Nemalonus šiuolaikinio gyvenimo palydovas – kojų tirpimas
2021-10-11 08:14Galūnių tirpimas – dažnas simptomas, kurį gali sukelti įvairios priežastys. Nors neretai manoma, kad šis negalavimas praeina be jokio gydymo, tačiau į tai nereikėtų numoti ranka. Juolab tuomet, kai toks tirpimas kasdien vargina kojas. Mat sunkumas, skausmas ir badymas adatėlėmis gali įspėti apie sudėtingas ligas.
Vienas simptomas – daugybė priežasčių
Kojų ar rankų tirpimas gali būti trumpalaikis. Jį nulemia nepatogi sėdėsena, įtemptas ar pasikartojantis darbas. Kartais galūnės nutirpsta tiesiog užmigus netinkamoje pozoje. Visgi tais atvejais, kai tirpimas sistemingai kartojasi, derėtų ieškoti tikrųjų šio nemalonaus simptomo priežasčių. Itin dažnai galūnės tirpsta esant kalcio trūkumui. Tuomet dar pasireiškia mėšlungis, lėtinis nuovargis, gerklų spazmai, kamuoja bloga nuotaika. Nustatyti, ar trūksta kalcio, nesudėtinga. Pakanka atlikti kraujo tyrimą. Tačiau galūnių tirpimas gali rodyti ir sudėtingesnes sveikatos problemas – tai pirmasis cukrinio diabeto simptomas. Pradinėje šios ligos stadijoje, dar iki pasireiškiant neįprastam troškuliui, gausiam šlapinimuisi ir silpnumui, aiškiai juntamas pėdų tirpimas. Diabetas – sudėtinga liga, kuri progresuodama lemia, kad užanka nervus maitinančios arterijos. Tam įvykus galūnėse esantys nervai pažeidžiami ir atsiranda tirpimo pojūtis. Tai vadinama periferine neuropatija. Deja, laikui bėgant ši būsena progresuoja, net gali neigiamai paveikti judėjimo funkciją ir sukelti neįgalumą. Skaičiuojama, kad būtent diabetas lemia 30 % periferinės neuropatijos atvejų. Tad jeigu galūnės tirpsta nuolat, būtina patikrinti cukraus kiekį kraujyje. Nenustačius cukrinio diabeto ir galūnių tirpimui kartojantis, medikai rekomenduoja ištirti stuburą. Dėl išvaržų, stuburo slankstelių pažeidimų bei lėtinių uždegimų gali būti spaudžiami nervai. Ir toks užspaudimas lemia nemalonius pojūčius rankose bei kojose.
Pavojingas venų nepakankamumas
Neretai nuovargis bei tirpimas kojose pasireiškia ir tuomet, kai pažeistos kojų venos. Šis simptomas būdingas I venų varikozės stadijai. Venų varikozė – viena pasaulyje labiausiai paplitusių ligų tarp abiejų lyčių atstovų. Venų nepakankamumo problemų turi kas antras suaugęs žmogus. Venų varikozė išsivysto, kai venų vožtuvėliai negeba tinkamai funkcionuoti ir venose ima didėti kraujo spaudimas, dėl kurio minėti vožtuvai dar labiau pažeidžiami. Atsiranda kraujo sąstovis, venos plečiasi, susidaro poodinių jų mazgelių, pamažu sandarumą praranda iki tol sveiki buvę venų vožtuvai ir taip liga progresuoja. Nors venų varikozė gali pasireikšti bet kokioje kūno vietoje, dažniausiai atsiranda kojose. Mat tai toliausiai nuo širdies nutolusi organizmo vieta, tad kraujui iš čia sunkiausia partekėti atgal į širdį. Pirmieji apie venų varikozę įspėjantys ženklai yra dažnas kojų nuovargis, kartais nutirpimas, sunkumo pojūtis jose, tinimas, naktimis kamuojantis mėšlungis. Iš pradžių kojų odoje pastebimi kapiliarų tinkliukai, vėliau venos vis labiau plečiasi ir tampa matomos, ligai progresuojant pasirodo jų mazgeliai. Galiausiai atsiranda aplinkinių audinių pakitimų. Jeigu tarp artimų giminaičių būta sirgusių venų varikoze, patartina nė nelaukiant pirmųjų simptomų kreiptis į gydytojus ir profilaktiškai pasitikrinti venų būklę. Bet koks diskomfortas kojose neturėtų būti ignoruojamas. Mat ilgainiui laikini simptomai virsta gyvenimo kokybę gadinančiais veiksniais, taip pat gali būti ir staigios mirties priežastimi dėl krešulių susidarymo.
Kaip sau padėti?
Įsisenėjus venų varikozei taikomas chirurginis gydymas. Jį, įvertinęs būklę, parenka gydytojas. Visgi pirminėse stadijose simptomus galima palengvinti kitomis priemonėmis. Gali būti taikoma kompresinė terapija – specialus spaudžiantis trikotažas. Kojų venoms gelbsti ir mankšta. Veiksmingiausia, o ir maloniausia, profilaktika yra vandens aerobika. Vanduo šiek tiek spaudžia kraujagysles, jas tonizuoja, neleidžia plėstis. Pastebėta, kad plaukikai venų varikoze serga itin retai ir tik vyresniame amžiuje. Tačiau gelbsti bet kokia aktyvi fizinė veikla, kuri mažina veninę stazę: kojų pakėlimas, raumenų tempimas, svorio reguliavimas, darbo ir poilsio režimo laikymasis, kontrastinis dušas. Namuose žiūrint televizorių ar skaitant nederėtų sėdėti sukryžiavus kojas. Kur kas naudingiau pėda ritinėti paprastą teniso kamuoliuką. Tai papildomo laiko ir pastangų nereikalaujanti mankšta. Kojas pravartu ir švelniai masažuoti nuo pėdų šlaunų link: pagerės ne tik venų kraujotaka, bet ir limfos pratekėjimas. Derėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kokia poza miegama. Medikai rekomenduoja naktį ilsėti kojas šiek tiek pakėlus. Visgi svarbiausia kasdien judėti ir stiprinti kojų raumenis, mat nuo jų tvirtumo dažnai priklauso, ar venų varikozė išsivystys ir pasieks sunkią stadiją. Puikiai tinka lėti ir ramūs pasivaikščiojimai nelygiu paviršiumi, lengvi kojų tempimo pratimai, net elementarus kojų pasiūbavimas sėdint prie darbo stalo. Nemalonius simptomus patikimai malšina ir nereceptiniai tepalai bei geliai. Tik svarbu atkreipti dėmesį į preparato sudėtį. Idealiu atveju jame turėtų būti augalinių medžiagų ir eterinių aliejų, kurie natūraliai mažina kojų nuovargį, sunkumą ir skausmą, gerina venų kraujotaką.
Naudinga žinoti
- Mediciniškai būsena, kai juntamas galūnių nutirpimas, vadinama parestezija. Ji atsiranda dėl į nervą plintančio spaudimo, nervo pažeidimo, maistinių medžiagų stokos. Tad kamuojant tokiems simptomams būtina atlikti išsamų kraujo tyrimą ir pasirūpinti vitaminų, mikroelementų bei flavonoidų kiekiu kasdienėje mityboje.
- Jei pėdos ir blauzdos nuolat tirpsta, jose juntamas dilgčiojimas, gali tekti atsisakyti alkoholio. Mat nesaikingas svaigiųjų gėrimų vartojimas irgi lemia periferinę neuropatiją.
- Laikinai kojos tirpsta esant nervų uždegimui. Tuomet gydomas šis susirgimas, o nemalonūs simptomai kojose šalinami lengva mankšta ir nereceptiniais vaistais.
- Galūnių tirpimu gali pasireikšti Reino sindromas, reumatoidinis artritas ar kitos sąnarius pažeidžiančios ligos, išsėtinė sklerozė, migrena, vitaminų trūkumas (ypač B12) bei įvairios paveldimos ligos.
- Medaus įvyniojimai taip pat gali padėti užkirsti kelią galūnių tirpimui. Prieš einant miegoti tirpstančias galūnes derėtų patepti medumi ir apvynioti medvilniniu audeklu. Tirpimas turėtų nebevarginti jau po 3–4 procedūrų.
- Jei galūnių tirpimas susijęs su pažeistais sąnariais ar užspaustais nervais, pravartu kreiptis pagalbos į osteopatijos specialistus, kurie padės pašalinti simptomų priežastis.