Vasarą nesunkių odos sužeidimų padaugėja. Taip yra dėlto, kad daugiau laiko praleidžiama lauke, vaikštoma basomis, susiduriama su vabzdžiais, aktyviai leidžiamas laisvalaikis, darbuojamasi sode ir darže. Kad šiltojo metų laiko malonumų neapkartintų smulkios traumos, reikia papildyti namų vaistinėlę natūraliomis, bet veiksmingomis priemonėmis. Kai kurias iš tų priemonių galima pasigaminti patiems.

 

žaizda

Natūralių priemonių gamyba namų sąlygomis – paprasta ir nebrangi. Kiekvienoje vaistinėlėje turėtų būti balzamas nuo sumušimų, nubrozdinimų ir patempimų. Natūraliojoje medicinoje nuo seniausių laikų tokie odos pažeidimai gydomi arnikų (lot. Arnica Montana) ekstraktu. Kalninė arnika slopina uždegimą, naikina bakterijas, ramina, malšina skausmą ir greitina žaizdų gijimą. Arnikos – gana retas augalas, kurį galima aptikti sausuose pušynuose, mišriuose miškuose, pelkėse ir viržynuose. Arnikas taip pat galima maišyti su Kajeno paprikomis. Šie labai aštrūs prieskoniai, kilę iš Prancūzų Gvianos Pietų Amerikoje, gerina kraujotaką, malšina skausmą ir gydo infekcijas. Kajeno paprikų galima įsigyti daugelyje prekybos vietų. Pasigaminti arnikų ir Kajeno paprikų tepalą nuo įvairių sumušimų, nubrozdinimų, patempimų nėra sudėtinga.

 

Arnikų balzamas

 
  • 15 g arnikų žiedų
  • 3 – 6 šaukštai maltos Kajeno paprikos
  • 500 ml kokosų riešutų aliejaus
  • 100 g bičių vaško
  • Šaukštelis vitamino E (nebūtinai)
  • 10 lašų eterinio aliejaus (pipirmėčių, levandų, arbatmedžio ar kt.)
 

Gaminimas

 

Susmulkintus arnikų žiedus supilti į stiklainį. Užpilti skystu (šiek tiek pašildytu) kokoso riešutų aliejumi su vitaminu E, kad apsemtų žiedus. Masę gerokai pakaitinti vandens vonelėje ir virti ant mažos ugnies, nuolatos pamaišant. Įdėti Kajeno paprikos. Kai viskas gerai susimaišys, nukelti nuo ugnies ir palikti, kad šiek tiek atvėstų, bet nesukietėtų. Nukošti skystį per marlę arba sietelį. Puodą su aliejumi vėl padėti ant mažos ugnies, įdėti bičių vaško ir virti, kol ištirps. Kai masė truputį atvės, įpilti eterinio aliejaus ir gerai išmaišyti. Supilti į stiklinį indą ir laikyti tamsioje, vėsioje vietoje.

 

Šį tepalą rekomenduojama naudoti nuo nubrozdinimų, patempimų, artrito, skausmingų sąnarių. Juo galima tepti smilkinius, kai skauda galvą ir t. t. Jeigu arnikų tepalas ruošiamas su Kajeno paprikomis, vengti kontakto su akimis. Tepalą tepti su šaukštu, mentele, galima mūvėti pirštines. Svarbiausia – šis tepalas skirtas tik išoriniam naudojimui!