Naujos gyvybės paleidimas į pasaulį – stebuklinga patirtis, iš esmės pakeičianti tiek moters kūną, tiek jos mintis. Po gimdymo staiga visas dėmesys nukrypsta į naujagimį, o moteris savo poreikius nustumia šalin ir visą save atiduota už viską brangesniam mažam ryšulėliui. Natūralu, kad šiuo periodu visas pasaulis sukasi apie ką tik užgimusią gyvybę. Visgi naujai iškepta mama turėtų nepamiršti ir savęs. Ypač daug dėmesio po gimdymo reikia intymiai higienai. Kaip tinkamai ja pasirūpinti?

 

Priimti natūralius procesusYoung,Woman,With,Flower,On,Grey,Background,,Closeup.,Gynecology,Concept

 

Vienas svarbiausių ir pirmiausių žingsnių, kurį privalo žengti nauja mama, yra kitokios savęs priėmimas. Tam, kad jis būtų sėkmingas, moteris dar iki gimdymo turėtų išsamiai pasidomėti, kas vyks su jos kūnu gimdant, ko tikėtis vėliau, kaip pamažu jis tvarkysis pogimdyminiu laikotarpiu. Gimdymas – fiziškai viena sunkiausių patirčių, sukelianti organizmui milžinišką išbandymą ir net šoką. Natūralu, kad po jo kūnas gali būti visiškai išsekęs, skausmingas. Jeigu gimdymas vyko natūraliais takais, be abejo, didžiausias skausmas jaučiamas tarpvietės zonoje. Kur dar gausios makšties išskyros, vadinamos lochijomis. Nors visi šie pojūčiai ir pokyčiai nemalonūs, visgi neišvengiami ir natūralūs, o svarbiausia – laikini. Jeigu moteris žino, ko tikėtis, ją tai mažiau gąsdina ir viską lengviau priimti.

 

Kaip tvarkytis su lochijomis?

 

Nesvarbu, gimdymas vyko natūraliai ar buvo atliktas cezario pjūvis, pogimdyminiu laikotarpiu vyksta gimdos apsivalymas – iš makšties teka kraujingos išskyros, vadinamos lochijomis. Pirmas tris paras kraujavimas būna gausus, todėl reikėtų turėti specialiai po gimdymo skirtų paketų ar net sauskelnių. Visiškai normalu, jeigu išskyrose pasirodo keletas nedidelių (iki 2 cm skersmens) krešulių. Maždaug nuo ketvirtos dienos lochijos šviesėja, tampa nebe tokios gausios. Įprastai pakanka įprastų per menstruacijas naudojamų paketų. Beje, tinka tik jie ir niekas kitas – nei tamponai, nei menstruacinės taurelės po gimdymo nenaudojami, nes didina infekcijos riziką! Antrą savaitę lochijos jau gali būti vos rausvos, jų kiekis mažėja, galiausiai tampa gelsvai balkšvos, joms suvaldyti pakanka kasdienių įklotų. Normaliai šis gimdos apsivalymo procesas užtrunka iki 6 savaičių. Beje, normalu, kad lochijų išsiskiria daugiau po žindymo, didesnio fizinio aktyvumo ar atsistojus po ilgesnio sėdėjimo ar gulėjimo. Taip pat normalu, jog šios išskyros turi specifinį kvapą.

 

Švelnūs prausikliai

 

Kadangi po gimdymo išsiskiria lochijos, prausti intymią zoną tenka dažniau nei įprastai. Kol išskyros gausios, apiprausti rekomenduojama kaskart keičiant paketą. Geriausia apsiplauti tekančio vandens srovele. Tam nebūtina kiekvieną kartą eiti į dušą, galima naudoti buteliuką su vandeniu sėdint ant klozeto. Taip pat nebūtina kaskart naudoti prausiklio – pakaks pagal poreikį kelis sykius per dieną. Derėtų naudoti specialius intymios zonos prausiklius, jokiu būdu ne paprastą dušo gelį. Intymiai zonai skirti prausikliai veikia kur kas švelniau, nedirgina pažeistos odos, palaiko natūralų pH pusiausvyrą ir taip mažina infekcijų riziką. Jeigu tarpvietė labai skausminga, vaistinėse galima įsigyti specialių prausiklių, kurie slopina skausmą, uždegimą, mažina tinimą, net spartina gijimą. Tai itin aktualu, jeigu yra tarpvietės plyšimas arba atlikta epiziotomija (tarpvietės kirpimas).

 

Stiprinti tarpvietės raumenis

 

Moterims nedrąsu apie tai kalbėti, bet dauguma jų po gimdymo susiduria su didesniu ar mažesniu šlapimo nelaikymu. Taip nutinka dėl nusilpusių dubens dugno raumenų, todėl juos būtina stiprinti. Laukti nėra ko, Kėgelio pratimus galite atlikti iš karto, nereikia laukti, kol kūnas visiškai atsigaus. Pradžiai užteks kelis kartus per dieną po keliolika kartų sutraukti ir vėl atpalaiduoti dubens dugno raumenis taip, tarsi bandytumėte sulaikyti šlapimą. Šis pratimas visiškai saugus, jį galite atlikti diskretiškai bet kur, kad ir ką darytumėte. Net žindant kūdikį ar valgant pietus. Reguliarūs dubens dugno pratimai padeda gerinti šlapimo pūslės kontrolę, makšties tonusą ir bendrą dubens sveikatą. Vėliau, kai jau galėsite grįžti prie mankštos, prie šių pratimų galėsite prijungti sudėtingesnius dubens dugno stiprinimo pratimus.

 

Autorius Jūratė Survilė