Pasikartojantys lytinių organų uždegimai. Kaip tam padėti tašką?
2023-11-06 07:46Makšties gleivinės uždegimas – dažniausia moterų ginekologinė liga. Kone visos ja perserga bent kartą per gyvenimą, bet nemažai vis dar drovisi kreiptis pagalbos į specialistus ir užsiima savigyda. Netinkamai gydomi uždegimai linkę atsinaujinti. Kaip šiame užburtame rate padėti tašką?
Bakterijų namai
Žmogaus organizme gyvena daugybė bakterijų rūšių, o kai kurios jų gyvybiškai svarbios. Makštis taip pat yra gausybės mikroorganizmų namai. Čia randama apie 250 skirtingų bakterijų rūšių. Iš jų apie 95 % sudaro gerosios laktobakterijos. Jos padeda palaikyti makštį sveiką ir saugo ją nuo įvairių infekcijų. Sutrikus mikroorganizmų pusiausvyrai, vystosi makšties, kiek rečiau ir gimdos kaklelio, gimdos, mažojo dubens uždegimai.
Dažniausi negalavimai
Plačiausia prasme visi moterų lytinių organų uždegimai skirstomi į dvi grupes: neužkrečiamus (endogeninius) ir užkrečiamus (egzogeninius). Prie pirmųjų priskiriami makšties mikrofloros pakitimai, galintys sukelti bakterinę vaginozę ar kandidozę. Užkrečiamiems uždegimams priklauso lytiškai plintančios ligos, pvz., chlamidiozė, trichomonozė. Trumpai apie dažniausius uždegimus:
Bakterinė vaginozė. Susergama sutrikus makšties mikrofloros pusiausvyrai, kai blogosios bakterijos nustelbia gerąsias, ima vyrauti patogeninė šarminė terpė. Ligą išduoda pagausėjusios nemalonaus žuvies kvapo makšties išskyros, niežulys, perštėjimas lytinių organų srityje, deginimo jausmas šlapinantis. Ligai diagnozuoti imamas makšties išskyrų tepinėlis. Patvirtinus bakterinę vaginozę, gydymui skiriamos žvakutės, makšties kremas ar geriami vaistai – priklauso nuo individualios situacijos.
Makšties kandidozė (pienligė). Grybelinis uždegimas, kuriuo bent kartą per gyvenimą suserga 75 % moterų. 40–45 % atvejų kandidozė linkusi kartotis. Šiuo uždegimu susergama makšties terpėje išvešėjus grybeliui Candida albicans. Dažniausiai taip nutinka nusilpus imuninei sistemai, po antibiotikų vartojimo. Taip pat dažnai vargina nėščiąsias. Būdingi simptomai: makšties paraudimas, patinimas, sudirgimas, tirštos, balkšvos, bekvapės išskyros. Liga diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir makšties tepinėlio rezultatais. Gydoma specialiomis žvakutėmis, kremais. Kartais skiriami geriami priešgrybeliniai vaistai. Jeigu pienligė linkusi kartotis, greičiausiai reikia gydyti ir partnerį.
Chlamidiozė. Dažniausia lytiškai plintanti infekcija, kurią sukelia Chlamydia trachomatis bakterijos. Tai klastingas susirgimas, nes dažnai nepasireiškia jokiais simptomais, bet yra toliau platinamas. Jeigu simptomai vis dėlto atsiranda, tai būna gleivingos pūlingos makšties išskyros, skausmingas šlapinimasis, skausmas apatinėje pilvo dalyje, gali pasirodyti kraujo po lytinių santykių, pagausėti menstruacijos. Negydoma liga progresuoja, gali sukelti mažojo dubens uždegimą, nevaisingumą. Diagnozė patvirtinama paėmus mėginį iš šlapimo kanalo, gimdos kaklelio, kartais tiriamas pats šlapimas ar kiti mėginiai. Antibiotikais gydoma ne tik moteris, bet ir lytinis partneris. Gydant derėtų vengti lytinių santykių.
Trichomonozė. Lytiškai plintanti infekcija, kurią sukelia bakterijos Trichomonas vaginalis. Pasireiškia skausmu šlapinantis, pakitusiomis gelsvai žalios spalvos stipraus kvapo išskyromis. Nors 50 % atvejų simptomų išvis nebūna. Negydoma infekcija gali sukelti cistitą, gimdos kaklelio, mažojo dubens uždegimą. Gydoma antibiotikais – ne tik moteris, bet ir jos lytinis partneris. Gydant patartina vengti lytinių santykių.
Išvengti pasikartojimo
Norint, kad lytinių organų uždegimų nesikartotų, svarbiausia tinkamai juos išgydyti. Taigi pajutus neraminančius simptomus būtina nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Jeigu bus patvirtinta diagnozė, šis paskirs tinkamiausią gydymą. Dažniausiai savigyda neveiksminga, skatina įvairias komplikacijas, lėtines ligos formas.
Taip pat svarbu propaguoti saugų lytinį gyvenimą. Atsiminkite, kad vienintelė patikima apsauga nuo lytiškai plintančių ligų yra prezervatyvai. Tai ypač aktualu neturint pastovaus lytinio partnerio.
Lytinių organų uždegimų prevencijai svarbu palaikyti tinkamą makšties mikroflorą. Tam labai reikšmingos laktobakterijos, atkuriančios natūralų makšties pH ir užkertančios kelią uždegimams. Taigi verta reguliariai naudoti makšties žvakutes su gerosiomis bakterijomis. Jos ne tik atkuria normalią makšties mikroflorą, bet ir slopina esamus uždegimus, saugo makšties gleivinę, skatina jos regeneraciją. Tai ypač patartina po antibiotikų kurso, vartojant hormoninę kontracepciją, laukiantis.
Ne mažiau svarbu palaikyti makšties drėgmės pusiausvyrą. Išsausėjusi makšties gleivinė lengviau pažeidžiama, todėl čia lengviau įsitvirtina įvairūs patogeniniai mikroorganizmai. Makšties sausumo problema gali pasitaikyti bet kokio amžiaus moterims, tačiau itin aktuali per menopauzę, taip pat po gimdymo, kai organizme stipriai pakinta hormonų pusiausvyra. Makšties drėgmei palaikyti vaistinėse galima rasti įvairių profesionalių produktų – ovulių, gelių, kremų ir kt. Ypač naudingi produktai su hialurono rūgštimi, vitaminu E, nes ilgam atkuria makšties drėgnumą, skatina jos ląstelių regeneraciją.
Galiausiai nepersistengti su asmenine higiena. Makštis išsivalo savaime, todėl jos plauti nereikia. Pakanka reguliariai prausti išorinius lyties organus. Tai daryti naudojant kuo švelnesnes, intymiai zonai skirtas specialias priemones. Vengti sintetinių dažiklių, kvapų.
Taip pat svarbu:
- Vengti streso
- Rinktis natūralių audinių apatinius drabužius
- Geriau atsisakyti tamponų, o juos naudojant nepamiršti reguliariai keisti
- Nevilkėti stipriai aptemptų drabužių
- Atsisakyti žalingų įpročių.
Autorius Jūratė Survilė