Žąsų kojelės, pykčio ar nuostabos raukšlės pradeda formuotis vos pradėjus trečiąją dešimtį. Ir nors sveikatai jos nekenkia, visgi atspindi bendrą organizmo būklę. Tad jas pastebėjus verta koreguoti savo rutiną ir taip pastebimai sumažinti šias raukšleles. Kas gali padėti?

 

Kasdien naudoti apsaugą nuo saulėsClose,Up,Unhappy,Woman,Wearing,White,Bath,Towel,Checking,Skin

 

Mimikos raukšlelės – ant veido odos pastebimos linijos, kurių susidaro nuolat kartojantis tam tikroms emocijoms. Tokių odos pokyčių bėgant metams galima pastebėti ant kaktos, aplink akis, lūpas, net nosį. Vienos anksčiausiai pastebimų – vadinamosios juoko raukšlės. Jos gali formuotis tarp viršutinės lūpos ir skruosto arba sudaryti kabančios odos klostę ties nosimi ir lūpomis. Dar viena itin dažnai kamuojanti problema – paakių išoriniuose kampučiuose atsiradusios siauros horizontaliai einančios raukšlelės. Visų tipų raukšlių, tad ir mimikos, susidarymą spartina ne tik veido ekspresija, tačiau ir žalingas saulės spindulių poveikis – jis padaro beveik 80 % žalos veido odai. Dėl ultravioletinių spindulių oda plonėja, sausėja, suglemba, praranda stangrumą, atsiranda soliarinė elastozė, pigmentinių dėmių – tam įtakos turi sudėtingi procesai, vykstantys ląstelėse ir molekulėse. Siekiant to išvengti, kasdien būtina naudoti apsauginį kremą, kiekvieną rytą tepti ne tik vasarą ar per atostogas egzotiškuose kraštuose. Ultravioletiniai spinduliai veikia veido odą netgi rudenį ar žiemą. Beje, įvairi spinduliuotė daro įtaką net ir dirbantiems kompiuteriu. Tad ir tiems, kurie nosies į lauką nekiša, verta naudoti kokybišką apsauginį ir drėkinamąjį kremą.

 

Mitybą papildyti vitaminu C ir kolagenu

 

Sveika ir subalansuota mityba iš tiesų yra ne tik sveikatos, bet ir grožio pagrindas. Svarbu laikytis paprastų taisyklių: valgyti 5 kartus per dieną nedidelėmis porcijomis, suvartoti užtektinai baltymų, sveikų riebalų ir lėtai įsisavinamų angliavandenių. Tiesa, daugelis pastebi, kad vėlyvą rudenį ir žiemą organizmas silpsta, odos būklė prastėja, tad labiau išryškėja jau turimos raukšlelės. Taip nutinka dėl daugelio veiksnių, tačiau vienas pagrindinių – vitamino C trūkumas. Šaltymečiu vaisiai ir daržovės turi gerokai mažiau vitaminų nei vasarą. Tad pravartu į kasdienę mitybą įtraukti raugintų daržovių. Dubenėlis natūraliai raugintų agurkų, kopūstų ar kitų daržovių – tikra vitamino C bomba. Šie produktai taip pat gausūs natūralių probiotikų, naudingų viršinimui. Vos po 4–6 savaičių raugintų daržovių vartojimo pastebimai pagerėja ne tik odos būklė, bet ir virškinimas. Kita odai labai reikalinga medžiaga yra kolagenas. Tai gausiausias baltymas žmogaus organizme, o jo netekimas skatina ne tik senėjimo procesą, bet ir plaukų, nagų būklės pablogėjimą, kaulų ir sąnarių skausmą. Ši medžiaga išlaiko odą tvirtą ir elastingą, padeda pakeisti sunykusias ląsteles. Kasdien reikia suvartoti 2–5 g kolageno. Jo gaunama iš jautienos, vištienos, žuvies ir kiaušinių. 30 dienų laikantis savotiškos kolageno dietos oda pamažu atgauna tonusą, o po 70 dienų galima pastebėti raukšlelių sumažėjimą.

 

Išmokti suvaldyti

 

Raukšlės pagal jas sukėlusią priežastį skirstomos į atrofines, mimikos, elastines ir gravitacines. Vos matomos raukšlelės veidui suteikia gyvumo, pabrėžia unikalius asmens bruožus, tačiau gilesnės raukšlės sendina anksčiau laiko. Aplink akis formuojasi vadinamosios žąsų kojelės, tarpuakyje – rūpesčio ar pykčio raukšlės, kaktoje – horizontalios nuostabos raukšlės. Vertikalios linijos tarp antakių (dar vadinamos pykčio arba rūpesčio raukšle) susidaro sutraukiant tarpuakio raumenis, kai žiūrima piktu ar susirūpinusiu žvilgsniu. Žąsų kojytės aplink akis atsiranda dėl dažno ir stipraus žiedinio akies raumens susitraukimo. Kai žmogus šypsosi, kyla lūpų kampučiai ir šypsena prasitęsia ties šoniniais akių kampučiais. Šių raukšlių susidarymui didelę reikšmę turi ir įpročiai. Horizontalias kaktos linijas sukelia dažnas antakių pakėlimas aukštyn, laikui bėgant audiniai plonėja, atsiranda odos lūžis, raukšlės ryškėja, gilėja ir matomos netgi būnant ramiai. Tad grožio specialistai ragina išmokti suvaldyti nevalingas išraiškas ir atsikratyti įpročio raukytis. Tai atlikti galima naudojant paprastą lipniąją juostą. Nedidelį jos gabalėlį užklijuoti ten, kur jau formuojasi mimikos raukšlės, ir bent kelias valandas taip pabūti sąmoningai stebint, kada ir kaip juosta įsitempia. Įsitempimas kelia nemalonių pojūčių, tad iškart kyla noras išlyginti veidą. Po kelių dienų tokios praktikos pamažu slopsta noras kilnoti antakius ar prisimerkti.

 

Gerti vandens ir nerūkyti

 

Kartais atrodo, kad kone visų problemų sprendimas – vanduo. Ironiška, bet iš dalies taip ir yra. Vanduo gyvybiškai reikalingas kiekvienai organizmo ląstelei. Drėgmės stokojanti oda sensta ir glemba trigubai greičiau. Visgi ne visi žino, kiek vandens iš tiesų reikia. Įprasta manyti, kad suaugęs žmogus turėtų išgerti apie 8 stiklines per dieną. Tačiau kiek vandens reikia, kad organizme prasidėtų atsinaujinimo procesai, 2022 m. išsiaiškino grupė mokslininkų. Tam jie pasitelkė net 5600 įvairaus amžiaus žmones iš 26 pasaulio šalių. Naujausias tyrimas aiškiai rodo, kad, kalbant apie deramą vandens kiekį, nėra visiems tinkančios rekomendacijos, kaip ir patikimų įrodymų, kad tai iki šiol rekomenduotos 8 stiklinės (apie 2 l) per dieną. Vadinasi, kiekvienas turi pats apskaičiuoti jam reikalingą kiekį pagal svorį ir gyvenimo būdą. Skaičiavimas turėtų vykti taip: 30 ml padauginti iš kūno svorio kilogramais ir sportuojantiems pridėti po 1,5 l vandens, o gyvenantiems pasyviai bent 0,5 l. Gautas kiekis yra toks, kokio žmogui reikia, kad jo organizmas veiktų optimaliai, oda pamažu gražėtų. Maždaug po 2 savaičių kasdien išgeriant reikalingą kiekį vandens galima pastebėti pirmuosius rezultatus aplink lūpas ir akis. Deja, pokyčiai bus minimalūs, jeigu žmogus rūkys. Rūkymas ne tik sendina odą ir kenkia organizmui, tačiau ir lemia spartų mimikos raukšlių susidarymą aplink lūpas, ant skruostų.

 

Efektyvi veido mankšta

 

Tinkamai judinant, mankštinant ir liečiant tam tikrus veido taškus (visada tik švariomis rankomis) oda tonizuojama ir švelniai lyginama. Veido pratimus reikia atlikti beveik kasdien, nes tik laikantis disciplinos pavyks sumažinti smulkias mimikos linijas. Mat tinkamai mankštinant veidą raumenys odą ištempia ir šiek tiek pakelia. Veido jogos pratimus galima atlikti beveik visur. Norint akivaizdaus rezultato, pratimus įprasti atlikti po 15 min. penkis kartus per savaitę, ryte ir vakare.

 

Pratimas suglebusiems paakiams ir žąsies kojelėms: užsimerkti, po akimis uždėti 3 pirštus ir lėtai, švelniai spaudžiant braukti žemyn. Pratimą atlikti 10 sek. Kartoti 5–10 sykių.

 

Pratimas raukšlėms aplink lūpas: ramiai įkvėpti per burną ir laikyti orą burnoje padarant trimitininko išraišką, kitaip tariant, tiesiog išpūsti skruostus. Taip išbūti apie 1 min. Paskui ramiai ir lėtai iškvėpti per nosį. Pratimą kartoti 5–6 sykius.

 

Raukšlėms kaktoje: pridėti rodomuosius pirštus tiesiai virš akių ir švelniai tempti odą žemyn, o tuo pat metu pakelti antakius į viršų. Kartoti 5–10 sykių.

 

Tokie pratimai stiprina veido raumenis, atpalaiduoja įtemptas sritis (akių, kaktos, žandikaulių, kaklo), mažina dvigubą pasmakrę. Taip pat gerina kraujotaką veido odoje, pripildo ją deguonies ir padeda greičiau šalinti toksinus.

 

Taip pat pagelbės:

 
  •  Atšiaurus oras ir šaltis vos per vieną sezoną odą gali pasendinti kone 5 metais, tad būtina naudoti nuo šalčio saugantį kremą.
  •  Blogas įprotis – veidą prausti karštu vandeniu. Tai smarkiai sausina ir sendina odą. Geriausia praustis drungnu vandeniu ir švelniu bemuiliu prausikliu.
  •  Kiekvieną rytą verta paskanauti odą jauninančio gėrimo. Gaminamas iš šaukštelio erškėtuogių vaisių, tiek pat aviečių lapų, liepų žiedų ir ramunėlių. Arbatos mišinį užpilti 70 ºC vandeniu (1 l).
  •  Odą švelniai jaunina kokybiškas poilsis. Užmigti reikėtų iki 23 val. ir miegoti apie 8 val.
  •  Prasidėjus šildymo sezonui, oras patalpose tampa itin sausas, tad sausina ir odą, ji būna jautresnė, greičiau glemba. Kambarį, kuriame miegama, būtina drėkinti. Tam yra specialių prietaisų, tačiau drėgmės suteikia ir šlapias rankšluostis ant radiatoriaus ar į vazas sumerktos gėlės.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė