Ar žinojote, kad miegojimas palapinėje gali padėti įveikti nemigą? Žmogaus organizmui labai svarbu justi, kaip kinta natūralios šviesos intensyvumas aušros ir sutemų metu. Buvimas gamtoje padeda sureguliuoti vidinį kūno laikrodį: gerai išsimiegoti naktį ir pabusti pailsėjus rytą. Siekiant geriausių rezultatų, palapinėje reikėtų nakvoti bent savaitę.

 

Naujausio tyrimo duomenis, jau po savaitės gyvenimo pagal natūralų gamtos ritmą, pagerėja miego kokybė, žmonės pabunda žvalesni. Mūsų natūralų miego ritmą labai paveikė elektros išradimas, televizija, kompiuteris, mobilieji telefonai. Dirbtinės šviesos naudojimas reiškia, kad žmonės neina miegoti, vadovaudamiesi Saulės padėtimi danguje.

 

Tyrime, kurio rezultatus išspausdino žurnalas „Current Biology“, dalyvavo 8 suaugę asmenys, kurie (namuose ir darbe) nemažai laiko praleisdavo dirbtinėje šviesoje. Paskui visi tiriamieji išvyko stovyklauti ir savaitę gyveno natūraliomis sąlygomis. Pradžioje žmonės eidavo miegoti apie 24 valandą ir keldavosi 8 valandą. Tai reiškia, kad jų vidinis laikrodis vėlavo 2 valandomis. Po kurio laiko vidinis organizmo laikrodis (miego režimas) prisitaikė prie natūralios gamtos. Nors žmonės tiek eksperimento pradžioje, tiek pabaigoje miegojo tiek pat valandų, tačiau gyvendami gamtoje užmigdavo ir keldavosi dviem valandomis anksčiau.

 

Tyrimo metu nustatyta, kad miego hormono melatonino lygis nukrisdavo tik po dviejų valandų, kai tiriamieji pabusdavo ir patekdavo į aplinką, kurioje veikia dirbtinis apšvietimas. Todėl žmonės jaučia nuovargį, miego trūkumą.

 

Žinoma, ne visi gali savaitę stovyklauti, kad atsistatytų vidinis kūno laikrodis. Mokslininkai tokiems žmonėms pataria pasivaikščioti rytais, dirbti prie lango, pasivaikščioti per pietų pertrauką, vakare prigesinti šviesas, ilgai nevakaroti prie televizoriaus ar kompiuterio. Pusvalandžio pasivaikščiojimas rytmečio šviesoje gali geriau nei vaistai įveikti nemigą.