Lietuvoje dabar niūriausios ir tamsiausios dienos. Todėl daugelis pagalvoja apie trumpą pabėgimą ten, kur plieskia saulė, lepina šiluma ir galima mėgautis poilsiu paplūdimyje. Beje, psichologai ir gydytojai sako, kad išvykos sausio–vasario mėnesiais padeda lengviau išgyventi tamsųjį laikotarpį ir sustiprinti imunitetą. Tad kur šią žiemą keliauti rekomenduoja kelionių organizatoriai?

 

Lietuviškų kelionių ypatumaiFemale,Traveler,Passenger,Walking,With,A,Yellow,Suitcase,At,The

 

2024 m. duomenimis, kelerius metus kelionių rinką paralyžiavusi COVID-19 pandemija jau neaktuali. Pernai pasauliniai turistų srautai pasiekė ikipandeminį lygį. Tad dažniau į tolimesnius kraštus keliavo ir lietuviai. Prognozuojama, kad 2025 m. kelionių mastai tik didės. Lietuvoje 2024 m. pirmojo ketvirčio kelionių pardavimai, lyginant su 2023 m., augo net trečdaliu. Jau kelerius metus Turkija išlieka mėgstamiausia lietuvių atostogų kryptimi. Sezono metu į Turkiją kasdien vidutiniškai išskrenda 4 lėktuvai. Antra pagal populiarumą vasaros kryptis – Graikija, į kurią vykdomi 3–4 užsakomieji skrydžiai per dieną, t. y. apie 14 skrydžių per savaitę. Kita daugelį metų populiari poilsinių kelionių kryptis yra Ispanija. Tarp pastarųjų metų naujovių – Juodkalnija, kuri jau spėjo susilaukti didelio lietuvių susidomėjimo. Prie sparčiai populiarėjančių krypčių prisijungė ir Malta. Ši kryptis ypač mėgstama jaunesnių keliautojų ir dirbančių asmenų, negalinčių skirti visos savaitės poilsiui, tad mieliau renkasi 3–4 dienų kelionę. Pastaraisiais metais pasaulyje išpopuliarėjusios darbostogos (workcation), kai poilsis derinimas su nuotoliniu darbu bei komandos formavimo veiklomis, vis labiau domina Lietuvos įmones. Šio tipo kelionių kryptys kasmet šiek tiek keičiasi, priklauso ir nuo sezono. Vasarą ir šioje kelionių kategorijoje lyderiauja Turkija. Po jos seka Graikija, Juodkalnija, Italija. Žiemą įmonės dažniausiai keliauja Į Egiptą, Maltą, Tenerifę ar Madeirą. Darbostogų trukmė svyruoja nuo 3 iki 7 naktų. Kelionių organizatoriai pastebi dar vieną naują lietuvių kelionių tendenciją, t. y. tautiečiai linksta į keliones leistis spontaniškai, todėl dažniau renkasi paskutinės minutės išvykas. Tokiu būdu dažnas sau leidžia atostogauti užsienyje net kelis kartus per vieną sezoną.

 

Metas lankyti tolimus kraštus

 

Būtent jau minėtas įprotis į keliones leistis spontaniškai pasinaudojus paskutinės minutės pasiūlymais lemia, kad išauga išvykų sausio–vasario mėnesiais skaičius. Kelionių ekspertai priduria, kad sausis ir vasaris kelionių sektoriuje ypatingi todėl, kad tuomet tolimuosiuose kraštuose vyrauja sausiausias klimatas. O tai užtikrina, kad dienų turistams neteks leisti pasislėpus po skėčiais ar viešbučio kambariuose. Bene populiariausia kryptis šiuo laikotarpiu yra Tailandas. Pietryčių Azija lyg medus bites vilioja turistus iš Europos ir Šiaurės Amerikos. Žiemą išsiilgusieji šilumos ir egzotiškų patirčių čia paprastai praleidžia 14–21 naktį. Ir per vieną kelionę aplanko ne tik įspūdingą šalies sostinę Bankoką, bet ir mažiausiai du kurortus. Tiesa, dėl to teks iškęsti apie 12 val. trunkantį skrydį. Visgi ilga kelionė su persėdimu lietuvių negąsdina. Mat atostogos šioje šalyje atsiperka tiek psichologiškai, tiek finansiškai. Tailandą brangu pasiekti, tačiau pragyvenimo kainos mažos, tad net neturint didelio biudžeto įmanoma pasimėgauti egzotiška prabanga: nuostabiais paplūdimiais tropinėse Tailando salose, išskirtine šios šalies virtuve ir, žinoma, Kinijos bei Indijos kultūros atspindžiais įmantriuose šventyklų bokštuose ir vertybėmis turtinguose muziejuose. Tailandas puikiai prisitaikė priimti vakariečius, todėl nepatogumų dabar šioje egzotiškoje šalyje patiria retas. Ieškantys aštresnių įspūdžių vyksta į Indiją. Šioje šalyje geriausia lankytis spalį–kovą. Temperatūra kiek žemesnė, dienomis šviečia saulė, o naktimis galima ramiai išsimiegoti. Štai gegužę temperatūra Indijoje gali viršyti 45 ºC. Šalyje rekomenduojama praleisti ne trumpiau kaip dvi savaites. Pirmos kelionės metu keliautojai dažniausiai susipažįsta su auksiniu trikampiu – Deliu, Agru ir Džaipuru.

 

Trumpam pabėgimui – Europos salos ir Šiaurinė Afrikos pakrantė

 

Kelionių organizatoriai patikina, kad ir Europoje galima šiltai praleisti 5–7 dienas. Ispanijai priklausančios Kanarų salos daugiausia turistų sulaukia būtent spalį–vasarį. Malonų salų klimatą lemia vėjo atpučiamas šilta Sacharos dykumos oro masė, tad net sausį čia galima leisti laiką paplūdimiuose. Salyną sudaro kelios salos ir jos visos turistams suteikia skirtingų įspūdžių. Fuerteventurą mėgsta ieškantys egzotikos. Sala neretai laikoma savotišku Afrikos tęsiniu. Mat čia karaliauja dykuma su didelėmis kopomis. Tiesa, Fuerteventuroje mažoka lankytinų vietų. Visgi ji idealiai tinka ieškantiems ramybės ir nuošalumo, taip pat tiems, kurie nori mėgautis vandens pramogomis. Gran Kanarijoje atmosfera primena žemyną, tačiau nutolus nuo miestais apstatytos pakrantės, salos centre puikuojasi aukšti kalnai, gilūs kanjonai, didžios uolos ir gilios olos. Ši sala idealiai tinka norintiems daugiau laiko praleisti gamtoje, leistis į žygius ir nesusidurti su kitais keliautojais. Lansarotė – unikaliausia Kanarų sala, kurioje be juodos vulkanų lavos yra ir itin įdomių meno bei architektūros kūrinių, autentiškų kaimų. Trys mažosios Kanarų salos – La Palma, El Hierro ir La Gomera, stebina unikalia gamta. Jos atrodo lyg kitas salynas. Turistų čia gerokai mažiau. Gamtos mėgėjams ypač rekomenduojama pati mažiausia El Hierro sala. Čia vos 11 tūkst. gyventojų, tačiau gamtos sukurta dermė tiesiog gniaužia kvapą. Salos reljefas kalnuotas, draskomas ugnikalnių ir dovanojantis įstabių panoramų.

 

Kitas saulėtų žiemos atostogų krypčių trejetukas – Egiptas, Tunisas, Marokas. Į Egiptą geriausia keliauti gruodį–vasarį, kai temperatūra pakyla iki 26 ºC. Tunisą geriausia aplankyti nuo spalio iki gegužės, kai temperatūra dieną pakyla iki 28 ºC. Vis dažniau turistai iš Lietuvos keliauja į Maroką. Itin daug lankytojų sulaukia sostinė Marakešas. Tiesa, sausio pabaigoje ir vasario pradžioje keliautojų būna mažiau, tad pasimėgauti šiuo spalvingu miestu, apsilankyti autentiškuose turguose ir pasilepinti paplūdimiuose galima išvengiant grūsties.

 

Kelionių organizatoriai taip pat rekomenduoja:

 
  • Singapūrą. Šis Pietryčių Azijos miestas-valstybė laikomas tobula atostogų kryptimi. Oro temperatūra čia visuomet aukšta, sezoniškumo praktiškai nėra. Vasaris laikomas karščiausiu – temperatūra siekia 27 ºC. Sausis – šalčiausias, nes vidutinė temperatūra nukrinta iki 26 ºC.
  • Maldyvų salas. Čia ypač saulėta sausuoju metų laiku, kuris trunka nuo gruodžio iki balandžio. Nuo gegužės iki lapkričio taip pat šilta, tačiau dangus gali būti debesuotas, didesnė oro drėgmė ir lietaus tikimybė. Žinoma, daug kas priklauso nuo salos, kurioje žadama apsistoti (Maldyvams priklausančių salų yra daugiau nei 1200), nes oras skirtingose salose gali skirtis.
  • Jungtinius Arabų Emyratus. Populiariausias miestas – Dubajus su įspūdingais dangoraižiais, žadą atimančiais prekybos centrais ir prabangiais viešbučiais. Visi auksaspalvėje dykumoje iškilę modernūs miestai atrodo lyg nuostabus miražas. Ypač turtingiausias iš emyratų – Abu Dabis. Čia net 80 % populiacijos sudaro imigrantai. Tad Abu Dabis iš tiesų kosmopolitiškas ir atviras. Žinoma, vakarietiška laisvė galioja tik turistams skirtose zonose, tačiau to tikrai pakanka. Juolab kad iš Abu Dabio galima leistis į nuostabią ekskursiją dykumoje arba patogiai persikelti į šiam emyratui priklausančias salas. Geriausias laikas keliauti į JAE yra lapkritis–balandis, kai temperatūra svyruoja apie 24–30 ºC dieną ir 13 ºC naktį.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė