir apsaugotų nuo stipraus šalčio ir vėjo. O žmonės šia proga sau pasidovanodavo apsauginius talismanus ir amuletus.

 

Prieš vakarienę visus namus apsmilkykite rozmarinais ir laurų lapais. Pavaikščiokite po butą su rūkstančia žolelių šakele, pradedant nuo virtuvės ir baigiant koridoriumi. Nepamirškite apsmilkyti visų kampų – tai išvalysite visą neigiamą energiją, kuri ten susikaupė per pastaruosius metus.

 

Jolės dievybės

 

Kriss Kringle – pagoniškas Jolės dievas, tapatinamas su Kalėdų sezono dvasia. Kitaip tai Kalėdų senelis.

Lucina arba Eileitija – romėnų vaisingumo, moteriškumo ir Mėnulio paslapties deivė, simbolizuojanti šviesos gimimą, naujus metus ir naują viltį.

Freiras – skandinavų gausos dievas, ramybės ir klestėjimo valdovas.

Atis – frigų vaisingumo dievas.

Dionisas – graikų vyno dievas, be jo nepasieina jokia šventė.

 

Trijų žvakių ritualas žiemos saulėgrįžos dieną

 

Šis ritualas įneš į jūsų gyvenimą gerovės, aistros ir laimės! Paimkite tris ilgas žvakes: balta – dieviškoji galia ir visa ko priežastys, raudona reiškia veiksmų efektyvumą materijos pasaulyje, o žalia simbolizuoja laimę. Svarbu, kad žvakės būtų spalvotos ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Ant vieno popieriaus lapo surašykite tris norus. Sulenkite popieriaus lapą, 4 jo kampus sulenkite į vidų. Užklijuokite jį vašku iš trijų žvakių. Laikykite šį laišką paslėpę vienerius metus, pavyzdžiui, naktinio staliuko stalčiuje prie lovos arba spintoje. Kitų metų Jolės dieną voką sudeginkite ant žemės ir nuplaukite pelenus vandeniu.

 

Ką valgyti per žiemos saulėgrįžą?

 

Keptą kalakutą! Vietoj viso paukščio, tai gali būti didelė sultinga šlaunelė. Mėsą pagardinti česnaku, druska ir pipirais, ir kepti suvyniotą į foliką arba kepimo rankovėje. Taip mėsa išliks minkšta. Desertui glai būti būti vaisinis pyragas arba mielinės bandelės su slyvų arba vyšnių uogiene, štrudelis su obuoliais. Galima gerti karštus gėrimus su cinamonu ir gvazdikėliais.

 

Papuošti stalą ir magija įvyks per žiemos saulėgrįžą 

 

Gerai, jei stalo dekoracijoje yra tris spalvos: balta, raudona ir žalia. Žvakės ir servetėlės gali būti raudonos arba žalios. Rinkitės baltą, klasikinę staltiesę, ji suteiks visumai šventiškumo. Papuoškite žvakides smulkiais mineralais. Neapdirbtas rubinas atneš įžeminančios energijos, o kartu ir klestėjimą bei gerovę. Katės akis jums mirksės Mėnulio energija, kuri padės įgyvendinti drąsiausias svajones. Tiks ir piritas, kurio grynuoliai primena auksą, todėl pritrauks daug pinigų. Pravers ir žalios pušų arba eglių šakos. Žalia yra visada geras ženklas.