Tikriausiai ne vienas esame girdėję apie paslaptingąjį vudu, jo pasekėjų lėlytes, smaigstomas adatėlėmis, ir panašius šiurpinančius dalykus. Ši religija susiformavo daugiausia juodosios Afrikos tikėjimų pagrindu. Tad pabandykime praskleisti jos paslapties šydą.

 

Afrikos įtaka

Vudu lopšiu galima laikyti JAV prancūzų koloniją Luizianą, į kurią buvo vežami vergai iš Afrikos ir kur po Haičio revoliucijos bėgo haitiečiai. XVIII a. pradžioje dauguma vergų į šią koloniją buvo vežami iš Benino, esančio Vakarų Afrikoje. Su savimi jie atsigabeno ir savitą kultūrą, kalbą, religinius įsitikinimus. Jų žinios apie vaistažoles, nuodus, ritualinę amuletų ir talismanų, galinčių apsaugoti žmones arba jiems pakenkti, gamybą tapo pagrindu vudu religijai. Vergų bendruomenė Luizianoje greitai įsitvirtino, mat juodaodžių čia buvo gerokai daugiau nei baltųjų jų vergvaldžių – teigiama, kad santykis buvo du su vienu. Keliaujant daug vergų mirė, tačiau tai dar labiau suvienijo bendruomenę. Ankstyvuoju vudu laikotarpiu žmonės daugiausiai užsiėmė talismanų ir amuletų gamyba, kuriuos dėvėjo, siekdami apsisaugoti, pasveikti ar pakenkti kitiems. Amuletai, skirti priešui nunuodyti, gaminti iš nuodingų Afrikoje augusio medžio šaknų, kurių vergai atsivežė kartu su savimi į Ameriką. Prie sukapotų šaknų buvo dedama kitų magiškų elementų, tokių kaip kaulai, nagai, šaknys, šventintas vanduo, žvakės, smilkalai, šventinta duona ir kryželiai. Pastarieji elementai turėjo suteikti krikščionių Dievo Jehovos ir Jėzaus Kristaus apsaugą. Taigi vudu – ne vien Amerikon atvežas Afrikos tikėjimas.

 

Krikščionybės įtaka

Kai kurie vergvaldžiai vertė juodaodžius tapti katalikais. Tačiau jiems to padaryti iki galo nepavyko – krikščionybė susimaišė su juodosios Afrikos tikėjimais. Vudu pasekėjai tikėjo daugeliu dievybių ir dvasių, globojančių skirtingas gyvenimo sritis, pavyzdžiui, šeimą, meilę, teisingumą ir pan. Iš pradžių šios dvasios buvo vadinamos afrikietiškais vardais. Tačiau vėliau, vergams ėmus šnekėti savo šeimininkų prancūzų kalba, joms buvo pritaikyti krikščionių šventųjų vardai atitinkamai pagal šių globojamą sritį. Į vudu tikėjimą įsiliejo ir tokie katalikybės aspektai kaip giesmė, šlovinanti Mariją, Viešpaties malda, krikštas ir kryžiaus ženklas.

 

Vudu lėlės

Vudu tikima, kad įmanoma pakenkti arba apsaugoti žmogų, pagaminant jo atvaizdo lėlytę ir atliekant su ja tam tikrus ritualinius veiksmus. Pavyzdžiui, norėdami pakenkti nekenčiamam vergvaldžiui, vergai dažnai gamindavo jų vudu lėles, kurios ir šiandien randamos kapuose. Lėlės būdavo pjaustomos, badomos, skandinamos ar kitaip žalojamos tikint, kad atitinkamai kenčia ir žmogus, apie kurį galvojant buvo gaminama lėlė. Tačiau dažnai vudu lėlytės būdavo naudojamos ir geriems tikslams – kaip amuletas siekiant apsisaugoti nuo blogio, ar kaip talismanas, nešantis sėkmę. Adatėlėmis prie lėlės būdavo prisegama mylimo žmogaus, su kuriuo norima būti kartu, nuotrauka, arba vardas, užrašytas ant popierėlio. O prašant tam tikros dvasios globos ir palaiminimo – prisegamas tos dievybės vardas arba atvaizdas.

 

Vudu prietarai ir burtai

 • Jei norite pakenkti kokiam nors žmogui, reikia nukirpti jo plaukų sruogą ir dalį plaukų sudeginti, o dalį – išmesti.
 • Jei norite, kad ūkininko šulinys išsektų, reikia vieną savaitę kasdien įberti po truputį sodos į šulinį, tuomet pasemti iš jo kibirą vandens ir išpilti į upę.
 • Kitam žmogui galima sukelti galvos skausmą vartant jo nuotrauką aukštyn žemyn.
 • Jei miršta moters sutuoktinis ir nenorite, kad ji vėl ištekėtų, vos vyrui mirus, reikia sukapoti visus jo batus į mažyčius gabalėlius.
 • Moteris, norėdama, kad jos vyras nesižvalgytų į kitas dailiosios lyties atstoves, turi įlašinti savo kraujo jam į kavą.
 • Jei moteris pabarsto druska kelią nuo savo namų iki jūsų – tai blogas ženklas. Norėdami jo atsikratyti, turite išvalyti visą druską, o ant savo durų slenksčio paberti pipirų.
 • Norėdami, kad jūsų nepasiektų blogieji vudu burtai, turite gauti kiaulės, deginamos vudu ritualų metu, šerių, ir nešiotis juos su savimi, susuktus į ryšulėlį.
 • Negalima purtyti staltiesės tamsoje lauke, nes mirs kas nors iš jūsų šeimos.
 • Jei tamsoje šluosite šiukšles iš namų laukan, iššluosite ir savo laimę.
 • Neskolinkite ir nesiskolinkite druskos – tai blogas ženklas.
 • Jei pirmadienio rytą jus aplanko moteris – visa savaitė bus bloga.
 • Norėdami apsisaugoti, kad naktį jūsų neaplankytų ragana, nakčiai padėkite šluotą skersai išėjimo.
 • Mergaitės plaukų garbana neša sėkmę.