Daugybę amžių teigta, kad moteris – šeimos židinio saugotoja, o mokslas ir visuomeninė veikla – vyro privilegija. Tačiau nemažai silpnosios lyties atstovių išrado tai, be ko šiandienis žmogus nemokėtų gyventi. Dauguma išradimų, kuriuos sugalvojo moterys, labai paprasti, praktiški. Dažnai gerina gyvenimo kokybę arba daro moterį dar gražesnę. Be to, dailiajai lyčiai priklauso ir rimti išradimai fizikos, chemijos ir biologijos srityse.

 

moteru isradimai

Astroliabija

 

Astronominį prietaisą, skirtą matuoti dangaus kūno aukščiui virš horizonto ir kitiems sferinės astronomijos tikslams, išrado senovės Graikijos mokslininkė, astronomė bei filosofė, pirmoji moteris matematikė Hipatija. Ji gyveno ir kūrė IV a. pr. Kr.

 

Rausvasis šampanas

 

Jį pirmą kartą pagamino Nicole’ė Clicquot. Ši moteris 1808 m. sukūrė ir remiuažo technologiją, kurią naudojant šampanas per 3 mėn. išsivalo nuo nuosėdų, tampa skaidrus lyg krištolas. Nenuostabu, kad šio gėrimo kokybė ypač pagerėjo.

 

Diskinis pjūklas

 

Tabitha Babbitt ilgai stebėjo vyrus, pjovusius rąstus specialiu pjūklu su dviem rankenomis, kurias reikėjo traukti pirmyn atgal. Abiejų stipriosios lyties atstovų jėga buvo vienoda, tačiau tada rąstą pavykdavo pjauti, kai pjūklas judėjo pirmyn, kai judėjo atgal, medis nesipjovė. Moteris suprato, kad tokiu būdu tuščiai eikvojama energija, todėl 1810 m. sukūrė diskinio pjūklo prototipą, kurį vėliau pradėjo naudoti miško pjovimo darbuose.

 

Povandeninių laivų periskopas

 

Periskopo prototipą 1430 m. sukūrė metalo dirbinių gamintojas ir išradėjas Johannas Gutenbergas, o
1845 m. amerikietė Sarah’a Mater užpatentavo šį išradimą. Manoma, kad veikiantį prizminį povandeninio laivo periskopą pirmąkart praktiškai panaudojo amerikietis Thomas Doughty 1861 m. per JAV pilietinį karą.

 

Indaplovė

 

Kai Josephine’a Cochrane plaudama indus sudaužė keletą lėkščių iš savo mėgstamo porcelianinio servizo, ryžosi sukurti mašiną, kuri plauna indus, bet jų nedaužo. Tai nutiko 1886 m, tačiau tik po 40 m. šis dailiosios lyties atstovės suskurtas mechanizmas pripažintas kaip tikrai reikalingas namų ūkyje.

 

Skalbyklės būgnas

 

Tamsiaodė Ellena Eglui sukūrė skalbyklės būgną, tačiau ji negalėjo pasimėgauti šlove. 1888 m. moteris priversta parduoti šio išradimo patentą dėl rasinės diskriminacijos. „Baltaodė dama niekada nepirks skalbyklės, jei žinos, kad jos patentas priklauso kažkokiai negrei“, – pareiškė E. Eglui. Ji savo išradimą pardavė vos už 18 JAV dolerių, toliau dirbo gyventojų migracijos biure.

 

Liemenėlė

 

Pirmoji liemenėlė užpatentuota 1889 m. Prancūzijoje. Tai padarė korsetų dirbtuvių savininkė Herminie’ė Cadolle. Ten ši moteris pademonstravo gaminį, kuris pavadintas „le Bien-Etre“ (liet. gerovė). Liemenėlės kaušelius prilaikė dvi satininės juostos, o visa konstrukcija nugaros pusėje buvo tvirtinama prie korseto.

 

Sniego kasimo mašina

 

„Švaru turi būti ne tik namuose, bet ir gatvėse“, – nusprendė sekretore dirbusi Cynthia Westover, kuri 1892 m. sumeistravo šiuolaikinių sniego kasimo mašinų prosenelę.

 

Langų valytuvai

 

Pirmuosius automobilio langų valytuvus sukūrė Mary’ė Anderson. 1903 m. jai pagailo vairuotojo, kuris per pūgą gana dažnai stabdydavo automobilį ir valydavo sniegą nuo priekinio stiklo.

 

Plaukų tiesinimo priemonė

 

Madam C. J. Walker– pirma tamsiaodė moteris milijonierė. Ši sumani verslininkė ir filantropė XX a. pr. sukūrė priemonę, ištiesinančią plaukus. Išradimas su metalinėmis šukomis tamsiaodėms suteikė galimybę pasidaryti šviesiaodžių šukuoseną.

 

Kavos filtras

 

Melitta Benz pasistengė, kad kavos mėgėjams geriant paskutinį gurkšnį nereikėtų kramtyti kavos tirščių. 1908 m. ši moteris gavo patentą išradimui ir drauge su savo sutuoktiniu pradėjo gaminti kavos filtrus. Beje, pirmąjį kūginį kavos filtrą dailiosios lyties atstovė susuko iš mokyklinio sąsiuvinio lapo.

 

Automobilio duslintuvas

 

Pirmieji automobiliai neturėjo duslintuvų, todėl keldavo didžiulį triukšmą. 1917 m. amerikietė El Doloresa Johns, kuri pavargo nuo automobilių variklių keliamo garso, sukūrė duslintuvą. Nuo tada pasaulis tapo šiek tiek tylesnis.

 

Pirmosios sauskelnės

 

Nuo vaikų priežiūros pavargusi mama ir namų šeimininkė Mariona Donovan 1917 m. sėdo prie siuvimo mašinos. Po kelių bandymų iš dušo užuolaidos pasiuvo neperšlampamas kelnaites, maunamas ant vystyklo. Skirtingai nuo guminių šliaužtinukų, kurie jau buvo pasirodę rinkoje, moters dizaino sauskelnės nešutindavo ir nespausdavo odos.

 

Šiukšliadėžė su pedalu

 

Šios genialios idėjos autoriai – psichologė bei išradėja Lilliana Gilbreth ir jos vyras Frankas. Tokia 1940 m. užpatentuota šiukšliadėžė netrukus pritaikyta ir namuose, ir viešose vietose. Tuo laiku ji tarsi atrišo moterims rankas. Pasak Lilianos Ir Franko vaikų, jų tėvai nuolat stengėsi ką nors patobulinti namuose. Ir tai nenuostabu, juk jie turėjo net 12 vaikų. Šiai porai priklauso dar dvi idėjos – vidinės lentynos ant šaldytuvo durelių ir elektrinis plaktuvas.

 

Belaidis ryšys

   

Hady’ė Lammar skandalingai išgarsėjo, kai nusifilmavo čekų režisieriaus Gustavo Machaty filme „Ecstasy“, kuriame pirmąkart kino istorijoje rodyta atvira sekso scena. Už tai H. Lammar Adolfas Hitleris išvadino Trečiojo reicho prieše. O Romos Popiežius Pijus XII tikrų katalikų prašė ignoruoti šį filmą. Tačiau gražuolė domėjosi ne tik kinu. 1941 m. moteris užpatentavo slaptą ryšio priemonę, kuri keitė pranešimo dažnius, kad priešai sunkiau ją aptiktų. Nuo 1962 m. šis išradimas naudotas amerikiečių torpedose. Šiuolaikiniame pasaulyje jis palaiko belaidį ryšį.

 

Kevlaras

 

Šį aromatinių angliavandenilių pagrindu sudarytą poliamidinį pluoštą 1965 m. „DuPont“ laboratorijoje sukūrė lenkų kilmės chemikė Stephanie’ė Kwolek, tuo metu gyvenusi JAV. Šis pluoštas pasižymi dideliu atsparumu tempimui. Lyginant pagal svorį, jis 5 kartus stipresnis už plieną. Kevlaras nedegus, nelaidus elektrai. Vėliau iš šios medžiagos siųtos neperšaunamos liemenės, kurios išgelbėjo daugybę kariškių, gaisrininkų ir policininkų gyvybių.

 

Silikonas

 

Skulptorė Patricia Billings išsikėlė tikslą sukurti tokį cemento priedą, kuris neleistų jos kūriniams dužti. Po kelerių bandymų metų (1970 m.) moteris galiausiai įgyvendino tikslą ir sukūrė ypač atsparų tinką. Tik vėliau išradėja suprato, kad ši medžiaga itin atspari ugniai.

 

Korektorius

 

Buvusi sekretorė-mašinistė Bette’ė Nesmith Graham1956 m. išrado skystą popierių ( angl. Liquid Paper) – korektorių, kuriuo buvo galima taisyti mašinėle spausdinto teksto klaidas. Dailiosios lyties atstovė gana ilgai eksperimentavo savo garaže su baltais mišiniais. Ji tai darė, kol gavo tokį, kuris maskuodavo klaidas, greitai džiūdavo, ant kurio buvo galima spausdinti.

 

Automobiliai moterims

 

Automobilius, kuriuos moterys kūrė savo lyties atstovėms, galima suskaičiuoti ant pirštų. Toli gražu ne visiems žinoma, kad „Volvo“ – vieni jų. Juos sukūrė komanda, kurią sudarė tik moterys. Tai įvyko 1980 m. Iki šiol daugumą „Volvo“ automobilių, tarp jų ir vieną perkamiausių modelių „Volvo XC90“, tobulinti padeda nemažai dailiosios lyties atstovių. Tačiau pats moteriškiausias – 2004 m. sukurtas „Volvo YCC“. Prie jo kūrimo prisidėjo daugiau nei 100 moterų. Šis automobilis gali keisti kėbulo spalvą priklausomai nuo apšvietimo, padengtas specialia plėvele, kuri saugo nuo nešvarumų. „Volvo YCC“ sėdynių apvalkalus galima keisti nors ir kasdien – derinant prie nuotaikos ar suknelės spalvos. Tam, kad vairuotoja patogiau įliptų, automobilio slenkstis nusileidžia žemyn.

 

Bepilotis automobilis „Google“

 

Yoojunga Ahn savo karjerą pradėjo kurdama mobilių prietaisų dizainą. 2015 m. jai patikėta sukurti „Google“ autonominį automobilio dizainą. Tai save vairuojančio elektrinio automobilio prototipas, kuris neturi vairo, stabdžių ir akceleratoriaus pedalų.