Levandos ypatingos ne tik dėl nepaprasto aromato, kuris naudojamas muilų ir žvakių gamyboje, bet ir daugybės kitų dalykų. Liaudies medicinoje ši ryški žolelė nuo seno naudojama įvairiems negalavimams gydyti, taip pat maisto gaminimui. Levandos – tai, ko gero, patys kvapniausi vaistai visame pasaulyje.

 

levandos

Levandų sirupas gali padėti nuo kosulio, nemigos, pilvo spazmų, lėtinio gastrito paūmėjimų. Maždaug 60 g džiovintų levandų žiedų užpilti 0,5 l verdančio vandens. Indą suvynioti į rankšluostį ir palikti per naktį pastovėti. Rytą nukošti, išspausti ir pakaitinti. Įdėti vėl beveik tiek pat levandų žiedų ir po 3 valandų perfiltruoti skystį. Tada masę sumaišyti su 0,5 kg cukraus arba natūralaus medaus ir virti, kol susidarys tiršta masė. Paruoštą sirupą laikyti šaldytuve. Vartoti 2 – 3 kartus per dieną po šaukštą. Užsigerti vandeniu.

 

Sirupą galima pasigaminti paprasčiau. Tiesiog 240 ml medaus sumaišyti su 2 šaukštais džiovintų levandų žiedų. Palikti pastovėti tamsioje, vėsioje vietoje. Vartoti po šaukštą ar po du, jei kosulys labai stiprus.

 

Namų gamybos levandų sirupas nuo kosulio veikia švelniai, bet efektyviai. Tačiau jo vartoti nerekomenduojama duoti vaikams, jaunesniems nei metai. Natūraliais vaistais geriau gydyti paaugusius vaikus ir suaugusius.

 

Į garintuvą įlašinus porą lašų levandų eterinio aliejaus padės apsisaugoti nuo peršalimo infekcijų, pagreitins gijimo procesą. Kvėpuoti levandų garais naudinga sergant ir kitokiomis kvėpavimo takų ligomis: gerklės infekcijomis, gripu, tonzilitu, laringitu, sinusitu. Be garintuvų ir inhaliatorių levandų eterinis aliejus, sumaišytas su baziniu aliejumi (pavyzdžiui, saldžiųjų migdolų) gali būti naudojamas krūtinės, kaklo ir nugaros įtrynimams. Daugeliui žmonių levandų eterinis aliejus nesukelia jokių pašalinių poveikių, tačiau reikia būti atsargiems. Bet kokių eterinių aliejų turėtų vengti nėščios moterys.

 

Levandų arbata – veiksminga pirmoji pagalba, pajutus galvos skausmą, nuovargį. Gali padėti nuo nemigos, nerimo. 2 – 4 šaukštelius levandų žiedų arba porą šakelių levandų užpilti 240 ml karšto vandens. Palikti 5 minutėms, kad pritrauktų. Nukošti ir pasaldinti natūraliu medumi.

 

Iš kvapnių levandų galima pasigaminti puikų, natūralų burnos skalavimo skystį. Apie 60 g levandų žiedų užpilti 0,5 l vandens ir užvirti. Kai šiek tiek atvės, nukošti skystį. Žiedus sudėti į stiklainį ir užpilti 300 ml labai silpnu obuolių sidro actu. Po savaitės nukošti susidariusį skystį ir išpilstyti į butelius. Naudoti kaip burnos skalavimo priemonę.

 

Mokslininkai rado įrodymų, kad levandų kompresas, nešiojamas prie kaklo, gali pagerinti pagyvenusių žmonių pusiausvyros jausmą ir apsaugoti juos nuo kritimo.

 

Yra įrodymų, kad levandų aliejus gali sumažinti skausmą moterims po Cezario pjūvio operacijos arba, kai suleidžiami nuskausminamieji į veną.

 

Levandų aliejus gali padėti greičiau gyti opoms, sumažinti tinimą ir skausmą.

 

Pilvo srities masažas su levandų, citrinų, rozmarinų, kiparisų eteriniais aliejais gali padėti nuo vidurių užkietėjimo.

 

Levandų aliejaus masažas jaunoms moterims gali sumažinti menstruacijų skausmus labiau negu paprastas masažas.

 

Lašelis levandų eterinio aliejaus gali sumažinti ausies uždegimo skausmą.

 

Levandų, citrinų, kvapiųjų kanangų eterinių aliejų mišinys aromaterapijoje naudojamas kaip priemonė, padedanti sumažinti aukštą kraujo spaudimą.

 

Levandų ir arbatmedžių aliejaus mišinys nuo seno naudojamiems parazitams naikinti.

 

Kai kurių tyrimų duomenimis levandų eterinis aliejus kartu su čiobrelių, rozmarinių, kedrų eteriniais aliejaus gali sustabdyti židininį plikimą (alopecia areata) ir skatinti naujų plaukų dygimą per 7 gydymo savaites. Natūralus gydymas buvo efektyvus 44 % atvejų.

 

Levandų aliejaus vartojimas 6 – 8 savaites gali sumažinti nerimo, miego sutrikimus. Žinoma, tai nepakeis tradicinio gydymo, bet padės šiek tiek pagerinti savijautą. Levandų aliejus nuo seno naudojamas aromaterapijoje, kaip priemonė, šalinanti nerimą.