Energetikos sektorius, apimantis elektros ir šilumos gamybą bei transportą, yra didžiausias šiltnamio efektą sukeliančių dujų, prisidedančių prie klimato kaitos, šaltinis. Ekspertų teigimu, sumažinti planetai daromą žalą galima tuo atveju, jei taupyti energetinius resursus ir jų nešvaistyti imsis ne tik didžiosios įmonės, bet ir kiekvienas gyventojas.

 

Miniature,Bulb,And,Calculator,On,White,Board

Elektros suvartojimas sparčiai auga

 

Tarptautinė energetikos agentūra paskaičiavo, kad dauguma elektros energijos pasaulyje vis dar gaminama deginant iškastinį kurą. 2021 m. elektros energijos sektoriuje sunaudota 59 % visų pasaulyje sunaudojamų anglių, 34 % gamtinių dujų, 4 % naftos. Pasak energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovo Manto Kavaliausko, elektros energijos kasmet reikia vis daugiau. Tad tam, kad Žemė neuždustų tiesiogine šio žodžio prasme, vartoti atsakingai tiesiog būtina. „Pasaulinė elektros energijos paklausa nuolat auga, o 2050 m. ji bus 75 % didesnė nei dabar. Ir toliau gaminant elektrą vien iš iškastinio kuro, lauktų nepavydėtinas scenarijus, todėl pasaulis vis aktyviau atsigręžia į žaliąją energetiką, akcentuoja atsakingo energijos vartojimo būtinybę. Prie to galime prisidėti kiekvienas, pakeisdami iš pirmo žvilgsnio nereikšmingus kasdienius įpročius ir mažindami elektros švaistymą. Taip ne tik taupysime savo pinigus, bet ir padėsime planetai išlikti“, – sako M. Kavaliauskas.

 

Turėkite savas elektros naudojimo taisykles

 

Energetikos ekspertas sako, kad daugybė smulkių kasdienių elektros naudojimo įpročių, juos pakeitus kitokiais, laikui bėgant gali turėti didelį teigiamą poveikį aplinkai. Keičiant įpročius, svarbu į elektros taupymo procesą įtraukti visus namų ūkio gyventojus, todėl pašnekovas pataria susikurti taisykles, kurių visi sutartų laikytis. Taisykles kurti atsižvelgiant į individualius namų ūkio elektros energijos naudojimo įpročius: pavyzdžiui, jei esate įpratę ruošdami kavą ar arbatą pripilti pilną arbatinį vandens, įsiveskite taisyklę nuo šiol pilti jo tik tiek, kiek iš tikrųjų reikia. „O galbūt įsivesite taisyklę, kad vietoj vonios darbo dienomis būtų pasirenkamas prausimasis duše, taip taupant vandenį, o gyvenant individualiame name – ir jam paruošti reikalingą elektrą. Jei turite įprotį palikti įrenginius veikti budėjimo režimu, galite paskirti atsakingą asmenį, kuris kas vakarą patikrintų, ar visi įrenginiai išjungti. Nuolat laikote įjungtą televizorių, nors jo ir nežiūrite – atsisakykite šio įpročio. Kurdami savas energijos vartojimo taisykles, būtinai įtraukite vaikus – jie gali nustebinti netikėtais pasiūlymais, kaip taupyti energiją“, – tikina jis.

 

Žinokite, kas naudoja daugiausia elektros

 

Kiekvienuose namuose galima rasti ne mažiau nei dešimt elektrą naudojančių prietaisų, pradedant televizoriais, baigiant elektriniais dantų šepetėliais. Jiems reikalingas nevienodas elektros kiekis, vieni prietaisai naudoja jos daugiau nei kiti, tad susiruošus taupyti svarbu tai žinoti.

 

Didžiausia dalis, 14–15 %, namų ūkiuose suvartojamos elektros atitenka skalbimo mašinoms, indaplovėms ir skalbinių džiovyklėms, nes vandens ar oro sušildymas eikvoja itin daug elektros. Ne ką mažiau elektros naudoja šaldytuvai ir šaldikliai – apie 13 % visų elektros sąnaudų, mat šie prietaisai turi būti nuolat įjungti. „Skalbkite drabužius šaltame ar žemesnės temperatūros vandenyje. 80–85 % drabužiams skalbti sunaudojamos energijos tenka vandeniui šildyti, todėl skalbiant šaltame vandenyje šias sąnaudas galima sumažinti perpus. Taip pat nejunkite pustuštės skalbyklės ar indaplovės, o esant galimybei skalbinius džiovinkite natūraliai. Kalbant apie šaldymo įrenginius, šaldytuvo durelių patariama nevarstyti be reikalo, nepalikti ilgai atidarytų, šaldytuvus ir šaldiklius reikia reguliariai atitirpinti, o pustuščių šaldiklių nelaikyti įjungtų, geriau sudėti juose esančius produktus į šaldytuvo šaldymo kamerą, jei tokia galimybė yra, o šaldiklius išjungti“, – pataria pašnekovas. Trečią vietą tarp elektros rijikų užima elektronikos prietaisai, kurie sunaudoja apie 6 % visos namų ūkių elektros energijos. M. Kavaliauskas primena, kad netgi nenaudojami elektros prietaisai, palikti veikti budėjimo režimu, siurbia elektrą, kai to visai nereikia, sykiu didindami išlaidas už ją.

 

„JAV Energetikos departamento duomenimis, budėjimo režimu veikiantys elektronikos prietaisai gali sunaudoti 5–10 % visos prietaiso suvartojamos energijos. Todėl reikėtų nepatingėti išjungti visų elektros prietaisų, kuriuos įpratę palikti budėjimo režimu. Šį procesą padeda supaprastinti kištukiniai lizdai ar ilgintuvai su išjungimo mygtukais, vienu paspaudimu išjungiantys kelis prietaisus“, – teigia jis.

 

Rinkitės, ką perkate

 

Visus elektros prietaisus anksčiau ar vėliau tenka pakeisti naujais. Tai dar viena puiki proga pradėti taupyti elektrą, renkantis aukštesnės energinio efektyvumo klasės prietaisus. Efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G: A++, A+ ir A klasės prietaisai energiją naudoja taupiausiai, G klasės – mažiausiai taupiai. Kai kurie gaminiai papildomai pažymėti „Energy Star“ ženklu, taip pat rodančiu didelį jų energinį efektyvumą. „Dažnai žmonės vengia pirkti aukštesnės energinės klasės gaminius dėl didesnės kainos arba apskritai nekeičia senų, dar veikiančių, nors ir neefektyviai, prietaisų. Pinigai naujam pirkiniui tokiu atveju sutaupomi, tačiau jų netrunkama išleisti apmokant didesnes sąskaitas už elektrą, kurias ir išaugina tie patys pasenę ar neefektyvūs įrenginiai“, – sako M. Kavaliauskas. Elektros sunaudojimui įtakos gali turėti ne tik prietaiso klasė, bet ir kitos jo savybės. Štai rašaliniai spausdintuvai paprastai labiau taupo elektrą nei lazeriniai, o skystųjų kristalų televizoriai ir monitoriai naudoja jos mažiau nei turintys plazminius ekranus.

 

Pasitelkite atsinaujinančiuosius išteklius

 

Pastaruoju metu vis daugiau Lietuvos gyventojų įsirenginėja saulės elektrines ar šilumos siurblius, tuo, pasak M. Kavaliausko, stipriai prisidėdami ne tik prie mažesnių išlaidų, bet ir prie klimato kaitos stabdymo. Jo teigimu, šilumos siurbliai sumažina energijos suvartojimą iki 70 %, o jų energinis efektyvumas gali siekti ir 400 %. Saulės elektrinės generuoja visiškai žalią elektrą, kurios gamyba palieka tik visai nežymų CO2 pėdsaką, palyginti su kitais elektros energijos gamybos būdais. „Saulės elektrinės – ne tik vienas švariausių energijos gamybos būdų, bet ir gali sumažinti sąskaitas už elektros energiją iki 70 %. Šilumos siurbliai, kitaip nei dujų ar kietojo kuro katilai, naudoja labai mažai elektros energijos, kurią efektyviai paverčia į šilumą, naudojamą patalpoms šildyti, vėsinti, karštam vandeniui ruošti, atsižvelgiant į šilumos siurblio tipą. Pereiti prie tokio tipo įrenginių gyventojus skatina ir valstybė, mokėdama kompensacijas už jų įsirengimą. Tad tai dar labiau padidina jų ekonomiškumą ir pagreitina atsipirkimą“, – teigia pašnekovas.

 

„Elektrum Lietuva“ pranešimas žiniasklaidai