Pasaulyje yra tiek daug nuostabių vietų, apie kurių egzistavimą nė neįtariate. Kartais regint nepaprasto grožio natūralios gamtos paminklus, sunku patikėti savo akimis. Unikalūs Žemės peizažai žmones stebina daugelį amžių ir tampa įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams menininkų.

 

kalnai

Atrodo lyg nutapyta, ko gero, pasakytų daugelis išvydę įspūdingą kalnyną vidurio Kinijos Gansu provincijoje išsidėsčiusiame geologiniame reljefo parke Zhangye Danxia. Ryškios kalnų spalvos susidarė iš mineralinių nuosėdų bei raudono smiltainio prieš maždaug 24 milijonus metų.

 

Saulėtą dieną atsiskleidžiantis visas reljefo grožis primena kinų mitologiją. Anot legendų, vaivorykštė parodo vietą, kurioje gyvena ar apsilanko drakonas. Ją išvysti reiškia palaiminimą ir didelę sėkmę.

 

Vaivorykštė taip pat nepaprastai reikšmingas Taoizmo simbolis. Jos spalvos atstovauja penkias budizmo šeimas. Oranžinė spalva siejama su Bodhistava. Žmogumi, pasiekusiu nušvitimą, tačiau pasirinkusį gyventi Žemėje ir tarnauti žmonėms.

 

Tikriausiai nėra jokio atsitiktinumo, kad Vaivorykštiniai kalnai susiformavo Budą garbinančiuose kraštuose. Tolimojoje Kinijoje tarsi visa gamta išpažįsta šią religiją.

 

Zhangye Danxia kalnų reljefas kartais vadinamas Azijos Didžiuoju kanjonu. Įspūdingą kalnų masyvą sudaro purpurinių, kaštoninių ir gelsvų spalvų mineralų ir uolienų juostos. Geologinis kinų parkas įtrauktas į „UNESCO“ paveldo sąrašą nuo 2009 metų. Pastaraisiais metais ši vieta labai išpopuliarėjo tarp naujų įspūdžių ištroškusių turistų.

 

Kalnų masyvui susiformuoti prireikė milijonų metų. Skirtingų spalvų uolienos formavosi viena ant kitos. Tačiau prieš 40 ar 50 milijonų metų įvyko tektoninių plokščių susidūrimas, kurio metu tuometinė Indijos sala buvo prijungta prie Eurazijos žemyno. Per 50 milijonų metų Indija, judėdama maždaug 8 m per šimtą metrų, prisidėjo prie Himalajų kalnų masyvo ir Vaivorykštinių kalnų Gansu provincijoje susidarymo.

 

Kinų archeologai žemėlapiuose Vaivorykštinius kalnus pradėjo žymėti apie 1920 – 1930 metus, tačiau ne Kinijoje reljefas liko nežinomas.

 

Zhangye Danxia kalnų reljefas pasaulyje turi analogų. Pavyzdžiui, Šiaurės Amerikoje, Kanadoje panašų vaizdą galima pamatyti Britų Kolumbijoje Spectrum Range kalnuose. Pastarieji kalnai yra vulkaninės kilmės ir sudaryti tokiu pačiu principu kaip kinų Vaivorykštiniai kalnai. Tačiau Kanados kalnų juostas sudaro lavos, pemzos, pelenų ir mineralų sluoksniai.

 

Jungtinių Valstijų pietuose stūkso Chilcotin plokščiakalnis taip pat žavi vaivorykštę priminančiu reljefu. Kaip ir Kanados kalnai, tai ir šie yra vulkaninės kilmės. Jį sudaro šiek tiek kitokia uoliena, kurioje yra kiek mažiau aliuminio ir daugiau natrio bei kalio. Unikali šių mineralų koncentracija sukuria plokščiakalniui būdingą spalvų gamą.

 

Zhangye Danxia kalnų reljefas yra vienintelis vaivorykštę primenantis gamtovaizdis, kuris nėra vulkaninės kilmės. Todėl jis gali būti laikomas vienu iš pasaulio gamtos stebuklų. Tikriausiai dažnas sutiktų, kad kalnų masyvas vidurio Kinijoje galėtų būti įtrauktas į sąrašą objektų, kuriuos būtina pamatyti prieš mirtį!

 

Daugiau įspūdingų Zhangye Danxia Vaivorykštinių kalnų vaizdų pamatysite paspaudę žemiau esančią nuorodą: