Pagalba priimant sprendimus: Gabrielė mokosi spręsti pati
2023-03-22 09:40Pačiam spręsti su asmeniniu gyvenimu susijusius klausimus – pamatinė kiekvieno žmogaus teisė. Ši teisė – pamatas, ant kurio statoma laisvė. Deja, žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią, kartais apsispręsti patiems yra sudėtinga.
Tokiu atveju į pagalbą ateina pagalbos priimant sprendimus specialistas, teikiantis vieną iš paslaugų projekte „Institucinės globos pertvarka: nuo institucinės globos link bendruomenėje teikiamų paslaugų”.
Pagalbos priimant sprendimus specialistas, neperša savo nuomonės, o, priešingai, diskutuoja, dalijasi informacija, paaiškina, kol pats žmogus pasijunta pakankamai stiprus priimti jam svarbų spendimą.
Apie tai, kaip teikiama ši paslauga ir kaip ji padėjo kaunietei Gabrielei, papasakojo Raminta Kožanova, Kauno „Arkos“ bendruomenės pagalbos priimant sprendimus specialistė.
Svarbiausia – žmogaus apsisprendimas
„Pagalba priimti sprendimus – paslauga žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią. Svarbiausia, kad specialistas tik pagelbėtų žmogui išsigryninti sprendimą, bet neprimestų savo nuomonės. Kitaip tariant, žmogui paliekama visa atsakomybė išsakyti savo valią ir norus“, – sako R. Kožanova,
Kaip tai veikai praktikoje? Specialistas žmogui padeda kontroliuoti savo gyvenimą suteikdamas jam reikalingas priemones. Pavyzdžiui, informaciją pateikia jam suprantama kalba, bendrauja paveikslėliais, padeda susidėlioti dienotvarkes ir kt. Specialistas padeda žmogui apsispręsti sveikatos, asmeniniais, turtiniais ir neturtiniais klausimais.
Gabrielės istorija
Specialistė pasakoja, kad bičiulė Gabrielė, baigusi profesinę mokyklą, atvyko į Kauno „Arkos“ bendruomenę. „Iš pradžių buvo labai uždara, tyli, net šiek tiek agresyvi, nes mokykloje išgyveno skaudžią patyčių patirtį. Bet jos viduje kažkas spurdėjo. Nors ir buvo tyli, visus stebėjo, ieškojo prie ko prisiglausti, su kuo susidraugauti. Noras bendrauti bei padėti buvo didesnis nei skaudi ankstesnė patirtis, – pasakoja moteris. – Po pusmečio, lankydama Kauno „Arkos“ bendruomenę, į pagalbą priimti sprendimus paslaugą kreipėsi su noru – savanoriauti. Niekada nebandžiusi, bet aiškiai žinojusi, kad nori savanoriauti gyvūnėlių prieglaudoje“.
Specialistė sako, kad tai ir buvusi gražios istorijos pradžia. „Pradėjome siekti tikslo ir Gabrielei pavyko! Savanorystės procesas truko nuo palydėjimo ir asistavimo veiklose iki savarankiško nuvykimo ir veiklų atlikimo. Ji lankė kačių prieglaudą ”Katino svajonė”, kurioje tvarkė narvelius, keitė vandenį, valė grindis ir, žinoma, dovanojo savo meilę ir rūpestį katėms“, – šypsosi pašnekovė, pasakodama apie Gabrielę.
„Kai įveikė ir paragavo pasiekto tikslo sėkmės, tada gimė dar didesnės svajonės. O jų buvo nemažai! Ties kuria apsistoti mums padėjo P.A.T.H. įrankis, kuris leidžia bičiuliui nustatyti savo norus, tikslus arba net svajones ir jų siekti. Tai metodas, skirtas pozityviai planuoti ateitį ir tai užtvirtinti grafiškai – piešinių pagalba. Taikant šį modelį, atsiskleidžia stipriosios konkretaus žmogaus savybės, įgūdžiai bei talentai“, – sako R. Kožanova.
Ateities planuose – darbas
Šiuo metu didžiausias Gabrielės noras – susirasti darbą. Specialistė sako, kad dabar su Gabriele daugiausia kalbasi apie tai, kur ieškoti darbo, kaip pasiruošti darbo pokalbiui ir pačiam darbui, kokių įrankių reikia.
Gabrielė, lankydama Kauno „Arkos“ bendruomenę, dalyvauja įvairiuose projektuose, renginiuose, mugėse, mokymuose. Viename iš socialinių renginių susipažino su kompanija „Įgalink“. Ten ir išgirdo apie projektą “Unikalus gyvenimas”, kuriame šiandien dalyvauja ir Gabrielė. Projektas siekia įtraukti žmonės su negalia savarankiškai ieškotis darbo. Susitikę jie mokosi pasitikėti savimi, tobulina darbo paieškos įgūdžius.
Specialistė sako pastebėjusi, kad, gaudama pagalbą priimti sprendimus, Gabrielė vis labiau pasitikėjimas ir savimi, ir aplinka: „Ji atranda vis naujų dalykų, kuriuos gali pasiekti, įveikti, bandyti. Dabar sugeba ir kitus pamotyvuoti, ir įgalinti bandyti siekti to, ko nori“.
Pasak R. Kožanovos, Gabrielei atsivėrė daug pirmų kartų ir naujų pradžių. „Ar viskas pavyko iškart ir sklandžiai? Tikrai ne. Tačiau gaudama palaikymą ir pagalbą, mergina deda pastangas ir toliau siekia savo tikslo“, – sėkminga pabaiga tiki pašnekovė.