Naudingi patarimai, kaip atsikratyti negatyvių minčių
2016-03-29 14:53Savidestrukcijos antonimas tikriausiai būtų savęs tobulinimas arba kūrimas. Kai žmogus nustoja tobulėti ir augti, pradeda nykti. Viskas prasideda nuo minčių ir žodžių. Rytuose sakoma: „Prieš ką nors darydamas pagalvok, paskui dar kartą pagalvok“. Kokios mintys priveda prie savidestrukcijos? Ir kaip susitvarkyti su tomis neigiamomis mintimis?
Pats žodis, kaip garsų rinkinys ar vaizdas, kurį sukuria smegenys, neturi jokios galios. Tam, kad žodis turėtų poveikį, reikia jį susieti su semantine reikšme. Sparnuotos frazės gali pateikti daug informacijos. Galvoje kylančias mintis galima suskirstyti į kelias grupes: žodžiai, kurie kuria, ir žodžiai, kurie naikina. Negailestingai ir žiauriai skamba sakiniai, kuriuose yra tokie žodžiai: „reikia“, „turi“, „privalai“ ir kt. Padeda tobulėti sakiniai, kuriuose yra tokių žodžių: „galiu“, „ketinu“, „gausiu“, „noriu“, „žinau kaip“ ir kt.
5 dažniausiai vartojamos frazės, kurios riboja asmeninį tobulėjimą:
- „Aš esu nevertas ir nenusipelnau“. Tokios mintys dažniausiai ateina iš vaikystės. Klaidingas įsitikinimas neleidžia žmogui atsipalaiduoti ir patikėti, kad galima gauti kažką gero tiesiog, be priežasties. Tokiam žmogui atrodo, kad jis privalo atitikti kokius nors nenatūralius visuomenės standartus. Kokią grėsmę toks mąstymas kelia? Pavyzdžiui, susipažinus su nuostabiais žmonėmis arba gavus nepaprastą galimybę, tokie žmonės negali patikėti, kad gali būti taip paprasta kažką gauti. Nuolatinis nepasitikėjimas savimi ir kitais atbaido naujas galimybes ir laimingas akimirkas.
- „Man nepavyks“. Atrodo, kad visiems viskas puikiai sekasi ir pavyksta, tik ne jums. Regis, jūs neturite reikalingų savybių ar gebėjimų. Kaip dažnai kyla tokios mintys? Galbūt laikas pradėti geriau save pažinti? Atrasti naujų galimybių ir rasti būdų, kaip jas pritaikyti, siekiant asmeninių tikslų.
- „To negali būti“. Magija ir fortūna lydi tik išrinktuosius. Pasaulyje nebūna stebuklų. Ar kartais nepagaunate savęs taip galvojant? Jeigu jūs kuo nors netikite – esate visiškai teisūs, o jeigu teisite – esate teisūs taip pat. Kodėl? Žmogaus smegenys nevertina jūsų įsitikinimų, jų užduotis – veikti. Jos tiesiog ieško patikimiausio būdų, kaip būtų galima realizuoti mintis. Galbūt reikėti išmokti labiau pasitikėti pasauliu ir smegenims pačioms nuspręsti, ką iš tikrųjų galima padaryti, o kas yra realu, bet kol kas ne dabar.
- „Už savo laimę reikia kovoti“. Kovoti – tai vyrų pasaulio veiksmažodis. Kad vyras būtų vyru, jam reikia testosterono ir kovos už vietą po saule. Jie privalo būti drąsūs, kad galėtų kovoti iki galo. Tačiau, jeigu jūs nesate vyras, nustokite tikėti šia kliše. Moteris yra gimusi, kad būtų laiminga ir ji yra laimės šaltinis. Jai nereikia dėl nieko kovoti, tiesiog teisingai pasirinkti ir suprasti, kad teikia didžiausią laimę ir ugdyti tą jausmą savyje.
- „Aš nieko iš savęs nesitikiu“. Ar reikia stebėtis, kad jūsų gyvenime nieko gero nevyksta, jei nuolat kartojate mintyse šią mantrą. Žodis „niekas“ yra labai svarbus ir turi lemiamą įtaką kiekvienos dienos įvykiams ir pasirinkimams. Šis žodis neleidžia pastebėti jokių žmonių, kurie būtų pasiruošę jums padėti ar patarti. Visada reikėtų prisiminti, kas jūs iš tikrųjų esate, o jeigu negalite nieko padaryti, tai reikėtų nebijoti ieškoti kito asmens arba psichoterapeuto pagalbos.
10 trumpų patarimų, kaip atsikratyti negatyvių minčių:
- Medituoti ir užsiimti joga. Tai padeda išvalyti galvą nuo negatyvių minčių.
- Šypsotis. Šypsena kelia nuotaiką ir mažina stresą. Be to, ji nieko nekainuoja.
- Bendrauti su pozityviais žmonėmis.
- Neigiamas mintis keisti pozityviomis.
- Nevaidinti aukos. Savo gyvenimą kuriate patys, todėl prisiimkite atsakomybę.
- Padėti kitam.
- Prisiminti, kad tobulų nėra ir gyventi toliau.
- Dainuoti. Dainavimas padeda sumažinti įtampą ir atskleisti užslopintus jausmus bei emocijas.
- Pagalvoti apie 5 dalykus, už kuriuos šią akimirką esate dėkingi. Būti dėkingu – tai reiškia labiau vertinti tai, ką turi. Už ką jūs esate dėkingi? Gal už šunį, sveikatą, savaitgalio išvyką, sporto klubą, darbą? O gal jūsų sąrašas visai kitoks?
- Skaityti pozityvaus mąstymo citatas. Pavyzdžiui: „Stebėkite savo mintis – jos tampa žodžiais, stebėkite savo žodžius – jie tampa veiksmais, stebėkite savo veiksmus – jie tampa įpročiais, stebėkite savo įpročius – jie tampa charakteriu, stebėkite savo charakterį – jis tampa jūsų likimu“.
Reikėtų stengtis, kad mintys būtų švarios ir pozityvios ir pašalinti visą informaciją, kuri skatina savidestrukciją. Svarbiausia tikėti ir pasitikėti savimi.