Ožerškių uogos – gražiam gyvenimui
2023-08-29 09:00Ryškiai raudonos ožerškių uogos, dar vadinamos goji, kilusios iš Kinijos. Azijoje valgomos daugybę metų, nes tikima, kad būtent dėl jų laukia ilgas gyvenimas. Kuo dar naudingos?
Liaupsintos ir vertintos
Ožerškių krūmai jau augo daugiau nei prieš 4000 metų sausringuose ir pusiau sausringuose šiaurės vakarų Kinijos regionuose. Uogos vertintos kaip sveikas maistas ir veiksmingas vaistinis augalas, tradicinėje kinų medicinoje vartotas kepenų ir inkstų sveikatai gerinti bei regėjimui stiprinti. Goji uogos pirmą kartą paminėtos 200 m. pr. Kr. seniausiame Kinijos vaistinių žolelių žinyne. Šios neįkainojamos medicinos ir žemės ūkio žinios priklauso legendiniam Kinijos imperatoriui Šenongui. Knygoje jis išvardijo daugiau nei 365 žoleles, kurias skirstė į aukščiausios, vidutinės ir žemos kokybės. Goji uogos – aukščiausios rūšies dėl naudos sveikatai. Šenongas laikomas kinų medicinos tėvu ir gerbiamas už tai, kad suteikė senovės Kinijos kultūrai žinių apie vaistažoles. Anot legendos, Šenongas išbandė kiekvieną aprašytą augalą ir pajuto naudingą poveikį organizmui. XVI a., Mingų dinastijos laikais, kinų žolininkas Li Shizhen nuodugniai aprašė ožerškių uogas ir išaukštino daugybę jų privalumų. Žolininkas rašė, kad šios uogos padeda kepenų ir inkstų kanalams, kuriais, anot tradicinės kinų medicinos, srūva energija. Poetas Liu Juncy iš Tanų dinastijos eilėraštyje gyrė goji stebuklingą poveikį. Neva net šalia jų krūmo iškasto šulinio vanduo padeda ilginti gyvenimą. Vienas žinomiausių fitoterapeutų ir gydytojų Kinijos istorijoje Li Shudjun 1578 m. rašė, kad Nanču kaimo žmonės nuolat valgo goji uogas ir beveik visi šimtamečiai. Šios uogos susijusios ne tik su ilgaamžiškumu, bet ir grožiu. Anksčiau merginos iš garsių ir turtingų šeimų gerdavo ožerškių uogų arbatą, kad atrodytų jauniau ir gražiau. Vyrai Kinijoje valgė šias uogas, kad sustiprintų seksualinį gyvybingumą. Kinijoje vis dar prisimenamas posakis: „Vyras, kuris išvyksta į ilgą kelią toli nuo namų, neturėtų imti goji uogų su savimi.“ Nors dažnai teigiama, kad ožerškių uogos suteikia ilgaamžiškumą, tačiau jokia istorija neprilygsta žinomo Kinijos žolininko Li Ching Yueno, tvirtinusio, kad jam daugiau nei 200 metų, pasakojimui. XX a. 2-ajame dešimtmetyje interviu metu jis savo ilgaamžiškumą priskyrė ypatingai mitybai, kurioje buvo gausu kiniškų žolelių, ryžių vyno ir goji uogų. 1933 m. „The New York Times“ paskelbtame nekrologe aprašytas kaip pergyvenęs 23 žmonas ir su jomis susilaukęs 200 vaikų.
Nauda sveikatai
Stiprina imunitetą. Goji uogos jau seniai vartojamos tradicinėje medicinoje siekiant apsisaugoti nuo ligų ir infekcijų, natūraliai sustiprinti imunitetą. Įvykdžius 30 dienų trukusį tyrimą, kuriame dalyvavo 60 vyresnio amžiaus žmonių, kasdien gėrusių 120 ml šių uogų sulčių, išsiaiškinta, kad jiems padidėjo imuninių ląstelių kiekis ir pagerėjo bendra savijauta. Po 3 mėnesių trukmės tyrimo, kuriame dalyvavo 150 vyresnių asmenų, ožerškių uogų papildai pagerino imunitetą.
Gerina regėjimą. Tyrimai rodo, kad goji uogos gerina akių sveikatą ir saugo nuo tokių sutrikimų kaip geltonosios dėmės degeneracija – progresuojanti būklė, dėl kurios gali negrįžtamai pablogėti regėjimas. 90 dienų trukmės tyrimas, kuriame dalyvavo 150 vyresnių žmonių, parodė, kad mitybą papildžius goji uogomis padidėjo antioksidantų kiekis kraujyje, sumažėjo geltonosios dėmės degeneracijos grėsmė. Kitame tyrime, kuriame dalyvavo 114 žmonių, sergančių ankstyvąja geltonosios dėmės degeneracija, išsiaiškinta, kad kasdien vartojami ožerškių uogų papildai pagerino geltonosios dėmės pigmento tankį, o tai gali apsaugoti nuo šios ligos progresavimo. Šiose uogose taip pat gausu antioksidantų, tokių kaip zeaksantinas, kurie sergsti akies lęšiuką ir tinklainę nuo pažeidimų.
Padeda kontroliuoti svorį. Sodriai saldus uogų skonis ir didelis skaidulų kiekis padeda maitintis sveikai. Prieš valgį rekomenduojama sukramsnoti keletą uogų ir išvengti persivalgymo. Jomis gardu skaninti jogurtą ar salotas. Dėl mažo kaloringumo ir cukraus kiekio jos gali pakeisti džiovintus vaisius, kuriuose daug cukraus.
Kovoja su laisvaisiais radikalais. Be liuteino ir zeaksantino, goji uogose yra antioksidantų, tokių kaip vitaminai C ir E bei likopenas. Jose yra daugiau antioksidantų nei kiviuose, avietėse ir apelsinuose. Antioksidantai kovoja su laisvaisiais radikalais arba nestabiliomis molekulėmis, kurios gali kauptis ląstelėse dėl rūkymo, aplinkos taršos, streso. Laikui bėgant didelis laisvųjų radikalų kiekis gali sukelti lėtines ligas, tokias kaip širdies ligos, vėžys ar II tipo cukrinis diabetas. Tačiau valgant daug antioksidantų turinčių uogų šių ligų rizika mąžta.
Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Tyrimai rodo, kad ožerškių uogos padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Ištirta, kad jose esantys polisacharidai (angliavandenių rūšis) sumažino gliukozės kiekį kraujyje II tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms. Goji uogų polisacharidai taip pat stimuliuoja insulino gamybą.
100 g 349 kcal
Baltymai 14,3 g
Angliavandeniai 77 g
Skaidulos 13 g
Kalcis 190 mg
Geležis 6,8 mg
Vitaminas C 48,4 mg
Imbierinė arbata
3 porcijos
100 ml 5 kcal
Ruošti 1 val.
- 30 g ožerškių uogų
- 700 ml vandens
- 15 g tarkuoto imbiero
- 20 g cukraus
GAMINIMAS. Uogas keletą kartų nuplauti šaltu vandeniu. Užvirti vandenį ir išjungti. Suberti uogas, imbierą ir cukrų. Uždengti ir palikti pastovėti 1 val.
Uogų glotnutis
1 porcija
100 ml 432 kcal
Ruošti 5 min.
- 250 ml avižų pieno
- Pusė banano
- 30 g ožerškių uogų
- Šaukštas migdolų sviesto
- Šaukštas maltų sėmenų
- Pusė šaukštelio cinamono
- 5 g tarkuoto imbiero
GAMINIMAS. Uogas 10 min. pamirkyti šiltame vandenyje. Nusausinti. Į maišytuvą sudėti uogas, bananą, pieną, migdolų sviestą, sėmenis, imbierą ir cinamoną. Viską maišyti, kol išeis vientisa masė.
Autorius Monika Budnikienė