Nors lengvas judėjimas – vienas iš didžiausių gyvenimo džiaugsmų, tačiau traumos neaplenkia ne tik aktyviame sporte, bet ir kasdieninėje veikloje. Artėjant šaltajam metų laikui, traumų skaičius didėja dar labiau, todėl labai svarbu žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą sau ir artimiesiems. Vienas iš moderniausių gydymo būdų – enzimų terapija, kuri ne tik mažina tinimą ir skausmą, bet ir pagreitina gijimo procesą.

 

Dalius Barkauskas

 

Anot medikų, traumos gali būti kelių rūšių, todėl patyrus bet kokią traumą, svarbu įvertinti visus faktorius – mat skirtingoms traumoms taikomi skirtingi gydymo būdai.

 

Vytenis Trumpickas

 

Patyrus traumą, kad ir buitinę, svarbiausia yra pirmoji para, todėl anot Vyriausiojo Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojo Daliaus Barkausko, kiekvienas turėtume įsiminti keturis svarbiausius pirmuosius veiksmus, bet kokios traumos atveju.

 

vlcsnap-2019-10-09-16h23m45s586

 

„Poilsis, mobilizacija, pakėlimas ir ledas. Visu pirma, kol nežinom, kokio rimtumo yra audinių pažeidimas, visada patartina pažeistą galūnę mobilizuoti, jei oda sveika ir bintuoti nereikia – įtvirtinti įtvaru, kad galūnė nejudėtų. Tuomet sužeistą galūnę šiek tiek pakelti, jog nesikauptų kraujas ir dėti kompresinį tvarstį su ledu, nes ledas nuskausmina ir mažina kraujo išsiliejimą į audinius“, – pataria D. Barkauskas.

 

vlcsnap-2019-10-09-16h23m56s781

 

Gydant traumas, gydytojai stengiasi nenaudoti vaistų, tačiau rimtų įvykių atveju jų išvengti nepavyksta – be vaistų atsiranda tinimas, mėlynės, pacientą lydį skausmai. Vienas iš moderniausių šiuolaikinių traumų gydymo būdų – enzimų terapija. Tai tikslingai sudarytų hidrolizinių enzimų derinių vartojimas gydymo tikslais.

 

vlcsnap-2019-10-09-16h24m01s725

 

Enzimai, arba kitaip fermentai, būtini medžiagų apykaitai ir organizmo apsaugai. Enzimus natūraliai gamina beveik visi organai, ypač daug jų išskiria kasa. Jų gausu ir šviežiuose vaisiuose bei daržovėse, tačiau dažnai būtent pastarųjų suvalgome nepakankamai. Patyrus traumą ar po chirurginių operacijų, sisteminiai enzimai padeda greičiau užgyti žaizdoms, mažina skausmą, uždegimą, taip pat jie skaldo audinių irimo produktus ir dalyvauja juos šalinant.

 

vlcsnap-2019-10-09-16h24m05s902

 

„Traumos gydymą turėtų paskirti gydytojas po apžiūros, tačiau ką žmogus galėtų vartoti bet kokiu atveju, tai sisteminės fermentų terapijos preparatai. Jie daro poveikį kūno saviregeneraciniams procesams, kraujotakai, mikrocirkuliacijai. Taip greičiau gyja audinių pažeidimas, kraujosruvos ir mažėja patinimas“, – pasakoja D. Barkauskas.

 

vlcsnap-2019-10-09-16h24m45s869

 

D. Barkauskui antrina ir Lietuvos vyrų krepšinės rinktinės gydytojas, reabilitologas Vytenis Trumpickas, teigdamas, jog patyrus traumą, svarbiausia yra pirmoji pagalba, apsilankymas pas specialistą bei patikrintų medikamentų vartojimas.

 

„Pirmą parą visada rekomenduojamas šaltis – kad kuo mažiau tintų, kuo mažiau būtų uždegiminių reakcijų, kuo greičiau galėtume pacientą atstatyti į buvusio aktyvumo lygį. Tačiau jei trauma rimtesnė, niekuomet nepatariame eksperimentuoti, geriausia kreiptis į gydymo įstaigą, kur po apžiūros nustatomas traumos rimtumas ir sudaromas gydymo planas“, – sako V. Trumpickas.

 

Gydytojo prioritetas yra paskirti gydymą, kuris atitinka traumos rimtumą ir pobūdį, o būtent sisteminė enzimų terapija palengvina gijimą. Enzimais traumas gydosi ir Lietuvos krepšininkai bei kitų šakų sportininkai – taip greičiau pasiekiamas norimas sveikimo rezultatas.

 

„Reabilitacijos metu stengiamės nenaudoti jokių vaistų, tačiau yra atvejų, kada jų neįmanoma nevartoti. Jeigu yra tinimas, hematomos, tuomet naudojama šiuo metu populiariausia enzimų terapija. Naudojant enzimus mes sutaupome gijimo laiką, sumažiname nedarbingumo etapą, tuo pačiu mažėja skausmas ir norimas rezultatas pasiekiamas daug greičiau“, – teigia V. Trumpickas.

 
Nuotraukos: TV TOPAS archyvas