Mitai ir tiesa apie skiepus nuo gripo
2012-11-09 09:46Kiekvienais metais šaltuoju metu kyla įvairių diskusijų, ar verta skiepytis nuo gripo. Vieni teigia, kad tai veiksmingas būdas išvengti ligos ir komplikacijų, kiti kalba apie vakcinos žalą organizmui ir teigia, kad gydytis geriausiai natūraliomis priemonėmis, karštomis arbatomis. Visuomenėje vis dar gajus mitas, kad pasiskiepijus vakcina nuo gripo galima susirgti gripu. Sužinokite visą tiesą apie vakciną nuo gripo.
1 mitas: gripas nėra pavojingas
Tiesa: gripas nėra tik stiprus peršalimas. Įprasto peršalimo požymiai: gerklės skausmas, bėganti, užsikimšusi nosis. Aukšta temperatūra, galvos, kūno skausmai, didelis nuovargis, sausas kosulys – tai gripo požymiai. Gripo komplikacija gali būti plaučių uždegimas ar bakterinės infekcijos. Paprastas peršalimas praeina per porą dienų, o gripas užsitęsia iki kelių savaičių, rašo shine.yahoo.com.
2 mitas: vakcina nuo gripo garantuoja 100 proc. apsaugą
Tiesa: skiriami trys gripo viruso tipai: A, B ir C, tačiau mutavus virusui atsiranda vis naujų potipių. Skiepai nuo sezoninio gripo apsaugo nuo trijų gripo potipių, kurie, vakcinos kūrėjų manymu, šiais metais bus dominuojantys. Organizmas įgauna imunitetą, praėjus dviems savaitėms po skiepo, todėl išlieka galimybė, kad užsikrėsite gripo virusu per tas dvi savaites arba jau buvote užsikrėtę prieš skiepą. Vakcinos patikimumas – tik 50 – 70 proc.
3 mitas: nebūtina skiepytis nuo gripo kiekvienais metais
Tiesa: kadangi kiekvienais metais dominuoja skirtingi viruso tipai, skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais.
4 mitas: nuo gripo reikia skiepytis tik pagyvenusiems žmonėms
Tiesa: labiausiai rizikuoja susirgti gripu vyresni nei 65 metų žmonės, nėščios moterys, žmonės, sergantys astma, diabetu ar plaučių ligomis. Į rizikos grupę patenka ir tie žmonės, kurie būna patalpoje su žmonėmis, kurie yra labiausiai linkę susirgti gripu.
5 mitas: gripo vakcina yra saugi visiems
Tiesa: jaunesni nei 6 mėnesių kūdikiai ir žmonės, kenčiantys nuo Guillan – Barre sindromo turėtų nesiskiepyti. Taip pat neturėtų skiepytis tie žmonės, kurie yra labai alergiški kiaušiniams (gripo viruso vakcina užauginama vištos kiaušiniuose) arba tie, kurie pajuto labai stiprią alerginę reakciją ankstesniajai vakcinai. Nuo gripo galima skiepyti vyresnius nei 6 mėnesių vaikus ir suaugusiuosius.
6 mitas: pasiskiepiję galite susirgti gripu
Tiesa: gripo vakcina yra neaktyvi. Tai reiškia, kad virusas joje sunaikintas. Po skiepų imuninė sistema pradeda gaminti antikūnius, bet užsikrėsti infekcija praktiškai yra neįmanoma.
7 mitas: persirgus gripu, nebereikia skiepytis nuo gripo
Tiesa: gripo sezonu metu paprastai dominuoja A ir B tipai. Todėl, jei persirgote vieno tipo gripu, galite susirgti kito tipo gripu.
8 mitas: skiepai apsaugo nuo skrandžio gripo
Tiesa: skrandžio gripu vadinamo gastroenterito simptomai panašūs į gripo, nors jį sukelia ne šitas virusas. Nors vaikams vienas iš sezoninio gripo simptomų gali būti vėmimas ir viduriavimas, tačiau tokie simptomai labai reti suaugusiesiems.
9 mitas: negalima skiepytis, jei jau sergi
Tiesa: pirmiausiai pasiklauskite šeimos gydytojo, tačiau dauguma ekspertų sutinka, kad skiepytis nuo gripo yra saugu, jei kūno temperatūra yra žemesnė nei 38 °C.
10 mitas: jeigu lapkričio mėnesį nesusirgote gripu, daugiau nebereikia skiepytis
Tiesa: daugiausiai susirgimų gripu užregistruojama vasario mėnesį. Pasiskiepyti galima ir gruodžio bei sausio mėnesiais. Niekada nėra per vėlu, nors geriausiai pasiskiepyti iškart, kai tik jūsų gydymo įstaiga įsigyja naują vakciną, net, jeigu tai rugpjūtis.