Laurų lapai – populiarus prieskonis, naudojamas rauginant, marinuojant bei troškiniams ir įdarams gardinti. Subtilaus kvapo kartaus skonio lapeliuose slypi neišmatuojama nauda sveikatai.

 

Bay,Leaves,On,A,Straw,Background,With,Pepper

Naudojami kulinarijoje ir medicinoje 

 

Laurų lapai jau nuo seniausių laikų populiarūs ne tik daugelio kultūrų virtuvėje, bet ir medicinoje. Lauramedis simbolizavo išmintį, taiką ir apsaugą tiek senovės graikų, tiek romėnų kultūrose, sodintas prie šventyklų, o iš jo lapų pinti vainikai puošdavo mokslininkų, didvyrių ir sportininkų galvas. Senovės Egipte laurų lapai naudoti gaminant kvepalus, taip pat manyta, kad turi gydomųjų savybių. Egiptiečiai naudojo laurų lapus įvairioms ligoms gydyti, įskaitant galvos skausmą ir karščiavimą. Laurų lapai garsėjo ir senovės Indijoje – ajurvedos medicinoje jais gydyti įvairūs negalavimai. Viduramžių Europoje lauramedžiai dažniausiai auginti vienuolynuose. Jų lapais gardintos sriubos, troškiniai ir padažai dėl pikantiško skonio, taip pat virta gydomoji arbata. Artimuosiuose Rytuose laurų lapai buvo naudojami kulinarijoje šimtmečius skaninant tradicinius patiekalus – plovą ir įdarytus vynuogių lapus. Iki beveik XVII a. mitinė laurų lapų galia išgarsino juos Anglijoje. Tikėta, kad tai raganų ir velnio globėjai. Belgijoje lauramedžiai auginti Briugės mieste, iš kur eksportuoti į imperatoriškuosius ir karališkuosius teismus. Šiandien lauramedžiai klesti saulės nušviestose ir derlingose Viduržemio jūros pakrantėse, auginami kulinarijos ir dekoratyviniams tikslams. Turkija išlieka didžiausia laurų lapų eksportuotoja pasaulyje. Dėl tokio populiarumo džiovintų laurų lapų galima rasti bet kurios bakalėjos parduotuvės prieskonių skyriuje.

 

Apipinti mitais ir legendomis

 

Lauramedis senovės graikų vadintas dafna. Vienoje iš legendų pasakojama apie upės dievo dukrą Dafnę ir dievą Apoloną. Jis beprotiškai įsimylėjo nepriklausomą Dafnę. Užuot atsidavusi dievui, Dafnė šaukė Žemės deivę Gają ir maldavo pagalbos. Pasigailėjusi Gaja pavertė Dafnę lauramedžiu. Savo raudoje Apolonas pavadino medį šventu augalu. Kitame mite pasakojama, kad į Apoloną pataikė Eroso strėlė, dėl kurios jis beprotiškai įsimylėjo ir persekiojo Dafnę. Bandydama nuo jo pabėgti šaukėsi savo tėvo, kuris pavertė ją medžiu. Dėl lauramedžių svarbos Apolono žyniai rūkė lapus, kad sukeltų pranašiškus regėjimus.

 

Senovės Viduržemio jūros regiono gyventojai tikėjo, kad lauramedis turi ypatingų galių, saugo nuo nelaimių, todėl sodino prie namų. Romėnai taip pat tikėjo, kad šis medis saugo nuo žaibo, todėl imperatoriaus Tiberijaus galvą visada puošė laurų lapų vainikas. Kinai iki šiol tiki, kad norint apsisaugoti nuo nelaimių arba padėti sau ar kitiems pakliuvus į bėdą, verta naudoti laurų lapus, nuplautus tekančiu vandeniu.

 

100 g 313 kcal

Angliavandeniai75 g

Natris 23 mg

Kalis 529 mg

Vitaminas C46,5 mg

Kalcis834 mg

Geležis43 mg

Magnis120 mg

 

Nauda sveikatai

 

Padeda sergant cukriniu diabetu. Tyrimai rodo, kad laurų lapai gelbsti sergant II tipo cukriniu diabetu. Nustatyta, kad jie ne tik skanina maistą, bet ir turi įtakos gliukozės metabolizmui. Taip pat mažina blogojo cholesterolio kiekį ir didina gerojo cholesterolio kiekį sergant II tipo cukriniu diabetu.

 

Kovoja su uždegimu. Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad laurų lapai slopina COX-2 fermento, kuris sukelia uždegimą, aktyvumą. Laurų lapuose yra seskviterpeno laktonų, kurie kovoja su uždegimu, nes slopina azoto oksido gamybą. Tyrimai rodo, kad didesnės koncentracijos azoto oksidas gali sukelti uždegimą. Kaip teigia mokslininkai, azoto oksido inhibitoriai – galimas uždegiminių ligų gydymo būdas. Nustatyta, kad cineolis, pagrindinis laurų lapų junginys, kovoja su uždegimu.

 

Saugo nuo vėžio. Tyrimas, atliktas su žmogaus piktybinėmis ląstelėmis, leido padaryti išvadą apie daug žadančius laurų lapų ekstrakto rezultatus. Nustatyta, kad cineolis slopina leukemijos ląstelių augimą. Taip pat ištirta, kad laurų lapų ekstraktas veiksmingas gydant krūties vėžį – sukėlė piktybinių ląstelių žūtį.

 

Kovoja su grybelinėmis infekcijomis. Daugelis tyrimų patvirtino, kad laurų lapai veiksmingai kovoja su grybelinėmis infekcijomis, tokiomis kaip Candida. Mat prisitvirtina prie ląstelių sienelių ir neleidžia prasiskverbti pro membraną.

 

Gerina virškinimą. Laurų lapai turi įtakos virškinimo traktui, nes neleidžia pažeisti skrandžio ir skatina šlapinimąsi. Tai padeda pašalinti toksinus iš organizmo ir palaikyti inkstų sveikatą. Šiame prieskonyje esantys organiniai junginiai veiksmingai gelbsti sutrikus skrandžio veiklai, švelnina nemalonius dirgliosios žarnos sindromo simptomus, lengvina maisto virškinimą.

 

Laurų lapų arbata

 

3 porcijos

100 ml 5 kcal

Ruošti 25 min.

 
  •  5 džiovinti laurų lapai
  •  Cinamono lazdelė
  •  Litras vandens

GAMINIMAS. Į vandenį suberti laurų lapus, įmesti cinamono lazdelę ir virti 20 min. Norint silpnesnės arbatos, susmulkinti lapus, užpilti karštu vandeniu ir leisti jiems išbrinkti.

 

Natural,Bay,Leaf,Herbal,Tea,In,Glass,Cup,On,Rustic

 

Trinta bulvienė

 

4 porcijos

100 ml 220 kcal

Ruošti 50 min.

   
  •  25 g sviesto
  •  5 griežinėliai rūkytos šoninės
  •  Svogūnas
  •  500 g bulvių
  •  750 ml vištienos sultinio
  •  Druskos, maltų baltųjų pipirų pagal skonį
  •  Laurų lapas
  •  5 šaukštai grietinės
  •  2 šaukštai smulkintų laiškinių česnakų

GAMINIMAS. Ištirpintame svieste pakepinti smulkintą svogūną, kol suminkštės. Bulves nuplauti šaltu tekančiu vandeniu, nusausinti. Į puodą supilti sultinį, sudėti bulves, svogūną, šoninę, įmesti laurų lapą ir pagardinti prieskoniais. Virti 30 min., kol bulvės suminkštės. Išimti laurų lapą ir viską sutrinti trintuvu. Pakaitinti ant silpnos kaitros 2 min. Patiekti su grietine ir česnakais.

   

Vichyssoise,-,Leek,And,Potato,Creamy,Soup,(french,Food)

   

Autorius Monika Budnikienė