Italijos ir kituose Viduržemio jūros regionuose, Indijoje aštraus (krapus ir anyžius primenančio) kvapo pankoliai vertinami virtuvėje ir liaudies medicinoje. Visos prieskoninės daržovės dalys valgomos – šaknys, stiebai, lapai, sėklos.

 

Pietų Europoje pankoliai vertinami jau daugiau nei 2000 metų. Jau senovės Romos ir Graikijos gyventojai prieskoninę daržovę naudojo nuo inkstų, blužnies, kepenų, plaučių ir virškinimo sistemos ligoms gydyti. Šiuolaikinis mokslas patvirtino, kad pankoliuose yra gydomųjų medžiagų, kurios gali padėti nuo diarėjos, nevirškinimo, dujų kaupimosi, vidurių užkietėjimo, širdies ligų, kraujospūdžio, nutukimo, menstruacijų, kvėpavimo sutrikimų ir net apsaugoti nuo vėžio.

 

Pankoliuose itin daug fitoestrogenų, vitamino C, folatų, kalio ir skaidulų. Skaidulos, folatai ir kalis teigiamai veikia kraujotaką ir padeda pašalinti kancerogenines medžiagas iš žarnyno. Pietų Korėjos universiteto mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu pastebėta, kad žiurkės, kvėpavusios pankolių eteriniu aliejumi greičiau virškino maistą ir suvartodavo mažiau kalorijų.

 

Palyginus su daugelių kitų daržovių ir žalumynų, salsvo, aitroko skonio pankoliai yra labai stiprūs antioksidantai. Aštrų kvapą suteikianti lakioji medžiaga anetolis, kurio taip pat yra anyžiuose, gydo uždegimą ir neleidžia formuotis vėžinėms ląstelėms.

 

Pankolių į kasdienį valgiaraštį rekomenduojama įtraukti tiems, kurie nori numesti svorio. Jie slopina apetitą ir greitina medžiagų apykaitą organizme. Taip pat manoma, kad pankoliai gali padėti išvengti potraukio tam tikriems, kaloringiems maisto produktams. Daržovėse esančios medžiagos padeda išskaidyti riebalų sankaupas kraujyje ir paversti jas energija.

 

Pankolių vartojimas skatina šlapimo išsiskyrimą. 2011 metais Granados universiteto Ispanijoje mokslininkai atliko naujausią tyrimą, kurio metu nustatė, kad pankoliai gerina miego kokybę. Juose esančios medžiagos reguliuoja už miegą atsakingo hormono melatonino kiekį.