Kultinis TV serialas „Sopranai“ švenčia 25-ąjį jubiliejų, todėl socialiniuose tinkluose atgimė pamirštas, tačiau efektingas italų mafijos sėbro mylimosios įvaizdis. Jam būdingi ryškūs 2000-ųjų akcentai, persipynę su moteriškumu ir prabanga.

 

Beautiful,Gorgeous,Couple,In,Elegant,Evening,Dresses,In,A,ClassicMetų proveržis

 

Naujieji metai prasidėjo neseniai, tačiau vis dar diskutuojama, kas taps karščiausia 2024-ųjų mados tendencija. Nors dizaineriai laikosi tradicijos diktuoti, kas yra patrauklu ir estetiška, jų įtaka silpsta, užleisdama vietą socialinių tinklų nuomonės formuotojams. Užmarštin keliauja mokinukės įvaizdis su trumpučiu sijonu ir marškinėliais. Dingo nostalgija močiutės megztiniams ir skarelėms. Net lėlė Barbė nugrūsta į tamsiausią kampą. Vietoj to į mados areną žengia pasitikinti, valdinga, geidulinga, net įžūli mafiozo žmona.

 

Italų mafijos sėbro mylimoji mėgsta aprangą, kuri paryškina moterišką figūrą ir spindi prabanga. Ji prižiūri savo kūną, nesirodo viešumoje be makiažo ir puošnios šukuosenos, kas būdinga daugeliui Italijos moterų. Tik, skirtingai nuo kitų pasiturinčių socialinių sluoksnių, gaujos žmonos suvokia savo privilegijų laikinumą ir pavojus, kuriuos lemia vyrų gyvenimo būdas. Jos demonstruoja galią, kurią suteikia pinigai, tačiau primena, jog pasiruošusios ginti, kas brangu, nagais ir dantimis.

 

Šiuolaikinės mafiozo žmonos įvaizdis neatsiejamas nuo įspūdingų dirbtinių kailinių, blizgių faktūrų, raudonos spalvos drabužių, aptempiančių ar per liemenį įimtų siluetų, liukso klasės sportinių kostiumų, leopardo ir kitų plėšriųjų kačių kailio raštų, krūvos auksinių papuošalų. Basta (it. gana, užteks) minimalizmoǃ

 

Taip gimė žvaigždė

 

Įvaizdžio atgimimą galima sieti su kultiniu TV serialu „Sopranai“, kuris per žydruosius ekranus pirmą kartą parodytas 1999 m. sausį. Švenčiant 25-ąjį jubiliejų HBO kompanija socialinėje platformoje „TikTok“ pristatė 25 sek. įrašą su visų 86 serijų santrauka. Taip jaunoji karta, kuri nebuvo gimusi, kai tėvai žiūrėdavo serialą per televizorių, susidomėjo moteriškais personažais ir to laikmečio mada. Žibalo į ugnį papylė filmo „Krikštatėvis“ režisierius Francis Fordas Coppola, instagramo paskyroje paviešinęs itališku stiliumi apsirengusios sesers nuotrauką. Užteko mažo postūmio, kad kriminalinio veikėjo žmonos įvaizdis išplistų po internetinę platybę it virusas.

 

„Google“ sistemose termino „mobwife“ paieška per paskutinius tris mėnesius padidėjo daugiau kaip 2000 kartų, o žyma „TikTok“ platformoje sulaukė 161 mln. peržiūrų. Skaičiuojama, kad internetinėse drabužių parduotuvėse užklausų apie leopardo kailio raštą padaugėjo daugiau kaip 200 %, apie žiedo formos auskarus – 70 %. Z ir Alfa kartos pradėjo mėgdžioti realių žmonių aprangą. Jų įkvėpimo šaltiniu tapo rašytoja ir TV žvaigždė Victoria Gotti, žinoma kaip Gambino nusikaltėlių šeimos mafijos boso Johno Gotti dukra. Sukruto ir kiti klanų palikuonys. Šių metų pradžioje Nunzia Giuliano – 1980-ųjų mafijos boso Carmine Giuliano atžala – išleido tėvo vardu pavadintus kvepalus. Vis daugiau gerbėjų atsigręžė į italų kilmės dizainerius, todėl labiau domimasi mados namais „Versace“, „Gucci“ ir „Golce & Gabbana“.

 

Turtinga namų šeimininkė

 

Žurnalistė Claire Longrigg savo knygoje „Mafia Women“ rašo, kad cosa nostra žmonų paveikslas buvo be galo įvairus – nuo trofėjinių meilužių iki narkotikų dilerių. Jos turėjo daug veiklos ir privalėjo rūpintis ne tik namais, šeima, bet ir savo įvaizdžiu. Sekmadienio mišios bažnyčioje, pasivaikščiojimas po parduotuves, vakarienė prašmatniame restorane, laidotuvės ar teismo posėdis – mafiozų žmonos visada atrodė pritrenkiančiai. Pasak C. Longrigg, savo išvaizda jos demonstravo išdidumą, galią ir stiprybę. Ten, kur valdo nerašyti mafijos įstatymai, išlieka tik atspariausi ir… gudriausi.

 

Serialo „Sopranai“ kostiumų dailininkė Juliet Polsca teigia kūrusi moterišką, ryškų, patrauklų, bet taisyklėms nepavaldų mafijos žmonos įvaizdį. Įkvėpimo sėmėsi iš Naujojo Džersio gyventojų ir stebėjo žmones tiesiog prekybos centruose. Mafijos žmoną apibūdino kaip staiga praturtėjusią namų šeimininkę. Tokios moterys neturėjo įgimtos elegancijos, rafinuotumo, stiliaus pojūčio, tačiau žarstė pinigus. 1999-aisiais mados buvo labai specifiškos, apranga – agresyvoka, tačiau dailiosios lyties atstovės derino atskiras įvaizdžio detales, puošėsi auksu, rūpinosi makiažu, manikiūru, šukuosenomis.

 

Model,In,Golden,Dress.,Fashion,Blond,Woman,With,Perfect,MakeKertiniai elementai

 

Dirbtinis kailis. Anuomet italų kilmės moterys dažniausiai dėvėjo prigludusias sukneles, todėl reikėjo storo, šilumą sulaikančio viršutinio drabužio. Trumpučiai iki liemens ar žemę šluojantys kailiniai paltai – nepigus malonumas, todėl ne tik šildė, bet ir pabrėžė finansinę gerovę. Šiandien rekomenduojama rinktis gamtai draugiškas alternatyvas – dirbtinius gaminius. Siekiamybė – puri, tauri ir prabangi faktūra.

 

Plėšriųjų kačių raštai. Mafijos žmonos lyginamos su katėmis, kurios nenuspėjamos ir laukinės. Vieną akimirką murkia prieš saulę, o kilus pavojui paleidžia į darbą nagus. Gyvūnų kailio raštų motyvai neatsiejami nuo 2000-ųjų, tačiau šio socialinio sluoksnio atstovėms padėjo perteikti agresyvumą, nuožmumą ir parengtį gintis. Ypač aktualūs leopardo kailio piešiniai.

 

Raudona spalva. Tai ne tik meilės, aistros, bet ir kraujo simbolis, reiškiantis ištikimybę klanui. Jaunos merginos, įsiliejusios į cosa nostra bendruomenę, likdavo joje iki gyvenimo pabaigos. Raudona nereiškia perdėto seksualumo. Italai – karštakošiai, todėl antrosios pusės vengdavo provokuoti ir kelti pavydo scenas. Idealus pasirinkimas – prigludę, tačiau uždari rūbai. Vienas dažniausių akcentų, nepriklausomai nuo amžiaus, – ryškiai raudonai dažytos lūpos ir lakuoti nagai.

 

Blizgios tekstūros. Niekas taip gerai neišreiškia noro pasipuikuoti kaip blizgučiai. Karoliukai, kristalai, siuvinėjimai, aplikacijos ar sintetiniai audiniai su liureksu tiko glamūriniam vakarėlių įvaizdžiui. 2000-aisiais dominavo daug žibančių aksesuarų iš metalo: nuo drabužių sagų iki rankinių sagtelių. Blizgesys skyrė mafijos žmonas nuo kitų rajono moterų, ypač darbininkių. Antrosios pusės vaikščiojo lyg informaciniai stendai ir liudijo nelegaliai sukrautus šeimos turtus. Subtilūs akcentai, pavyzdžiui, lakuoti bateliai ar odinis lietpaltis, naudojami kasdienėje aprangoje.

 

Saulės akiniai. Aksesuaras reikalingas apsisaugoti nuo saulės, pasislėpti nuo įkyrių praeivių žvilgsnių ir paparacių objektyvų. Daugelis moterų dengė akis po bemiegių naktų ar net smurto išpuolių. Juk parodyti silpnumą – tabu. Tinka platūs, užapvalinto kvadrato formos rėmeliai, dengiantys pusę veido, arba primenantys kačių akis. Blizgučiai, kristalai, logotipai ar kiti papuošimai suteiks pridėtinės vertės.

 

Juvelyriniai dirbiniai. Mafiozų žmonos puošėsi gausiai dėl dviejų priežasčių. Pirma, jos varžėsi tarpusavyje, kurios vyras dovanoja brangesnes dovanas. Antra, išeidamos iš namų nebuvo tikros, kad galės į juos sugrįžti. Kriminalinis pasaulis – pavojingas ir nenuspėjamas. Ant kulnų lipo ne tik konkurentai, bet ir policija. Auksiniai papuošalai suteikė galimybę išgyventi kritinėmis situacijomis konfiskavus turtą.

 

Sportinis kostiumas. Tūkstantmečio mada neatsiejama nuo sportinio stiliaus, kuriame susipina komfortas ir prabanga. Šiuo laikmečiu išpopuliarėjo rožiniai aksominiai kostiumėliai, derinami su auksinėmis grandinėlėmis, odinėmis rankinėmis ir aukštakulniais. Jie puikiai tiko nusikaltėlių žmonoms, kurių dauguma oficialiai nedirbo ir didžiąją laiko dalį rūpinosi namais. Balansavimas tarp kičo ir originalumo visada buvo koziris gatvių mados kovose.

 

Maištas spintoje

 

Mados ekspertai teigia, kad mafijos žmonos paveikslas išpopuliarėjo, nes nusibodo saugoti gerą reputaciją. Ko vertos feminizmo idėjos, jei 2024 m. moterys vis dar paiso kitų nuomonės, o ne savo poreikių? Per didelio dydžio rūbai, juoda ir kitos neutralios spalvos, tvarios žaliavos, prislopinta prabanga suteikė saugumo, komforto, tačiau suvienodino žmones. Kilo pasipriešinimo banga, laužanti ligšiolinę sampratą, kas yra gražu. Moterys nebenori rengtis lyg geros mergaitės. Jos siekia uždrausto vaisiaus rojuje – begėdiškai raudonų lūpų, leopardo kailio rašto palaidinės su iškirpte, kičinės bižuterijos ir suveltų plaukų šukuosenos.

 

Stilistai antrina, jog mafijos žmonos įvaizdis glaudžiai susijęs su Y2K (2000-ųjų) mada, kuri šiuo metu atgimė lyg feniksas iš pelenų. Jei moterys seka mados tendencijas, tikėtina, pirks drabužius ir aksesuarus, kuriais galės kurti itališką famme fatale. Kita vertus, klesti dėvėtų drabužių internetinės platformos, kur galima rasti daugybę vintažinių egzempliorių. Pakartojant madas, kurios kažkada jau buvo populiarios, moterys sutaupo, pažaboja vartotojiškumą ir saugo aplinką.

 

Spėjama, kad mafijos stilius bus trumpalaikis ir gyvuos daugiausia pusmetį. Pasak tendencijų analitikės ir prognozuotojos Mandy Lee, įvaizdis atspindi sumažėjusią estetikos reikšmę ir gilią nostalgiją praeičiai. Vis dažniau kasdienėje aprangoje naudojami įvairiose subkultūrose įsišakniję akcentai, pavyzdžiui, filmų veikėjų apranga. Šiandien žmonės matuojasi kostiumus ir aprangą vertina ne kaip saviraiškos priemonę, o tiesiog kaip žaidimą. Buvo Barbės era, paskui iškilo Trečiadienės kultas, dabar metas sužibėti Carmelai Soprano.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė