Miegas. Kartu ar atskirai?
2024-11-13 09:10Vienoms poroms atrodo neįsivaizduojama miegoti niekaip kitaip, kaip tik kartu vienoje lovoje ir dar kuo arčiau prisiglaudus. Kitoms absoliučiai natūralu ilsėtis atskirose lovose ar net skirtinguose kambariuose. Kaip miego įpročiai veikia poros intymų gyvenimą?
Šiek tiek skaičių
JAV nacionalinio miego fondo atlikta apklausa atskleidė, kad apie 88 % susituokusių porų miegant dalijasi viena lova. Tai tapę kultūrine norma, išlikusia ištisus dešimtmečius. Visgi likę 12 % pranešė reguliariai miegantys atskirai: skirtingose lovose ar net kambariuose. Nors ir lėtai, miegančių atskirai skaičius kasmet auga ir vis dažniau atvirai diskutuojama apie atskiro miegojimo privalumus. Vadinamosios miego skyrybos (kai partneriai ilsisi atskirai) per pastarąjį dešimtmetį išaugo vidutiniškai 10 %, nes vis daugiau žmonių skiria pirmenybę miego kokybei. 2022 m. „OnePoll“ atlikta apklausa parodė, kad jaunesnės poros, ypač tūkstantmečio ir Z kartos atstovai, labiau linkę miegoti atskirai. Apie tai svarsto (arba jau įgyvendino sumanymą) 40 % šių žmonių.
Dažniausi iššūkiai
Daugeliui porų dalijimasis viena lova suteikia komfortą, saugumo ir intymumo jausmą. Nors tai gali pagerinti emocinį ryšį, fiziologiniu požiūriu miegojimas kartu kelia tam tikrų iššūkių.
Cirkadiniai ritmai ir miego poreikiai. Kiekvienas žmogus turi unikalų cirkadinį ritmą arba natūralų miego ir pabudimo ciklą. Vienas partneris gali būti naktinė pelėda, o kitas – ankstyvas vyturys, todėl atsiranda miego ir pabudimo laiko skirtumų. Tai gali trikdyti vieno partnerio miegą arba priversti jį koreguoti natūralų tvarkaraštį, o tai dažnai lemia prastesnę miego kokybę.
Miego sutrikimai. Maždaug pusė suaugusiųjų patiria miego sutrikimų, iš kurių dažniausiai pasitaiko knarkimas, miego apnėja ir neramių kojų sindromas. JAV Nacionalinio miego fondo tyrimas parodė, kad apie 23 % porų dėl miego sutrikimų miega atskirose lovose. Štai knarkimas gali sukelti stiprų triukšmą, dėl to prasčiau pailsi ne tik pats knarkiantysis, bet ir miegantis šalia. Miego kokybei gali kenkti net tokie nedideli dalykai kaip neramus partnerio miegas, jo blaškymasis, dažnas vartymasis miegant.
Aplinkos temperatūra. Temperatūros nuostatos – irgi galimas konfliktų šaltinis. Tyrimai rodo, kad moterys dažniausiai renkasi šiltesnę miego aplinką nei vyrai. Tai lemia fiziologiniai lyčių skirtumai. Taigi, dalijantis viena lova gali kilti nesutarimų dėl termostato nustatymų, antklodės pasirinkimo, kambario ventiliacijos. Beje, miegant kartu lovoje natūraliai tampa šilčiau, o šilumos perteklius gali trikdyti natūralius miego ciklus – įrodyta, kad geriau pailsima miegant vėsioje aplinkoje.
Miego ciklai. Miegodami pereiname įvairias miego fazes: lengvą miegą, gilų miegą ir REM (greito akių judėjimo) miegą. Partneriai gali trukdyti vienas kitam, kai pereina šiuos etapus skirtingu metu, ypač REM fazės metu, kuriai būdingi ryškūs sapnai ir judėjimas miegant. Kalifornijos universiteto Berklyje atliktas tyrimas parodė, kad poros maždaug 50 % laiko sutrikdo vienas kito REM miegą. Tai dažnai sukelia mieguistumą, dirglumą ir susilpnėjusias pažinimo funkcijas dieną.
Emocinė nauda
Nepaisant aptartų fiziologinių iššūkių, miegojimas kartu gali atnešti daug naudos emocinėje ir tarpusavio santykių plotmėje. Vien gulint šalia, ypač apsikabinus, organizme išsiskiria daugiau prieraišumo hormono oksitocino. Jis ne tik stiprina poros emocinį ryšį, bet ir suteikia laimės, maloniai atpalaiduoja. Jutos universiteto (JAV) atliktas tyrimas rodo, kad oksitocino išsiskyrimas bendro miego metu gali sumažinti kortizolio (pagrindinio streso hormono) lygį. Tai naudinga streso valdymui ir pasitenkinimui santykiais. Drauge miegančios poros gali patirti didesnį pasitenkinimą santykiais dėl fizinio artumo. Dalijimasis lova gali paskatinti intymumą, pasitikėjimą ir emocinį ryšį. Žurnale „Sleep Medicine“ paskelbtas tyrimas parodė, kad poros, miegojusios kartu, nurodė didesnį bendrą pasitenkinimą santykiais ir mažesnį streso lygį nei tos, kurios miegojo atskirai.
Visgi yra ir prieštaringus rezultatus pateikiančių mokslinių studijų. Štai Lidso universiteto (Jungtinė Karalystė) atliktame tyrime poros, pasirinkusios atskirą miego režimą, pranešė, kad pasitenkinimas santykiais padidėjo 25 %. Tai paaiškino geresne miego kokybe, žvalesne nuotaika ir dėl to sumažėjusiu ginčų kiekiu bei malonesne bendra dienos energija. Leidinyje „Sleep Medicine Reviews“ paskelbtas tyrimas parodė, kad poros, kurios miega atskirai, bet sąmoningai suplanuoja prisiglaudimo laiką, gali apie 20 % padidinti tarpusavio artumą ir pasitenkinimą santykiais. Todėl net tiems, kurie nusprendė miegoti atskirai, kas vakarą bent 20 min. rekomenduojama pagulėti susiglaudus. Tai gali tapti malonia rutina prieš miegą.
Poveikis intymumui
Stereotipiškai manoma, kad kartu miegančios poros dažniau mylisi arba labiau patenkintos seksualiniu gyvenimu. Vis dėlto, kaip ir emocinėje plotmėje, taip ir čia nėra vieno aiškaus geresnio varianto. Viena vertus, dalijimasis viena lova suteikia galimybę dažniau prisiglausti, apkabinti, tai gali privesti iki susijaudinimo ir neplanuoto sekso. Taip pat miegant kartu gali būti jaučiamas stipresnis emocinis ryšys, reikšmingas sėkmingam seksualiniam poros gyvenimui. „Journal of Marriage and Family“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad poros, kurios miega kartu, praneša apie stipresnį emocinį ryšį ir didesnį saugumo jausmą, įskaitant ir intymių santykių metu. Tai atneša didesnį atsipalaidavimą, norą eksperimentuoti meilės guolyje.
Kita vertus, miegojimas kartu, kai partneriai vienas kitam trikdo ramų nakties poilsį, pvz., dėl knarkimo, gali didinti tarpusavio įtampą. Tinkamai neišsimiegojus prastėja nuotaika, konfliktų tikimybė, ką jau kalbėti apie smunkantį libido… Tokioms poroms verčiau miegoti atskirai. Kokybiškai išsimiegojus sumažės bendras dirglumas, pagerės nuotaika, tarpusavio emocinis ryšys, kartu grįš tarpusavio aistra. Be to, kai kurios atskirai miegančios poros sako, kad norėdamos intymumo priverstos planuoti pasimatymą, kas gali jaudinti, seksualiniam gyvenimui suteikti naujų atspalvių. Tai kiekvieną seksualinę patirtį paverčia ypatingu, o ne kasdieniu įvykiu. Ryersono universiteto (Kanada) atliktas tyrimas parodė, kad poros, kurios planavo seksualinius santykius, o ne pasikliovė vien spontanišku intymumu, džiaugėsi didesniu pasitenkinimu ir susijaudinimu.
Autorius Jūratė Survilė