Onichilozė yra būklė, kai nagų plokštelė atsiskiria nuo piršto paviršiaus. Nagas tampa baltas, geltonas ar žalsvas, netaisyklingos formos, jo paviršiuje atsiranda įlenkimų. Kas daro įtaką onicholizės atsiradimui ir kaip ją gydyti?

 

nagai

Kas yra onicholizė?

 

Onicholizė yra yra nago plokštelės atsiskyrimas nuo nago guolio. Pažeidimai dažnai prasideda nuo vieno ar kelių nagų galiukų ir ir tęsiasi iki maždaug trečdalio nago. Atsiskyrimą lydi rausvos nago odos spalvos praradimas dėl persišviečiančių kapiliarų po nagais nebebuvimo. Atsiskyrimas yra laipsniškas ir paparastai neskausmingas. Nuo nago guolo atsiskyręs nagas paprastai turi netaisyklingas ribas tarp rausvos ir baltos dalies (išorinio krašto).

 

Didžioji nago dalis yra matinė, balta arba įgavusi geltoną ar žalsvą atspalvį. Žalia nago plokštelė po traumos gali rodyti bakterinę infekciją. Tai ypač pasakytina apie žmones. Tai ypač dažnai nutinka žmonėms, kurie reguliariai laiko rankas vandenyje, plovikliuose ar dirvožemyje. Žalias nagas po traumos taip pat gali reikšti subungualinę hematomą, mikozę ar melanomą.

 

Onicholizės atveju po nagu gali sustorėti oda, o pati nago plokštelė būti deformuota: gali būti įdubęs nago paviršius, nagas gali būti sulenktais kraštais ar gali sustorėti pati nago plokštelė.

 

Onicholizės priežastys

 

Dažniausia onochilozės priežastis yra trauma. Net nedideli, bet dažni sužalojimai gali atskirti nago plokštelę nuo nago guolio. Sąlyga yra dažnas šių traumų pasikartojimas. Taip gali nutikti, pavyzdžiui, nuolat avint per ankštus batus.

 

Onicholizė gali atsirasti ant didžiųjų kojos pirštų nagų ar ant bet kurio kito rankos ar kojos piršto, pavyzdžiui, dėl dedervinės ar žvynelinės.

 

Onicholizė taip pat gali atsirasti dėl, pavyzdžiui, pernelyg dažno manikiūro įrankių naudojimo, kurie, paspaudus po nago plokštele, pašalinant nešvarumus, sukelia pasikartojančias, nedideles nagų traumas.

 

Cheminės medžiagos yra dar viena onicholizės priežastis. Ši problema ypač dažnai vargina darbščias namų šeimininkes (ploviklių poveikis) ir statybininkus (cemento poveikis).

 

Be to, tokie veiksniai kaip per didelė drėgmė, grybelinės ligos ir tam tikrų vaistų (pavyzdžiui, tetraciklino grupės antibiotikų) vartojimas gali sukelti nagų atsiskyrimą nuo odos.

 

Onicholizė gali būti pirmasis kai kurių odos ligų, tokių kaip psoriazė ir kerpligė, taip pat sisteminių ligų, tokių kaip hipertirozė, raudonoji vilkligė, geležies trūkumas ir diabetas, simptomas.

 

Gydymas ir pagalba sau

 

Gydant onicholizę, pirmiausiai reikia rasti šios ligos priežastį. Jei priežastis yra trauma ar chemikalai, reikėtų stengtis, jei įmanoma, išvengti kontakto su jais, kol pažeidimai išgis.

 

Nagų atsiskyrimas paprastai praeina savaime, išnykus nagų defektus sukeliančiai problemai. Kad nagai visiškai ataugtų, reikia 4 – 6 mėnesių, o kojų nagams – nuo 8 iki 12 mėnesių.

 

Jei onicholizės priežastis nėra aiški, reikia atlikti išsamų kraujo tyrimą ir patikrinti skydliaukės hormonų kiekį.

 

Bakterinėms ar grybelinėms infekcijoms reikia tinkamo gydymo.

 

Teisingas kosmetinis gydymas taip pat yra svarbus. Nagus reikia kiek įmanoma labiau patrumpinti, nes skiriamoji nagų plokštelė yra užteršta ir nešvari. Nagų, pažeistų onicholizės, negalima valyti aštriais įrankiais, reikia vengti kontakto su drėgme, nešvarumais ir ilgo rankų  mirkymo be apsaugos. Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginio nagų plokštelės pašalinimo.